Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Historie Zajímavosti

Cyrilometodějská mise započala roku 863

V tomto roce si český i slovenský národ připomíná 1157. výročí příchodu sv. Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Učení bratři k nám dorazili v roce 863 z daleké a sluncem zalité Konstantinopole, aby  vytvořili pro nás první slovanské písmo a církevní jazyk – staroslověnštinu.

Sv. Cyril a Metoděj jednoduše řečeno, vzdělali celý náš slovanský národ.

sv. Cyril a MetodějSlované obývající Velkou Moravu je přijali za své učitele a společně s nimi se vydali na dlouhou cestu k moudrosti. Díky nim se naučili číst a psát, díky nim mohli poprvé porozumět slovům při bohoslužbě a dospět tak k duchovní realizaci, díky nim se z našich předků stali vzdělaní a racionálně uvažující lidé. Je tedy více než zřejmé, že sv. Cyril a Metoděj se výrazně zapsali do českých dějin a my každý rok s velkou radostí slavíme toto výročí jejich příchodu na Velkou Moravu, ale také nasajeme prostřednictvím mnoha aktivit něco z jejich odkazu, abychom se jím mohli inspirovat a díky jejich aktuálnosti je také vnášet do našeho života.
Poslání Konstantina a Metoděje
Poslání Konstantina a Metoděje  na Moravě bývá většinou spojováno se šířením křesťanství a leckdy dokonce s rozvojem působení katolické církve. To naprosto neodpovídá historické skutečnosti. Konstantin a Metoděj byli dětmi své doby a jejich činnost vycházela z tehdejších politických poměrů.
Vzájemná dohoda dvou církví hlásících se plně k cyrilometodějskému odkazu je historickým krokem, který má poukázat na jednotu křesťanů v naší republice při připomenutí si jednoho z nejvýznamnějších milníků naší i evropské historie. Slovanský areál v Mikulčicích i Velehrad jsou obě tradiční místa spojená s Cyrilometodějskou misií v naší zemi.
red.
Téměř dva a půl metru vysoký pomník Cyrila a Metoděje stojí od roku 2013 nad Strachotínem. Tvůrcem sousoší z pískovce je sochař Vladimír Matoušek. Má podobu dvou soch symbolizujících apoštoly Slovanů – Cyrila a Metoděje. Mezi nimi je mezera ve tvaru kříže. Pomník byl vztyčen v roce, kdy uplynulo 1150 let od příchodu věrozvěstů na Moravu.
Zdroj a foto: Kudyznudy.cz
Velehrad v roce 2019/archív
?

Podobné příspěvky

Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje 5.července: „Bůh, který velí každému národu dospět k poznání pravdy a dosáhnout vyššího postavení …“

Afri

Ptákem roku 2020 je jiřička obecná

Afri

Nejslavnější mimozemšťan světa přijede do Prahy

Afri

Tento web používá pro svou práci nutné cookies. Souhlasím Číst více

GDPR zásady