Tipy volejte: 773 693 460, pište redakce@prazsky-zpravodaj.cz
Hledejte cokoli zde na webu
DomůZdravíLéto bez pitného režimu, jako mlýn bez vody…

Léto bez pitného režimu, jako mlýn bez vody…

Léto bez pitného režimu, jako mlýn bez vody…

Tropické letní dny už dorazily do České republiky, a tak mnozí lidé, ať už protože podceňují pitný režim nebo nemají čas jej dodržovat, padají na ulici i v zaměstnání jako švestky. Příčina? Nedostatek tekutin aneb, jak se odborně říká, dehydratace. V tomto článku vám poradíme, jaké nápoje budou v létě vašimi nejlepšími kamarády.

Člověk by měl vypít až dva litry tekutin denně, to je známá pravda. Ale ona je tekutina a tekutina. Lidé často mylně považují různé sladké limonády, přeslazené džusy, energetické nápoje, popřípadě alkohol za chutné a zároveň dostupné řešení pitného režimu, prvně jmenované nápoje však dodají tělu tekutiny jen na chvíli, ale pak ho vysuší víc než před tím, o alkoholu to platí dvojnásob. Dobrá zpráva ale je, že máme na výběr ze spousty zdravějších variant:

Domácí limonáda a chleb1. Voda

je možné si koupit i balenou neperlivou, jemně perlivou či perlivou vodu, ale nejlepší je voda z kohoutku. Můžete do ní přidat, okurku, mátu, citron, limetku nebo sirup (nejlépe bezinkový nebo mátový).

2. Domácí ledový čaj

Připravíte ho snadno z černého, ovocného či bylinkového sypaného čaje nebo čaje v sáčcích. Jde dosladit medem.

3. Přírodní ovocné šťávy a sirupy

Ovocné šťávy je dobré ředit vodou kvůli překyselení žaludku. Z domácích sirupů jde připravit výbornou domácí limonádu. Hitem parných dní je bezinka, máta, meduňka nebo sezónní ovoce. Přírodní ovocné šťávy a sirupy neobsahují žádné konzervanty, proto také nezatěžují ledviny tolik jako umělé šťávy.

4. Matcha

Zelený čaj rozemletý na prášek. Dá se pít teplý i studený. Jeho výhodou je, že stačí rozmíchat ve vodě, protřepat a dosladit medem či sirupem (nejlépe maracujovým, mátovým, bezinkovým nebo meduňkovým. Tento čaj navíc prospívá vašemu srdci, protože je plný antioxidantů.

5. Citronová tráva

Tato subtropická rostlinka, kterou zahrádkáři pěstují také jako rostlinu okrasnou, je také výborným osvěžujícím nápojem. Ideální je kupovat citronovou trávu vyrobenou v Thajsku (rostlinka není zchoulostivělá a obsahuje všechno, co správně obsahovat má). A jak ji připravit? Jednu zarovnanou lžíci dát do vroucí vody, nechat minutu a půl povařit a klesnout ke dnu. Lze dosladit medem a dochutit citronem nebo limetkou.

Na závěr několik doporučení: Pijte v průběhu dne po troškách, nalít do sebe večer nebo ráno honem honem najednou dva litry je pro tělo a zejména jeho vnitřní orgány. Vyhýbejte se, je-li to jen trochu možné, nápojům s umělými příměsemi a sladidly, popřípadě je omezte. V sázce je totiž zdraví vašich ledvin a srdce. Vše s rozumem 😉

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Facebook komentáře

Sdílejte články