Tipy volejte: 773 693 460, pište redakce@prazsky-zpravodaj.cz
Hledejte cokoli zde na webu

Petrohrad

Petrohrad

Petrohrad, nebo také Sankt-Petěrburg, nádherné město na severu Ruska, rozkládá se u ústí řeky Něvy do Baltského moře. Letos v květnu oslaví 310. výročí od založení carem Petrem Velikým.

Historie města

Car Petr Veliký, inspirovaný městy v Evropě založil v roce 1703 na močálech a bažinách město, které si brzy získalo důležitou a strategickou pozici v Rusku. Dlouhá léta byl Petrohrad hlavním městem ruské velmoci. Žili zde carové, sjednávaly se obchody, kulturní život se zde rychle rozvíjel.

Velká změna

Na počátku 20. století byl odebrán Petrohradu statut hlavního města. Po smrti Vladimíra Iljiče Lenina v lednu roku 1924 bylo město přejmenováno na Leningrad. Původní název se městu vrátil teprve až po revoluci a rozpadu Sovětského Svazu v roce 1991.

Zpět k současnosti

Petrohrad patří mezi nejkrásnější města světa. Caru Petrovi Velikému se jeho sen o velkém a úspěšném městě splnil. Město se rozkládá na 40 ostrovech, které jsou více než 300 mosty. Dnes je druhým největším městem Ruska s téměř 5 mil. obyvatel, a je zapsáno na seznamu UNESCO.

Zimní palác

Nejskvostnější stavba Petrohradu. Nechala jej postavit sama dcera Petra Velikého, Alžběta. Uvnitř nalezneme překrásné, zlatem zdobené interiéry, ve kterých se od roku 1764 nachází galerie Ermitáž. Prohlídková trasa má dnes 11 km, prochází 365 místnostmi a je zde 2,8 milionů vystavených exponátů.

Bílé noci

Přírodní jev, ukazující se v plné kráse od začátku června do poloviny července kdy se sem sjíždějí lidé z celého světa. Vrcholem je 21.6., kdy den trvá 18 hodin a 53 minut. Kavárny a restaurace jsou otevřeny takřka nepřetržitě a lidé jsou v ulicích a slaví návrat léta.

Otvírání mostů

Další petrohradskou atrakcí je noční otvírání mostů umožňující proplouvání velkých lodí z Finského zálivu do Ladožského jezera. Probíhá v přesném pořadí. Jako první se otevře most poručíka Schmidta a Palácový most.

Petrodvorce

Carský palác dynastie Romanovců s překrásným parkem, kterému se přezdívá „Druhé Versailles“. Petrodvorce jsou navštěvované hlavně pro své fontány. Jedná se o vodní kaskádu, která se rozprostírá na ploše 800 hektarů a je napájena samospádem. Kouzelné místo zdobí soustava 170 fontán a 256 zlatých soch. Tento unikát je otevřen vždy od května do září.

Jantarová komnata v Carském Selu (Puškino)

Jedná se o překrásnou místnost s jantarovým obložením, kterou navrhl architekt Andreas Shlüter. Tato výzdoba byla později označena jako osmý div světa. Dnes se však v Kateřinském paláci v oblíbeném sídle ruských carů nachází jen její replika, originál ukradli roku 1941 Němci při obléhání a nikdy se nenašel.

Facebook komentáře

Sdílejte články