Tipy volejte: 773 693 460, pište redakce@prazsky-zpravodaj.cz
Hledejte cokoli zde na webu
DomůZajímavostiKdy bude Praha „chytré město“? Jsme v plenkách, říká Jaroslav Štepánek

Kdy bude Praha „chytré město“? Jsme v plenkách, říká Jaroslav Štepánek

Kdy bude Praha „chytré město“? Jsme v plenkách, říká Jaroslav Štepánek

Na úterním zasedání Výboru pro Smart cities to jeho předseda Jaroslav Štěpánek (ANO) neměl lehké. Jeho výbor teprve mapuje dosud neznámý terén, navíc těsně před koncem jednání jeden z členů výboru Alexander Bellu (ODS) jednání opustil, takže výbor nebyl usnášeníschopný, a tudíž se ani nemohl usnést o tom, co dál.

Vedoucí kanceláře strategií a politik Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy Petr Peřinka přítomné seznámil s obecnými principy, kterými se snaha o vytvoření smart city z Prahy bude řídit, a upozornil na projekt Morgenstadt: City lab, kterého se Praha v posledním roce zúčastnila.

V rámci tohoto projektu experti z německého vědecko-výzkumného Fraunhoferova institutu vytvořili na základě rozhovorů se zástupci města, universit a byznysu analýzu, o které se věří, že napomůže při tvorbě dlouhodobého strategického plánu města.

Projekt Morgenstadt byl vyvinut na základě analýz, které proběhly v úspěšných světových metropolích, jako je New York, Kodaň, Berlín či Singapur. Jeho tvůrci v případě Prahy přišli s řadou nápadů, mezi nimiž je vznik think tanku, který by propojoval univerzity s byznysem, vznik inovační čtvrti přes propagaci udržitelného chování občanů až po aplikaci energeticky šetrných řešení ve veřejných budovách.

Luděk Toman

Facebook komentáře

Sdílejte články