Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Historie Zajímavosti

Cyrilometodějská mise započala roku 863

V tomto roce si český i slovenský národ připomíná 1157. výročí příchodu sv. Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Učení bratři k nám dorazili v roce 863 z daleké a sluncem zalité Konstantinopole, aby  vytvořili pro nás první slovanské písmo a církevní jazyk – staroslověnštinu.

Sv. Cyril a Metoděj jednoduše řečeno, vzdělali celý náš slovanský národ.

sv. Cyril a MetodějSlované obývající Velkou Moravu je přijali za své učitele a společně s nimi se vydali na dlouhou cestu k moudrosti. Díky nim se naučili číst a psát, díky nim mohli poprvé porozumět slovům při bohoslužbě a dospět tak k duchovní realizaci, díky nim se z našich předků stali vzdělaní a racionálně uvažující lidé. Je tedy více než zřejmé, že sv. Cyril a Metoděj se výrazně zapsali do českých dějin a my každý rok s velkou radostí slavíme toto výročí jejich příchodu na Velkou Moravu, ale také nasajeme prostřednictvím mnoha aktivit něco z jejich odkazu, abychom se jím mohli inspirovat a díky jejich aktuálnosti je také vnášet do našeho života.
Poslání Konstantina a Metoděje
Poslání Konstantina a Metoděje  na Moravě bývá většinou spojováno se šířením křesťanství a leckdy dokonce s rozvojem působení katolické církve. To naprosto neodpovídá historické skutečnosti. Konstantin a Metoděj byli dětmi své doby a jejich činnost vycházela z tehdejších politických poměrů.
Vzájemná dohoda dvou církví hlásících se plně k cyrilometodějskému odkazu je historickým krokem, který má poukázat na jednotu křesťanů v naší republice při připomenutí si jednoho z nejvýznamnějších milníků naší i evropské historie. Slovanský areál v Mikulčicích i Velehrad jsou obě tradiční místa spojená s Cyrilometodějskou misií v naší zemi.
red.
Téměř dva a půl metru vysoký pomník Cyrila a Metoděje stojí od roku 2013 nad Strachotínem. Tvůrcem sousoší z pískovce je sochař Vladimír Matoušek. Má podobu dvou soch symbolizujících apoštoly Slovanů – Cyrila a Metoděje. Mezi nimi je mezera ve tvaru kříže. Pomník byl vztyčen v roce, kdy uplynulo 1150 let od příchodu věrozvěstů na Moravu.
Zdroj a foto: Kudyznudy.cz
Velehrad v roce 2019/archív
?

Related posts

Registrace vozidel v ČR za 1-5/2020

Afri

Na kus řeči s otcem Zeleného Raoula – Zelený Raoul a ti druzí…

Afri

Nové metro Linka D se začne stavět za 3 roky

Afri

Tento web používá pro svou práci nutné cookies. Souhlasím Číst více

GDPR zásady