Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zajímavosti Zprávy z Prahy

Motýlí skvosty v Troji

Na začátku dubna byla ve skleníku Fata Morgana zahájena pražany velice oblíbená výstava tropických motýlů, jedná se již o patnáctý ročník. Kmotrů má letošní ročník hned několik, staly se jimi známé maminky s dětmi: herečka Vendula Křížová se synem Ferdinandem, zpěvačka Leona Machálková se synem Arturem a Jakub s maminkou Vendulou Pizingerovou, prezidentkou a zakladatelkou nadačního fondu Kapka naděje. Poletující křehcí krasavci jsou lákadlem nejen pro děti, ale i dospělí podlehnou jejich nevšední kráse a vzdušným rejům. Navštívit je můžete až do 28. května, denně od 9 do 18 hodin, kromě pondělků 10. a 24. dubna a 15. a 22. května, kdy bude skleník uzavřen.

„Výstava tropických motýlů patří k těm nejoblíbenějším, které Botanická zahrada hl. m. Prahy pořádá, proto jsme se ji v letošním roce rozhodli prodloužit až do 28. května. Návštěvníci tak budou mít více času na to přijít se na poletující motýly podívat. Druhové zastoupení se bude v průběhu výstavy mírně měnit, díky tomu bude každý den jedinečným zážitkem,“ zve na oblíbenou výstavu Bohumil Černý, pověřený řízením Botanické zahrady hl. m. Prahy. Výstava v trojské botanické zahradě představí více než 50 druhů motýlů, kteří se budou postupně líhnout ze  6500 kukel dovezených z motýlí farmy ve Stratfordu nad Avonou.

Letošní rok trojská botanická zahrada věnovala americkému kontinentu. Díky tomu návštěvníci tentokrát uvidí motýly zejména z této části světa. „Letos poprvé se nám podařilo získat kukly původem ze San Salvadoru. Chybět nebudou ani zajímavé druhy z ostatních tropických částí světa,“ uvádí Eva Smržová, kurátorka výstavy.

Co když motýl uletí?

Pozornost na výstavě nepřitahují pouze dospělí motýli, svou různorodostí a neobvyklými tvary zaujmou i samotné kukly. V tomto stádiu svého vývoje jsou motýli nejzranitelnější, proto se u nich objevují různé mimikry a kamufláže, které brání jejich odhalení predátorem. Kukly díky tomu často připomínají suché listy, větvičky či nezralé plody. „K nejkrásnějším kuklám patří letos poprvé vystavovaného asijského druhu Euploea camarelzeman, které svou zlatavou barvou a leskem připomínají vánoční ozdoby,“ upřesňuje Eva Smržová a dodává: Nicméně i toto zbarvení na pozadí tropického lesa zaniká a kukla je téměř neviditelná.“ Pro Pražský zpravodaj uvedla kurátorka výstavy, že cela myšlenka s výstavou motýlu vznikla jako ozvláštnění prostoru skleníku a dodání nového rozměru poznávaní přírody. „Finančně je velmi náročné chovat motýly, ale díky dovážce kukel, trochu ovoce a cukru je možné poskytnou motýlům potřebnou výživu k jejich spokojenému životu. Někdy se nám stane, že se motýl zatoulá mimo skleník, a někteří nadšenci nám motýla dovezou zpět. Pokud by však chtěli mohou si ho nechat doma a kochat se jeho krásami, nejvíce mu zachutná zhnědlý banán.“

Z informačních panelů se letos dozvíte nově i to, jaké legendy se k motýlům váží, co motýl symbolizoval pro Aztéky a jaké příběhy s nimi spojují Japonci. Chybět nebude doprovodný prodej rostlin, který zajistí firma Pokojovky.cz. Během víkendů je pro děti připraveno tvoření z barevného písku a chybět nebude ani oblíbená čajovna U Cesty.

Vystava motylu_Fata Morgana

Motýli jsou symbolem svobody, krásy, proměny, ale někdy také lehkovážnosti a povrchnosti. Jsou zdrojem inspirace mnoha umělců, objevují se v písních, knihách, filmech i na obrazech. Často se jimi inspirují i módní návrháři. Například světoznámý tvůrce Haute Couture Jean-Paul Gaultier v roce 2014 navrhl kolekci inspirovanou křídly rodu Morpho. Druh Morpho peleides patří ke stálicím trojské výstavy a letos se stal i její tváří. Nechte se i vy okouzlit a inspirovat křehkou krásou ve skleníku Fata Morgana.

Pracovnici výstavy prosí návštěvníky výstavy, aby na motýly nesahali, mají totiž na křídlech mikroskopické šupinky, které jim dotykem setřete. Motýl bez nich nedokáže létat a následně předčasně umírá. Buďte, prosím, ohleduplní k vystaveným živým tvorům. Děkujeme.

 Tip pro rodiče s dětmi…

Poletující motýli rozzáří oči vašich dětí, zvláště když si přiletí sednout na květinu v jejich blízkosti. Odneste si z výstavy krásnou vzpomínku a památku v podobě jedinečných fotografií vašich ratolestí s exotickými motýlími krasavci. Rodinám s těmi nejmenšími doporučujeme k návštěvě výstavy všední dny okolo poledne a později, kdy je ve skleníku méně návštěvníků a budou si tak moci výstavu naplno užít a projet si skleník třeba i s kočárkem. Drobný hlad či žízeň zaženete díky automatu s občerstvením ve vstupní hale a ve stánku pod skleníkem. K dispozici je vám i přebalovací pult.

Tip pro zamilované…

Lákáte svou milou na sbírku motýlů? Vezměte ji raději na výpravu do tropického lesa plného živých exotických motýlů. Fotografie s křehkými krasavci vám budou hezkou vzpomínkou na společné chvíle. Romantickou procházku můžete zakončit se sklenkou vína na terase vinotéky sv. Klára, odkud je překrásný výhled na Prahu.

Více informací o veškerých akcích a novinkách najdete na www.botanicka.cz.

Podobné příspěvky

Jaká práva máte při cestách po železnici

Afri

Lidé se mohou přijít poradit s veřejnou ochránkyní práv Annou Šabatovou na úřad Středočeského kraje

Šebík

BENEFIT KLUB VoZP, to je vstupenka na zdraví

Jaroslav Hauer

Tento web používá pro svou práci nutné cookies. Souhlasím Číst více

GDPR zásady