Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zajímavosti Auto-Moto

OPEL Crossland je velké auto za malé peníze

Opel XOpel Crossland X se vyrábí ve španělské Zaragoze a na český trh se dodává od roku 2017.  Jedná se o malý poloterénní auto kategorie SUV, které nahradilo model Meriva – v Česku velmi oblíbený multifunkční vůz kategorie MPV.

Stylový crossover s SUV designem

Crossland X patří mezi malé SUV ve standartním provedení. Nejzajímavější na něm je, že jde o první produkt spolupráce Opelu s francouzskou skupinou PSA zahrnující značky Citroën, DS a Peugeot. Zejména technikou tak jde více o francouzské než německé auto.

Při porovnání s ostatními malými SUV potěší zejména objemný zavazadlový prostor s možností dalšího zvětšování prostřednictvím posunutí zadních sedadel. Dále úsporností  a kultivovaností motoru.

Opel Crossland 1,2 tříválec o výkonu 130 koní

Převodovka manuální, šestistupňová. I když se čísla výkonu a velikosti nezdají příliš vysoká, musíme zvážit fakt, že se nejedná o příliš těžký vůz, podle malého techničáku nějakých 1300 kilogramů.

Stejně jako drtivá většina ostatních malých SUV neslouží Opel Crossland X k jízdě v terénu. Nemá ani pohon všech kol, což je v této kategorii spíše standardem.

Podvozek je tvrdší a za tuto cenu získáváte jistotu při dynamické jízdě a průjezdu zatáčkami. Ve městě však pocítíte sebemenší nerovnost.  Možná to je i poměrně velkým 17“ ráfkům, což je dnes standardní velikost. Svůj díl viny na tom asi má i pouze jednoduchá zadní náprava.

Design

Opelu se podařilo Crossland X odlišit od svého sesterského vozu, Peugeotu 2008 a zasadit jej po bok ostatních modelů své značky. Zepředu se tak příliš neliší od Mokky X, která je i rozměrově Crosslandu X velmi podobná. Na pohled vůz vypadá velmi zajímavě, svůj podíl na tom jistě hrála barevná kombinace oranžově lakovaného zapůjčeného vozu s černou střechou.

nabízí také bezklíčkové otevírání a startování („PEPS“), které například oproti vozům z koncernu VW mají senzor pro odemčení a zamčení i na zadních dveřích, což se může hodit třeba při ukládání věcí na zadní sedačky.

Vůz má v interiéru dost místa, a to i pro posádku vyššího vzrůstu, celkem překvapivě i na zadních sedadlech.Přístrojová deska, sedačky i ovladače, to vše se nese v duchu značky s bleskem ve znaku.  Uvnitř auto působí sympatickým a líbivým dojmem.  Zajímavým prvkem interiéru je například netradiční tvar parkovací brzdy. Kvalita materiálů i jejich zpracování je nadprůměrně vysoká. Míra hluku v kabině je běžná.

Posaz za volantem je typický pro SUV, sedí se výše, jak zákazníci od tohoto segmentu očekávají. Rozhled ale na jedničku není, masivní A sloupky tvoří v dolní části masivní trojúhelníky omezující výhled šikmo vpřed.

Co se Opelu opravdu povedlo jsou sedadla, která v mém případě byla ergonomická, s bederní opěrkou a nastavitelná v osmi směrech. Jsou schválená německou organizací AGR („Společnost pro zdravější záda“) a jsou pohodlná i při delších trasách. V tomto směru nemá Crossland X ve své kategorii téměř žádnou konkurenci.

Testované auto disponovalo moderními bezpečnostními technologiemi od indikátorů mrtvého úhlu, přes přední i zadní senzory a head-up displej. Mezi další asistenty dostupné v tomto voze patřily adaptivní tempomat a kontrola jízdních pruhů. Obě přední sedadla měla k dispozici vyhřívání a vyjma posouvání vpřed/vzad měla ostatní polohovací propriety regulavatelné elektronicky, klasicky skrze tlačítka na vnějších bocích sedadel. Nechybělo zde ani předozadní regulovatelnost podpěrky stehen.

Opel kufrOpel Crossland X budí dojem výrazně většího auta, než je ve skutečnosti

Toto auto je vhodné zejména pro aktivní jednotlivci nebo páry, dobře však poslouží i menším rodinám. Cena auta je nastavena na 389 tisíc (resp. 339 tisíc po slevě) s 60kW benzínem, naftové verze začínají o sto tisíc výše.

Opel Crossland X v číslech
délka x šířka x výška x rozvor (mm): 4212 x 1765 x 1605 x 2604
objem kufru: 410-1255 l
objem nádrže: 45 l
OPELpohotovostní hmotnost: 1199 kg
motor: benzinový přeplňovaný tříválec 1199 ccm
max. výkon: 96 kW/130 k
max. točivý moment: 230 Nm
zrychlení 0-100 km/h: 9,1 s
max. rychlost: 206 km/h
převodovka: manuální šestistupňová
cena nejlevnější verze s tímto motorem: 389 900 Kč
Zdroj: https://www.idnes.cz/auto/magazin/suv-crossover-opel-crossland-x.A170802_160035_auto_testy_fdv

FILOZOFIE OPEL

Svět se mění. Na každém kroku se setkáváme s novými technologiemi a průlomovými inovacemi, které mohou jednou pro vždy změnit naše životy. Opel usiluje o to, aby měli všichni z těchto změn prospěch. A tak neúnavně umožňujeme všem lidem přístup k inovacím – nejen některým z nich. Tento záměr je hluboce zakořeněný v DNA naší značky. Vždy jsme do našich produktů a služeb vkládali nejmodernější technologie pro širokou veřejnost. Pouze pokud jsou inovace dostupné všem, mají možnost zlepšit náš svět.

red.

Podobné příspěvky

PEUGEOT 308 GTi, to je elegance a dravost

Afri

V pražském metru probíhal hudební maraton

Afri

Patnáct let a pije jako o závod

Jaroslav Hauer

Tento web používá pro svou práci nutné cookies. Souhlasím Číst více

GDPR zásady