Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
zemědělství

Oživení starých odrůd ovoce

V pátek 10. července začala v pražském Domě ochránců přírody druhá letošní výstava plodů starých odrůd ovoce. Jsou to zejména pozdní třešňové odrůdy a některé meruňky, ale i  nejranější hrušky.

T-Droganova
T-Droganova

Na výstavě je k vidění na 60 odrůd a některé lze ochutnat. Výstava tradičně potrvá jen do neděle, vždy od 10,00 do  17,00 hodin. Pro každý den je na dopoledne připraven seminář s přednáškami. Pořadatelem je Český svaz ochránců přírody.

T-Baltavarska
T-Baltavarska

Plody téměř zapomenutých třešní a meruněk vystaveny v Praze

Na výstavě se můžete seznámit s kolekcí odrůd, které vznikaly v minulý staletích a dlouho nás provázely jako stolní ovoce. Některé z nich však téměř vymizely. Že to je škoda, se můžete přesvědčit třeba i tím, že je na výstavě ochutnáte! V Praze i blízkém okolí již málokde potkáte Büttnerovu pozdní chrupku, Velkou černou chrupku, Baltavarskou, Germersdofskou….

Úplnou raritou jsou pak žluté třešně, jako třeba velmi dobrá polochrupka Droganova. Ta se sice v Praze příliš nevyskytovala, ale stojí za to se s ní seznámit. Je velmi odolná, zraje pozdě a díky žluté barvě není prakticky vůbec napadána ptactvem. Z kolekcí Národního programu záchrany genových zdrojů rostlin v Holovousích je tu k vidění na 40 opravdových rarit.

Z pražských meruňkových sadů u nás můžete ochutnat odrůdu Velkopavlovickou. I když je jí možná 150 let, stále je chuťovým standardem. A je oblíbena pro velkou přizpůsobivost. Vzácnějším nálezem je pak vynikající meruňka odrůdy Ananasová.

M-M-Ananasova
M-M-Ananasova

Základní kolekci starých odrůd doplní i několik modernější. Vždy se však jedná o odrůdy, které jsou vhodné pro pěstování ve volné krajině v zatravněných alejích a sadech. Záchrana a obnova sadů s velkými ovocnými stromy je úkol, kterému se Český svaz ochránců přírody věnuje již téměř 30 let. Důležitost takových krajinných prvků roste s každým dalším hektarem chemizované zemědělské půdy. I proto ČSOP koordinuje celorepublikovou síť genofondových ploch – sadů určených pro záchranu unikátních vysokokmenných odrůd.

Podrobné informace o výstavě i o mnoha starých ovocných odrůdách, průběžně publikujeme na www.stareodrudy.cz.

Výstava se koná díky laskavé podpoře Městské části Praha 4 a Magistrátu hlavního města Prahy. Výstava je součástí programu Oživení starých odrůd ovocných stromů, jehož novým generálním partnerem je Nadační fond Sberbank.  Program dále podpořily Lesy České republiky, s.p., generální partner Národního programu Ochrana biodiverzity, Ministerstvo životního prostředí  a Ministerstvo zemědělství.

Program výstavy zde: http://www.csop.cz/index.php?m_id_old=1000&m_id_akt=8665

Ing. Martin Lípa

Český svaz ochránců přírody

 

Podobné příspěvky

Markantní zdražování potravin nehrozí, zlevní cukr a brambory

Afri

Rybáři na jihu Čech zahajují výlovy, unikátní přírodní divadlo

Afri

Ceny ovoce a zeleniny dál porostou

Afri

Tento web používá pro svou práci nutné cookies. Souhlasím Číst více

GDPR zásady