Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zdraví

Info PRAHA 8 v souvislosti s opatřením MZ ČR

zákon

Stát s platností od 10.3. od 18.00 hod. zakázal všechny hromadné akce nad sto lidí, a to včetně kulturních a sportovních. Od 11.3. se ruší výuka základních, středních a vyšších odborných škol. Opatření se netýká mateřských škol a jeslí, u jeslí je zrušena pouze hlídací služba.

Odbor školství ÚMČ Praha 8 informoval základní školy v Praze 8 o nařízení MZ ČR. Školy budou prostřednictvím svých informačních kanálů (aplikace Bakaláři apod.) informovat o tomtéž zákonné zástupce žáků.

Březnový termín vítání občánků je po konzultaci zrušen též, všichni rodiče budou kontaktováni s tím, že jakmile bude možný návrat k normálu, radnice připraví náhradní termín.

Na základě nařízení MZ ČR jsou všechny kulturní a sportovní akce (nejen pro seniory), které pořádá MČ Praha 8, do odvolání zrušeny. Všechny své kluby – DK Ďáblík, DK Krabík a RC Osmička – zavírá od 11.3. také Osmička pro rodinu a ruší do odvolání všechny akce.

Radnice Prahy 8 vydala pro občany odpovědi na desatero nejčastějších dotazů (FAQ) v souvislosti s mimořádným opatřením vydaným MZ ČR.

1/ Budou uzavřené školky a jesle?

V současné době nebudou, rozhodnutí ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na tato zařízení. V tuto chvíli je rozhodnutí posílat děti do těchto zařízeních na rodičích.  V Praze 8 je u jeslí zrušena pouze hlídací služba.

2/ Kterých akcí se zákaz týká?

Takřka všech s očekávanou účastí nad 100 lidí. Jde o veškeré „divadelní, hudební, filmová a další umělecké, sportovní, náboženské akce, trhy, veletrhy, veřejné i soukromé”. Jde tedy například i o plesy.

3/ A kterých naopak ne?

Výjimku z nařízení Bezpečnostní rady státu mají „schůze, zasedání a podobné akce ústavních orgánů, orgánů veřejné moci, soudů a jiných veřejných nebo soukromých osob (např. valná hromada akciové společnosti), které se konají na základě zákona”. Proto se zákaz nevztahuje například na zasedání Poslanecké sněmovny. Opatření se nevztahuje ani na nákupní střediska a supermarkety, restaurační zařízení, hromadnou dopravu nebo třeba lyžařské vleky.

4/ Budou zrušeny farmářské trhy v Karlíně a loutkový festival v divadle Karla Hackera?

Do odvolání ano.

5/ Může nahradit dezinfekční gel antibakteriální mýdlem?

Řádné mytí rukou teplou vodou a mýdlem je základ, alespoň dvacet sekund. Dojde tím k odstranění větší části virů. Dezinfekce na ruce je účinnější, ale rozhodně je lepší si umýt ruce vodou a mýdlem než se stresovat, že nemám gel. Pro dezinfekci například Savem doporučujeme především na pracovištích, ale také v domácnostech především – držadlo u mikrovlnné trouby, držadlo u lednice, držadlo u rychlovarné konvice, víko odpadkového koše a sluchátko u pevných linek.

6/ Bude zrušeno vítání občánků?

Do odvolání ano.

7/ Budou zrušeny svatby?

V současné chvíli oddávání probíhá a svatby se neruší.

8/ Bude uzavřen bazén Šutka?

Provozovatelem aquacentra Šutka je Hl.město Praha a podle našich informací je areál zatím v provozu. Pro aktuální informace sledujte www.sutka.eu.

9/ Bude v provozu Osmička pro rodinu?

Vzhledem k nařízení MZ ČR zavírá od 11.3. Osmička pro rodinu všechny své kluby – DK Ďáblík, DK Krabík a RC Osmička – a ruší do odvolání všechny akce.

10/ Co mají dělat ti, kteří jsou v Itálii?

I přes karanténu se můžou vrátit domů. Češi v Itálii se podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka můžou obrátit na konzuláty v Miláně nebo Římě. Kdo se vrátí, musí nastoupit povinnou čtrnáctidenní karanténu doma, i když mu nic není. Nařízení platí už od soboty 7. března. Výjimku mají piloti letadel, řidiči kamionů a sanitek, které přijedou z Itálie.

Šalek Martin, Mgr.
e-mail: martin.salek@praha8.cz

web: www.praha8.cz

Podobné příspěvky

dTest: Losos jako zdroj omega-3 kyselin nestačí

Redakce

Obchodní centrum Atrium Flora pomáhá zvládat pandemii

Afri

Startuje trojice pneumologických kongresů

Afri

Tento web používá pro svou práci nutné cookies. Souhlasím Číst více

GDPR zásady