Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zajímavosti Auto-Moto

Jedinečná příležitost připravit se na zvládání krizových situací

jizda za snizene viditelnosti

Jedinečnou příležitost připravit se na zvládání krizových situací za šera i ve tmě pod dohledem zkušených instruktorů a v bezpečí výcvikových ploch polygonu řidičům nabízí mostecký autodrom. Kurz bezpečné jízdy za snížené viditelnosti bude mít letošní premiéru v sobotu 17. října, dalším termínem je pak poslední říjnový den. Kurzy začínají ve 14:00 hodin, končí ve 21:00 hodin, a to včetně přestávky na občerstvení.

Kurz umožňuje seznámit se s nejčastějšími krizovými situacemi, které čekají na řidiče v běžném silničním provozu. Cílem je nejen tyto situace zvládnout, ale také jim předcházet, například dodržováním správné přípravy vozidla i řidiče před jízdou. Tyto i další informace, zhoršená viditelnostmimo jiné o novinkách v zákoně o silničním provozu, zazní v úvodní teoretické části. Při praktické výuce si účastníci kurzu vyzkoušejí brzdění na velmi kluzké vozovce a kyvné desce. Na tomto povrchu s pomocí vodních bariér pak nacvičují brzdění s vyhýbáním, smyk zadní i přední nápravy, brzdění a vyhýbání v kopci či v zatáčce. To vše při zhoršených vizuálních podmínkách.

Jízda za snížené viditelnosti je výrazně rizikovější

„Využíváme zkracujících se dnů. Výhodou je, že můžeme nacvičovat při stmívání, za šera i v úplné tmě. Je velký rozdíl, když musíte krotit auto v nechtěném smyku v jasném dni, v noci, nebo když padne mlha či opar. Když nevíte, kam se řítíte. Ze statistik vyplývá, že jízda za snížené viditelnosti je výrazně rizikovější. Pravděpodobnost dopravní nehody je čtyřikrát vyšší,“ vyjmenoval nástrahy číhající na řidiče instruktor bezpečné jízdy společnosti AUTODROM MOST Marek Kohoutek.

Upozornil také na riziko kolize s chodci, které se zhoršenou viditelností stoupá. Za tmy, šera či při výskytu mlhy zemře každým rokem více než polovina z celkového počtu obětí z řad chodců. Doba svítání a soumraku jsou pak nejpravděpodobnější hrozbou střetu se zvěří.

Mostecký polygon zahájil provoz v roce 2005 a stále patří k největším a nejkomplexnějším zařízením svého druhu v České republice. Svou dispozicí, instalovanými technologiemi a dalšími navazujícími aktivitami nabízí na ploše 13 hektarů jedinečné podmínky pro výuku a výcvik řidičů ve všech oblastech problematiky řízení vozidel.

Jan Foukal

Podobné příspěvky

Palestinci demonstrovali za neprodlené ukončení bombardování Gazy

Afri

REPORTÁŽ: Lidská jatka na náměstí Republiky v Praze

Afri

Čeští důchodci bojují s chudobou

Afri

Tento web používá pro svou práci nutné cookies. Souhlasím Číst více

GDPR zásady