Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zdraví

Speciálně vycvičení psi nově dokáží detekovat COVID-19 u člověka bez odběru vzorků  

Covid_psy

Nezisková organizace Search and Rescue Czech Republic (SAR CZ), která jako jediná v České republice provádí studii detekce nemoci COVID-19 s použitím psů, dosáhla jedinečného úspěchu. Vyvinula ojedinělou metodu detekce onemocnění COVID-19 u lidí, a to bez nutnosti odebírání vzorku. Metoda je naprosto bezpečná a nehrozí další nákaza virem pro psa ani pro člověka. Novým způsobem testování bude navíc možné odhalit i další lidská onemocnění, na což odborníci připraví v budoucnu novou studii.

Speciálně vycvičení psi nově dokáží detekovat COVID-19 u člověka bez odběru vzorků

  • Covid-psyTým Search and Rescue Czech Republic vyvinul inovativní metodu výcviku psů k detekci nemoci COVID-19 přímo na lidech, bez nutnosti odebrání vzorku

 

  • Nová metoda je ve světě naprosto ojedinělá. Díky ní budou psi schopni v budoucnu detekovat i další lidská onemocnění. Pro tento účel provede tým českých odborníků novou studii

 

  • Pro detekci nemoci COVID-19 byli vycvičeni další čtyři psi, kteří dokáží detekovat onemocnění s přesností více než 94 % bez ohledu na různé mutace viru. Metoda detekce koronaviru za pomoci psů již měsíc čeká na schválení Ministerstva zdravotnictví

Covid_psyV posledních měsících pracovali odborníci z týmu SAR Czech Republic na metodě detekce nemoci COVID-19 přímo na lidech. Nově dokáží psi detekovat onemocnění bez nutnosti odebrání vzorku pacienta  –  dokonce tak odhalí nakaženého člověka v davu zdravých lidí. „Testování nové metody jsme provedli za velmi přísných hygienických podmínek. Důležité bylo, aby se při detekci nenakazil pes ani další člověk, což se nám podařilo. Úspechu si nesmírně ceníme, protože tento způsob detekce zatím netestovali nikde na světě,“ uvádí Gustav Hotový, vedoucí projektu z neziskové organizace Search and Rescue Czech Republic.

Covid_psyV poslední době úspěšně absolvovali další výcvik čtyři psi jejichž průměrná úspěšnost při detekci virů je více než 94 %. V poslední době jsme testy prováděli i s dalšími mutacemi onemocnění COVID-19, a to včetně Jihoafrické mutace. Mutace se nezdá být pro změnu pachové signatury nějak zásadní. Psi také dokázali nemoc detekovat u příznakových i bezpříznakových pacietů. Zajímavé je i to, že touto metodou bude možné odhalovat další lidská onemocnění, na což bychom rádi v budoucnu připravili novou studii, doplnil Gustav Hotový.

Covid-psyI přesto, že tým kynologů dosáhl jedinečných úspěchů, ani jemu se nevyhnuly nepříjemnosti. „Už měsíc čekáme na vyjádření Ministerstva zdravotnictví k naší žádosti na udělení výjímky k oficiálnímu testování nemoci COVID-19. Nadále tak panuje absolutní nezájem o výsledky studie ze strany státu. Přitom s naší metodou by mohlo být testování rychlejší, přesnější a také levnější než doposud. Trápí nás i nedostatek vzorků k výcviku. Naštěstí se nám podařilo sehnat partnery, kteří podporují dosavadní výzkum. Konkrétně Thomayerova a Olomoucká fakultní nemocnice, které nám spolu s praktickými lékaři poskytují vzorky viru. Společnost VAFO nám zase poskytla dostatek finančních prostředků a krmiva pro psy, abychom mohli ve studii pokračovat,“ uzavírá Gustav Hotový.

SINUHET s.r.o.

Libor Rajský

O VAFO Group a.s.

Skupina VAFO Group a.s vznikla  v roce 2014 a sdružuje firmy podnikající v oblasti výroby a distribuce krmiv pro zvířata. Součástí VAFO Group a.s je 5 společností, které v 5 evropských státech zaměstnávají více než 500 pracovníků. Mezi nejvýznamnější společnosti skupiny patří VAFO PRAHA,  Allco (Německo), Prima Pet Premium Oy (Finsko) či Carry Pet Food (Polsko).

 

 

Podobné příspěvky

Tuberkulóza číhá a ohrožuje pacienty na biologické léčbě 

Afri

Česká pošta informuje, jak chránit před nákazou koronavirem

Afri

Nepodceňujte ani banální komáří štípnutí

Afri

Tento web používá pro svou práci nutné cookies. Souhlasím Číst více

GDPR zásady