Tipy volejte: 773 693 460, pište redakce@prazsky-zpravodaj.cz
DomůZajímavostiÚterý 3. 4. je Mezinárodním dnem spodního prádla

Úterý 3. 4. je Mezinárodním dnem spodního prádla

Úterý 3. 4. je Mezinárodním dnem spodního prádla

Existují mezinárodní dny, kdy vzpomínáme na významné události, jež zahýbaly světem. Pak jsou i takové, které se zrodily z komerce a nebo vlivem aktivit na sociálních sítích.

Mezinárodní den spodního prádla vznikl v roce 2003, kdy právě 3. 4. vyhlásil jeden z prodejců v ulicích New Yorku pochod pouze v „nedbalkách“. Tato akce se okamžitě chytla – zúčastnilo se jí přibližně 800 lidí a od té doby si už Mezinárodní den spodního prádla žije svým vlastním samostatným životem.

 

„Dnes je podprsenka symbolem ženské sexuality,“ tvrdí lifestylová specialistka Lýdie Malchárková z Trioly. „Je samozřejmou součástí našeho šatníku, bez níž neuděláme ani krok. Nosíme ji pod kostýmem i sportovní soupravou, formuje a zvedá nám poprsí i sebevědomí. Ovšem před sto lety byla důležitým symbolem emancipace žen ve společnosti. Uvědomili jste si, že ženy, které jako první odložily korzet a sáhly po malé něžné podprsence, měly v sobě více odvahy než třeba armádní generál? Ony totiž na rozdíl od něj nemohly čestně padnout v boji, dál musely žít ve svém městě, i když si na ně ostatní s hanbou ukazovali, rodina i společnost je proklela a otcové vydědili,“ vysvětluje dramatické okolnosti vzniku moderního spodního prádla Malchárková.

Podprsenka a kalhotky, tedy prádlo, jak je známe nyní, je výsledkem převratných změn počátku 20. století a úzce souvisí s emancipací žen a jejich zapojením do společenského a profesního života. V době I. světové války všude chyběli muži (asi 10 miliónů), ženy je poprvé veřejně nahradily v dopravě, v obchodě i v průmyslu. A dokážete si představit mladé svobodné Francouzky, Angličanky nebo Němky, jak v korzetech vyrábějí munici pro armádu či pracují na dráze?

V minulých stoletích ženy nosily dlouhé šaty a svou postavu stahovaly do korzetů, na venkově pak do šněrovaček. Tak to bylo až do první světové války. I když se tu a tam objevily nápady a vynálezy, které chtěly nenáviděný korzet vyloučit z ženského šatníku. „Například první moderní podprsenku s ramínky, košíčky a zapínáním vzadu na háček si prý nechala již roku 1893 patentovat Američanka českého původu Marie Tucek,“ odhaluje českou stopu v historii prádla manažerka současného lídra ve výrobě podprsenek, Malchárková. Na počátku 20. století byly patenty na podprsenky nezávisle na sobě hlášeny v Německu, Anglii i Francii. Zajímavý příběh se váže k roku 1913, kdy majitelka krejčovského salonu, jistá Mary Phelps Jacob, si narychlo spíchla ze dvou kapesníků a růžové stužky něco jako podprsenku a objevila se na večírku newyorské smetánky. Její model měl takový úspěch, že si ho nechala v roce 1914 patentovat. Chyběla jí však obchodní dravost, a tak svůj objev prodala firmě Warner Brothers. Pro bratry Warnerovy to byla nejlepší investice života. Rozjeli výrobu podprsenek ve velkém a během následujících třiceti let vydělali milióny. „K tomu by zřejmě ale vůbec nedošlo, kdyby jim nepomohly státní zájmy. Totiž, když v roce 1917 vstoupily Spojené státy americké do I. světové války, měly kritický nedostatek železa na výrobu kanónů, nábojů a pušek. Všechny americké ženy byly vládou USA oficiálně vyzvány, aby přestaly kupovat korzety vyztužené kovovými dráty, tzv. kosticemi. V krátké době se tak ušetřilo 28 000 tun železa, které se okamžitě přetavilo na výrobu zbraní,“ vypočítává odbornice na lifestyl.

„Myslíte si, že se Američanky, a po jejich vzoru i ostatní ženy, vrátily po válce ke korzetům? Ani náhodou. Na scéně se objevila podprsenka a krátké spodní kalhotky. Bylo načase, vždyť sukně se pak v další dekádě začaly zkracovat a další odvážné ženy brzy nato začaly po vzoru mužů nosit dlouhé kalhoty. A bez kalhotek to v nohavicích opravdu není komfortní,“ dodává Malchárková.

A tak můžeme s nadsázkou tvrdit, že Amerika vděčí za válečné vítězství rozpáraným a odloženým korzetům – a zbytek světa Americe za podprsenku. Ale hlavně – bez odvážných žen bychom dnes neměli spodní prádlo ani jeho svátek.

Facebook komentáře