Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zajímavosti

Kubánci žijí v rytmu samby, i když ekonomická blokáda Kubu dusí už 55 let

Společnost česko-kubánského přátelství se s českými občany podělila o nejnovější zážitky a dojmy včetně množství fotografií a videí ze své poslední výpravy na prosluněný karibský ostrov, který se stále ještě drží cesty, kterou kdysi vytyčil revolucionář Fidel Castro.

Jedna z cestovatelek, která se v průběhu mnoha svých cest na Kubu stala již kmotřenkou jedné maličké Kubánky, Hanka Bestová, prozradila, že dnes již všude na Kubě svítí úsporné žárovky, což se stalo na pokyn Fidela Castra poté, co v roce 2012 několik po sobě jdoucích monzunů zpustošilo kubánské pobřeží.

Kubánci jsou z její vlastní zkušenosti veselí a pohostinní lidé, kteří jsou navíc ohromně skromní, když jsou schopni se s člověkem podělit i v případě, že sami mají málo. „Na Kubě nevíte, co to je krádež, a pokud vám tam někdo něco ukradne, je to turista,“ vzpomíná Hanka.

Ekonomická situace na Kubě není jednoduchá. V říjnu 1960 Spojené státy vyhlásily ekonomické embargo, které bylo reakcí na znárodnění majetku amerických občanů, k němuž sáhl režim Fidela Castra. Embargo platí dodnes a jedná se o nejdelší finanční a obchodní embargo v dějinách.

Havanský Kapitol, ve kterém sídlí parlament, byl vybudován podle svého washingtonského vzoru.

„Americké hotelové řetězce po celém světě nesmějí ubytovávat žádné Kubánce zastávající úřední posty na Kubě, což už několikrát vedlo k nutnému stěhování řady amerických konferencí, jejichž účastníky byla i kubánská delegace,“ vysvětluje Hanka. „Podobně přísně se embargo vztahuje i na americké lodi, které po zakotvení u pobřeží Kuby nesmí 6 měsíců kotvit v přístavech Spojených států.“

V 90. letech se ekonomická blokáda ještě zvýraznila, ovšem ani tehdy se nedotkla potravin a léků. Kuba byla i v době nejhlubšího propadu kubánsko-amerických vztahů, který nastal v době tzv. Kubánské krize v 60. letech, kdy se svět ocitl na pokraji 3. světové války, potravinově soběstačná. Do USA vyvážela cukr, tabák a další produkty a i dnes jsou Spojení státy čtvrtým největším partnerem Kuby. Původní embargo je ale dnes již podstatně pozměněné, Američané dodávají na Kubu 96 procent rýže a kolem 70 procent masa.

Takové historicky unikátní modely lze dnes nalézt jen na ulicích kubánských měst.

Když Hanka vzpomíná na své starší cesty na Kubu, upozorňuje, že i na tomto ostrově, který jde stále svojí socialistickou cestou, došlo k viditelným změnám. Nově postavené silnice, protkávající celé území Kuby, jsou již zcela moderní, lidé mohou odevšad posílat maily, třebaže ne všude mají také internet, a kubánské děti jsou často vidět, jak si hrají s i-phony.

Samozřejmě, největší láskou Kubánců je hudba, snad každý z tohoto národa má nadání, se kterým by se kdekoliv na světě uživil jako profesionální tanečník či muzikant.

Kubánci si také rádi ve vztahu k cizincům přivydělávají prodejem rumu i doutníků a na ulicích to občas vypadá, jako by se člověk strojem času vrátil do historie kvůli velkému množství dodnes jezdících starých amerických chevrolettů.

Luděk Toman

Podobné příspěvky

Na Trance Fussion vystoupili ATB a Talla 2XLC

Afri

Kai Tracid vystoupí dne 8.11. na akci Trancefusion v klubu Mecca

Afri

Národní den epilepsie

Afri

Tento web používá pro svou práci nutné cookies. Souhlasím Číst více

GDPR zásady