Tipy volejte: 773 693 460, pište redakce@prazsky-zpravodaj.cz
DomůZdravíTrhy jsou opět nervózní

Trhy jsou opět nervózní

koronavir

Trhy jsou opět nervózní

Šíření koronaviru sráží korunu na měsíční minimum vůči dolaru, akcie padají, trhy jsou opět nervózní.Na trhy se v pátek odpoledne  středoevropského času vrací nervozita kvůli šíření nákazy novým typem čínského koronaviru. Ve Spojených státech byl právě – zatím neoficiálně – oznámen třetí případ nakažení touto infekcí. Zpráva poslala hlavní ukazatel amerického akciového trhu, index Standard & Poor’s 500, na jeho denní minimum.

Koruna dnes ráno vůči dolaru oslabila na nejnižší úroveň za poslední měsíc, aktuálně kurs činí 22,82. Oslabování koruny vůči dolaru samozřejmě částečně přispívá k růstu korunové ceny zlata, které se v dolaru obchoduje. Dolarová cena zlata dnes vyskočila až nad 1588 dolarů za unci, tedy na blízkosti svého takřka sedmiletého maxima.

Kvůli obavě z potenciální globální pandemie klesá také cena většiny akcií, železné rudy nebo ropy. Ropa typu Brent dnes ráno klesla na svoji nejnižší cenovou úroveň od loňského října, když se prodávala i za méně než 58,70 za barel. Poprvé od loňského 1. listopadu se tak dnes ropa Brent prodává za méně než 60 dolarů za barel.

Pokud šíření viru zásadně ochromí čínskou ekonomiku, zejména tamní průmysl a spotřebitelský sektor, bude to znamenat úder celému světu, který je v době pokročilé globalizace na kondici čínské ekonomiky stále závislejší. Na trzích začíná převažovat názor, že kromě tradičních bezpečných útočišť typu zmíněného zlata, amerických dluhopisů či japonského jenu je nyní rozumným nápadem převedení investic do hotovosti.

Nákaza koronavirem si zatím vyžádala nejméně osmdesát lidských životů. Počet nakažených se v pevninské Číně blíží třem tisícům, jde však zřejmě o podhodnocený počet, neboť inkubační doba čítá až čtrnáct dní. Poměrně dlouhá inkubační doba, během níž může nositel nevědomě šířit nákazu dále, představuje klíčovou odlišnost oproti nákaze virem SARS, která si před sedmnácti lety vyžádala takřka 800 obětí.

Podobně jako v době šíření nákazy SARS v roce 2003 také nyní čínské úřady prodlužují prázdniny. Odkládá se také opětovné zahájení obchodování na čínských finančních trzích. Zatímco v roce 2003 prodloužily úřady květnové dny volna, letos ty spojené s dny volna vyhrazenými pro oslavy čínského nového roku. Oslavy samotné ovšem byly z velké části zrušeny.

Dopad na asijské trhy je tak celkově omezený, neboť kvůli prázdninám se dnes neobchoduje ani v Hong Kongu, Jižní Koreji nebo Austrálii.

Výnos desetiletých amerických dluhopisů se v reakci propadl na nejnižší úroveň od přelomu října a listopadu loňského roku. To znamená, že investoři přesouvají svůj kapitál do takzvaných bezpečných útočišť typu právě amerických dluhopisů, jejichž cena tak roste, takže výnos klesá. Poprvé od propuknutí nákazy dnes citelněji zhodnocuje také zlato, což je další klasické bezpečné útočiště. Česká koruna vůči dolaru oslabuje na svoji nejnižší úroveň za poslední takřka měsíc, neboť i americká měna – na rozdíl od české – se řadí mezi nejvyhledávanější světová bezpečná útočiště.

Lze předpokládat, že na trhy se nyní vrátí nervozita na delší dobu. Koruna tedy bude patrně dále oslabovat, zatímco dolar, americké dluhopisy či zlato budou zhodnocovat. Inkubační doba zmíněného koronaviru je totiž  minimálně týdenní, takže investoři budou žít v nejistotě, kolik se ještě objeví případů nákazy i mimo Čínu a oblast Wu-chanu, která je v karanténě teprve od čtvrtečního dopoledne tamního času.

Pokud se šíření infekce nepodaří zamezit, začnou investoři počítat možné škody na světové ekonomice. Středně těžká až těžká pandemie, například chřipkového onemocnění, způsobuje celosvětově škodu 570 miliard dolarů ročně, takže sebere 0,7 procenta ročního globálního ekonomického výkonu, plyne z odhadu Světové banky. Například šíření infekce SARS v roce 2003 způsobilo škodu za padesát miliard dolarů. Infekce MERS, jež v roce 2015 propukla v Jižní Koreji, přiměla tamní centrální banku snížit své úrokové sazby rekordně nízko, neboť těžce poznamenala turistický ruch v zemi a tamní spotřebitelské tržby.

Agentura Bloomberg odhaduje, že trhy se nyní dostanou do paniky v tom případě, kdy by se škoda na světovém ekonomickém výkonu způsobená novým typem koronaviru odhadovala v letošním roce na jedno procento světového ekonomického výkonu, což v cenách konce roku 2018 odpovídá zhruba 860 miliardám dolarů. Infekce by se také musela výrazněji rozšířit i do klíčových světových ekonomických celků, jako jsou Spojené státy či Evropská unie.

Epidemiologové a další experti se domnívají, že dlouhodobě v zákrytu číhá vir, resp. nějaká jmutace, či bakterie zatím nespecifikované „infekce X”, která se dříve či později rozšíří po celém světě jako před více než sto lety takzvaná španělská chřipka – s potenciálně obdobně devastujícími účinky. Španělská chřipka v letech 1918 až 1920 usmrtila až sto milionů lidí. Zatím nelze vyloučit, že touto „infekcí X” není právě se šířící nákaza koronavirem. To trhům pochopitelně na klidu nepřidává.

Lukáš Kovanda, Ph.D.

lukas@lukaskovanda.cz
www.lukaskovanda.cz

Koronavir je nemoc, která se projevuje tak, že pacient má horečku, těžký kašel, bolest na hrudi, může mít i rýmu a je dušný. Je to těžký zápal plic.

FOTO: Reuters

Facebook komentáře

Sdílejte články