Tipy volejte: 773 693 460, pište redakce@prazsky-zpravodaj.cz
Hledejte cokoli zde na webu
DomůZajímavostiSIGNAL festival opět míří do zahraničí

SIGNAL festival opět míří do zahraničí

SIGNAL festival opět míří do zahraničí

Festival světla SIGNAL, který je znám Pražanům a koná se v ulicích Prahy každý podzim od roku 2013 míří do zahraničí, jeho tým SIGNAL Productions se již potřetí zapojil do realizace světelného festivalu Spotlight, který se koná od čtvrtka 20. do neděle 23. dubna v rumunské Bukurešti. SIGNAL se stal kurátorem zahraničních instalací bukurešťského festivalu. Pod jeho taktovkou se v Rumunsku představí autoři čtyř světelných instalací včetně českého kreativního studia Hyperbinary.

Největší český festival světla SIGNAL navazuje na mezinárodní spolupráci, která s rumunským festivalem Spotlight vznikla při jeho prvním ročníku v roce 2015. SIGNAL festival pro Spotlight funguje jako partner v rámci kurátorských aktivit i při následné realizaci vybraných instalací v ulicích Bukureště. „Organizátoři festivalu Spotlight nás letos opět oslovili s prosbou o výběr a realizaci vhodných instalací, což nás velmi těší. Z nabídnutých děl, které mají všechny historickou návaznost na SIGNAL festival, naši návštěvníci je mohli vidět na minulých ročnících SIGNALu nebo s jejich autory dlouhodobě spolupracujeme i v rámci jiných projektů, si tým Spotlightu vybral čtyři, které spolu s dalšími instalacemi rozsvítí ulice Bukureště,“ vysvětluje ředitel SIGNAL festivalu Martin Pošta.

Mezi čtyřmi vybranými díly je i instalace českého studia Hyperbinary Monolith. Obří monolit složený z více než tří tisíc samostatně naprogramovaných LED diod využívajících všechny barvy barevného spektra pro unikátní digitální show měl poprvé premiéru v říjnu 2016 na SIGNAL festivalu. „Propagace českého umění ve světě je jedním z hlavních pilířů SIGNALu. Jsem proto moc rád, že organizátory festivalu Spotlight Monolith od Hypebinary zaujal a my tak opět můžeme ukázat lidem v zahraničí um českých umělců. Jsme pokaždé velmi rádi, když se takový úspěch podaří. Je to ocenění nejen naší práce, ale především kvality domácí scény digitálního umění a kultury, což je to podstatné,“ doplňuje Martin Pošta.

Kromě instalace Monolith od Hyperbinary SIGNAL Productions na Spotlight 2017 přivezla i instalaci Noisescape V2 od finského umělce Teemu Määttanena, která byla k vidění taktéž na SIGNAL festivalu 2016, dále Horizontal Interference od dua Katarzyny Malejky a Joachima Slugocki, kterou mohli diváci vidět na SIGNAL festivalu 2015, a instalaci FOR PEACE! od slovenského studia sedem minut, která byla ve spolupráci SIGNAL festivalu s festivalem Biela Noc a skupinou DEPO2015 součástí Plzně 2015.

Video k instalaci studia Hyperbinary Monolith najdete zde: https://vimeo.com/212592818. Záběry byly pořízeny na SIGNAL festivalu 2016 (13. – 16. 10. 2016)

O SIGNAL festivalu:

Festival světla SIGNAL se koná v ulicích Prahy každý podzim od roku 2013. Čtyřdenní akce zaměřená na světelné umění a design pravidelně přiláká do hlavního města statisíce diváků a je tak nejnavštěvovanější kulturní událostí České republiky. Letošní 5. ročník se uskuteční v termínu od 12. do 15. října 2017.

Facebook komentáře

Sdílejte články