Tipy volejte: 773 693 460, pište redakce@prazsky-zpravodaj.cz
DomůZajímavostiRozhovoryZaměstnanci BILLA mají nové odbory

Zaměstnanci BILLA mají nové odbory

Zaměstnanci BILLA mají nové odbory

Odborový svaz Federace výkonných zaměstnanců České republiky (FVZ) zastupuje od letošního března zaměstnance obchodního řetězce BILLA. Odborový svaz FVZ ČR zastupuje také zaměstnance České pošty, Dopravního podniku hl. Města Prahy, Karlovy univerzity, střední školy Chabařovická a další zaměstnance v různých oborech.

Odborový svaz FVZ se mimo jiné vyznačuje razantními postupy vůči zaměstnavatelům: Petiční akce, kterou podepsalo 15000 osob a která se projednávala v Senátu ČR; několik demonstrací za zlepšení pracovních podmínek zaměstnanců České pošty – poslední demonstrace za změnu a snížení nátlaku na zaměstnance proběhla také před budovou ČSOB; protestní a petiční akce za záchranu střední školy Chabařovická.

Zeptali jsme se proto pana Miroslava Prokopa prezidenta Federace výkonných zaměstnanců České republiky (FVZ).

Zastupujete zaměstnance obchodního řetězce BILLA, připravujete k prosazení jejich lepších pracovních podmínek demonstrace nebo jiné protestní akce?

V současné době zatím neuvažujeme o organizování protestních akcí. Vše ukáže čas. Věřím, že to nebude nutné. Protestní akce následuje pouze v případě, kdy zaměstnavatel odmítá respektovat požadavky zaměstnanců. Pak přicházejí v úvahu protestní a nátlakové akce vůči zaměstnavatelům.

Povedete tedy při prosazování požadavků zaměstnanců BILLA umírněný a klidný sociální dialog?

Zatím nevidím důvod, proč by tomu mělo být jinak. Předpokládám, že nebude zásadní problém v komunikaci při prosazování zájmů zaměstnanců obchodního řetězce BILLA.

Co bude vaším hlavním cílem?

Mám v současné době několik poznatků a podnětů od zaměstnanců. Vše postupně zpracujeme a předložíme zaměstnavateli. Mezi hlavní požadavky patří také zlepšení pracovního prostředí. Ve zlepšení pracovního prostředí nevidím důvod k nějakému zásadnímu střetu se zaměstnavatelem. Vytváření kvalitního pracovního prostředí je jeden ze současných směrů, které prosazuje také zaměstnavatel. V tomto se jistě shodneme.

Očekáváte nějaké negativní reakce?

Na negativní reakce jsme zvyklí. Jak ze strany zaměstnavatele, tak ze strany stávajících odborových organizací. Zaměstnavatel se vždy obává příchodu nové odborové organizace. Odmítáním a negativní reakcí si však nikdy žádný zaměstnavatel nepomohl. Postupujeme vždy v souladu se zákonem. Odmítavý postoj zaměstnavatelů vždy vedl pouze k protestním akcím. Tyto akce do značné míry narušují kvalitní sociální dialog. Vždy na tom tratí zaměstnavatel, výrazně to narušuje jeho mediální obraz a negativní vnímání veřejnosti.

A stávající odborové organizace?

Ty mají vždy dojem, že nástupem nové odborové organizace nějak utrpí jejich současná pozice u zaměstnavatele. Všichni si budou muset časem zvyknout, že je zde Federace výkonných zaměstnanců České republiky (FVZ).

Autor: Radan Wolf

Facebook komentáře

Sdílejte články