Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Cestování Zajímavosti

Wrocław: Město trpaslíků

Nedávno jsme Vám představili město Toruń. Dnes se posuneme o kus dál a představíme Vám překrásné historické město Wrocław.

První věc, kterou téměř každý cestovatel udělá před tím, než se vydá probádat novou zemi, je pořízení příručky. Rozhodně neprohloupíte když se do města nejprve podíváte skrz průvodce. Ale může se stát, že dorazíte do města a zjistíte, že jsou tam i věci o kterých se v brožurách nenapsalo ani slovo. A to se nám stalo i ve Wrocławi.
Hned na začátek se musím přiznat, že nejsem jedna z těch, co si předem naplánují trasu celého města, přesně na hodinu si naplánují program a historii země či právě onoho města znají nazpaměť. Ale pár knih o tom, kam se vydávám mě také nemine. Většinou zavítám do knihovny, kde však knížky o cestování nejsou vždy nejnovější. Dozvíte se o historických památkách, o tom co kde koupit, co si určitě objednat v restauracích a na co si dát pozor. A tak jsem si do hlavy “nalila” pár informací o památkách a vyrazili jsme.

Wrocław je historické hlavní město Slezska a Dolního Slezska, nyní hl. město Dolnoslezkého vojvodství v sousedním Polsku. Jedná se o čtvrté největší město Polska a současně i jedno z nejstarších polských měst, proto z něj sála krásná historická atmosféra. Město má přes 600 tisíc obyvatel. Od České republiky není Vratislav nijak vzdálená, jedná se o 60 km od jejích hranic.

Jistě by jste neměli minout Katedrálu sv. Jana Křtitele, která je dominantou města stejně tak, jako radnice. Katedrála stojí na Tumském ostrově a pokud si myslíte, že na ni není nic zajímavého, mýlíte se. Jedná se o katedrálu s největším počtem vitráží v celém Polsku! Radnici naleznete na náměstí, neboli Rynku – Hlavním trhovém náměstí. Doporučuji Vám projít si náměstí jak ve dne, tak i večer, kdy se město pohltí do světel lamp a město tak sálá ještě historičtější atmosférou. Vratislavskou univerzitu, kterou v roce 1702 založil císař Leopold I, byste také měli do svého plánu prohlídky zařadit. K absolventům této univerzity patří i jaderný fyzik Max Born. Jádro této barokní stavby tvoří Aula Leopoldina, jenž vyniká štukovou výzdobou, zlacením a četnými skulpturami. Jelikož Wrocław leží na řece Odře, najdete přes řeku více než stovku mostů. Nejstarší je Most Piaskowy z roku 1845 vedoucí přes Pískový ostrov. Známější a turisty navštěvovanější je však Grunealdský most. Nacisté mu za války říkali Kaiserbrücke neboli Most císařů. Všechny tyto věci si však přečtete v průvodci nebo můžete navštívit jakékoliv info centrum ve městě, kde Vám s radostí a úsměvem poradí. Avšak nezapomeňte, že ač většina památek sahá “až do nebe”, je důležité dívat se i dolů. A ve Vratislavi pořádně dolů!

To, o čem se v průvodcích většinou nepíše, jsou malí trpaslíci nosící název Krasnale či Krasnoludki. Stali se novým symbolem historického města, i když začátky pro tyto skřítky nebyli lehké. První trpaslík se ve městě objevil roku 2001. „Táta trpaslík“ byl ve Wrocławi pomníkem významného protirežimního hnutí Oranžová alternativa, které vzniklo ve městě ve formě happeningů v 80. letech a kromě oranžové barvy byl jeho symbolem právě trpaslík. V roce 2003 přibyl další trpaslík, ale ani pro místní ani pro turisty to nebylo nic, za čím by se měli ohlédnout. To se však změnilo roku 2005, kdy se Tomasz Moczek rozhodl vyrobit dalších pět trpaslíků a trpaslíková mánie začala. Ve městě je nyní okolo tří stovek trpaslíků a schovávají se téměř všude. Najdete je u lékárny, v parku, v KFC s kyblíkem kuřecích stehýnek, u restaurace, banky, u náměstí…zkrátka není místo, kam by trpaslíci nezavítali. Pokud se chcete vydat na “lov skřítků”, nebude to lehký úkol. Ač si můžete za pět zlotých koupit mapku či si do mobilu stáhnout aplikaci, která Vás za trpaslíky zavede, věřte, že všechny stejně nenajdete. Avšak stojí za to jich pár najít. Trpaslíci mají i svůj festival, více se dozvíte zde (krasnale.pl/festiwal/). Další sochařské dílo, které neminete, je několik soch blízko Hlavního nádraží, které zobrazují lidi propadající se do země. Nenechte se však zmást, když se otočíte, na druhé straně chodníku uvidíte podobné sochy, které z chodníku naopak vystupují. Sochař Jerzy Kalina tyto sochy vytvořil, aby sloužily jako symbolický pomník vyhlášení výjimečného stavu v roce 1981, během něhož zmizela (a byla zabita) řada obyčejných lidí. Tak už víte kam se podíváte o zimních prázdninách? Zkuste Wrocław a hledejte trpaslíky!!

Related posts

„Céčka“, pionýrské šátky, dámy v turbanech, stan na Mácháči: artefakty 70. a 80. let budily úžas, vzpomínky a nostalgii

Afri

OBRAZEM: Šestý ročník čajového festivalu Čajomír fest

Afri

Nábytkářské odvětví zahájí svou renesanci na říjnovém veletrhu FOR INTERIOR 2020

Afri

Tento web používá pro svou práci nutné cookies. Souhlasím Číst více

GDPR zásady