Tipy volejte: 773 693 460, pište redakce@prazsky-zpravodaj.cz
Archive

Za svého dvaačtyřicet let trvajícího života byl Elvis Presley nejblíže naší republice v letech 1958 – 60 během vojenské základní služby v někdejším západním Německu.
Jako seržant sloužil v hessenském Friedbergu. Byl tenkrát nejskromnějším vojínem v dějinách americké armády. Ze dne na den kvůli službě vlasti spadl ze 125 tisíc dolarů měsíčně na pouhých osmdesát. Od Prahy ho dělilo pouhých 539 km, tedy nějakých pět hodin jízdy autem. Zatímco Presleyho tenorbaryton a modré oči obletěly svět, sám zpěvák ani v následujících letech nevytáhl z Ameriky ani paty. Když mu za jediný koncert v londýnském Wembley nabízeli 100.000 dolarů, řekl jeho manažer Tom Parker: „Mně a mému štábu by to stačilo, ale co můj ubohý chlapec?“ Co stálo za tím, že s výjimkou pěti koncertů ve třech kanadských městech v roce 1957 a improvizovaného minikoncertu v pařížské Lidu 3. června roku 1959, Elvis nikdy mimo svou vlast nekoncertoval? Podle některých zdrojů trpěl Presley už před nástupem vojenské služby averzí k létání poté, co při letu na nahrávání v Nashvillu v dubnu 1956 došlo k nouzovému přistání. Podle jiných měl jeho manažer, v Holandsku narozený Tom Parker, nějaké nedořešené hříchy u evropského Interpolu a byl tudíž na starém kontinentě nežádoucí osobou. Mimochodem, než si Parker organizátorskou prací pro nejrůznější americké zpěváky získal čestný titul plukovníka a stal se Elvisovým manažerem, pořádně se zapotil. Na čas se dokonce živil i estrádním číslem Tančící kuřata. Pouštěl jim hudbu, ale hlavně je přitom při tom vysypal na rozpálený plech tak, aby to přihlížející ani koutkem oka nezahlédli.

21.září uvede divadlo Kalich českou premiéru muzikálové komedie s největšími hity Elevise Preslyho Srdcový král.  Rock´n´rollový muzikál hodnocený jako nelepší od muzikálu Pomáda, se představil na Brodway v roce 2005