Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zajímavosti

„Céčka“, pionýrské šátky, dámy v turbanech, stan na Mácháči: artefakty 70. a 80. let budily úžas, vzpomínky a nostalgii

Tančící dům v Praze se stal místem pozoruhodné cesty do minulosti, na níž se mohl vydat každý. Kultura, volný čas, práce, bydlení, technika, design, plakáty, vinylové desky ze 70. a 80. let zde zaplnily tři patra a k tomu všemu vyhrávaly staré české šlágry Gotta, Zagorové, Korna z té doby a návštěvník si mohl dopřát i červenou nebo žlutou socialistickou limonádu.

Kurátorky výstavy Retro 70./80. let Jana Sommerová a Nadia Klempířová si daly záležet, aby za půl roku, který na uspořádání výstavy dostaly, shromáždily opravdu výživnou sbírku. Jaké vlastně bylo toto období? „Šedivé a tragické“, nebo jiné? Šedivého a tragického na výstavě retro 70./80. let nebylo nic, a tak kurátorky raději médiím vysvětlovaly, že jejich cílem nebylo toto období „glorifikovat“.

Ale i pro ně, jak přiznaly, měl každý předmět z té doby, kterého se dotky, nesmírný emocionální náboj. Nadia Klempířová se přiznala, že jedním z nejsilnějších zážitků pro ni bylo, když pracovala s obalem od meruňkové zmrzliny z té toby, a přesně si vybavila tu „fantastickou chuť“.

Takže jen ve stručnosti: auto Škoda, motocykl Jawa,   kolo Favorit, malí pionýři v šátcích, socialistická prodejna se „ženou za pultem“, píchačky ve fabrice, skříňka v dělnické šatně, móda té doby, lesklá a třásnitá, dámy v turbanech (ty se na výstavě dokonce procházely živé), stavebnice Merkur, socialistická autíčka pro děti, „céčka“, obaly od čokolády a všeho možného, socialistická kuchyň, socialistický obývák, nábytek v hotelích té doby, plakáty, vlaječky, stan na Mácháči, hliníkové ešusy, školní třída, ba nechybělo ani děcko s plynovou maskou, připravené na chemický útok nepřátel.

Ale slov již bylo dost. Ráčej se, milý čtenáři, sám pokochat.

S

S

S

S

S

S

S

S

S

S

S

S

S

S

Luděk Toman

Podobné příspěvky

Podnikatelka Online zve české podnikatelky do světa on-line byznysu.

Šebík

Jak správně přepravovat psa nebo kočku autem

Afri

Na Ladronce se včera již poosmé konaly čarodějnice

Afri

Tento web používá pro svou práci nutné cookies. Souhlasím Číst více

GDPR zásady