Tipy volejte: 773 693 460, pište redakce@prazsky-zpravodaj.cz

Boj o sněmovnu začíná

Na české politické scéně působí poměrně velké množství politických stran, které se prezentují jako národně uvědomělé a varují před přílišnou liberálností současné společnosti. Jednou z nich je politické hnutí Řád národa-Vlastenecká unie.

Řád národa – strana, která má perspektivu

To vzniklo před třemi roky čistě účelovým krokem, kdy Josef Zickler se svými lidmi zvenčí ovládl neperspektivní politickou stranu Vize 2014, v té době čítajících několik málo desítek členů, doslova pohrobků strany Lidem. Přejmenováním a změnou programového směřování ale tato Zicklerova operace, jak získat urychleně politickou adresu, neskončila. V tu dobu již předseda Zickler dosadil na klíčová místa své lidi a potom bylo pouze otázkou několika týdnů, kdy z původních představitelů jako Aleš Hemr nebo Dagmar Navrátilová nezůstal nikdo. 

Řád národa bojuje za udržení národních hodnot

Řád národa se prezentuje jako konzervativní vlastenecká strana, která bojuje za udržení národních hodnot, ale zároveň odmítá jakékoliv formy rasismu a xenofobie. Zvláštností této strany je, že je budována jako masová strana s na naše poměry mohutnou několikatisícovou členskou základnou. Odlišuje se tak například od některých podobně orientovaných stran, které mají nízký počet členů a spoléhají se na finanční podporu od bohatých sponzorů. Dá se konstatovat, že za tři roky se Josefu Zicklerovi  podařilo vytvořit u nás ojedinělé všelidové politické hnutí.       

Černý kůň vlastenecké scény

Dle dosavadních průzkumů to sice zatím příliš nevypadá, že by toto politické hnutí dokázalo uspět už v letošních parlamentních volbách, ale je tady právě několik ,,ALE”, které právě z ŘN-VU dělají možného černého koně vlastenecké scény pro nadcházející sněmovní volby a je zřejmé, že už to začal  vnímat  i nejsilnější hráč této scény, a to Okamurovo SPD. 

Ta ,,ALE” jsou jednoznačná. Pokud se podíváme na Kotlebovu stranu, ani ona se před volbami na Slovensku neobjevila v průzkumech a pak se všichni  divili. Podstatné ovšem je, že ŘN-VU má potenciálnímu voliči co nabídnout. Jde o skutečnosti celkem nevídané. Tak předseda hnutí, aby zvýraznil svou solidnost a nezávislost na příjmech z politiky, nikam nekandiduje. Odpovědnost  přístupu hnutí k voliči je zdůrazňována faktem, o jehož vymahatelnosti se nechá sice úspěšně diskutovat, ale je to krok pro vnímání voliče správným směrem. Totiž každý kandidát do sněmovních voleb se musí prohlášením  vzdát své získané imunity. Těch věcí významných či méně významných je víc. 

Josef Zickler, člověk bez kompromisů

Největším přínosem, ale zároveň největším minusem tohoto hnutí je osoba jejího předsedy Zicklera. Celé hnutí stojí na něm, bez něj by hnutí ztratilo 99 procent své bonity. Využívá stoprocentně svoji přirozenou autoritu, ale na druhou stranu zde je i jeho největší chyba. Neumí dělat kompromisy, na kterých je vlastně postaven politický svět. Prostě kdo neuhne jeho postoji, má smůlu. Ať se mu to líbí nebo ne, vede hnutí jak uvnitř, tak navenek jako autoritářský vůdce, což si při jeho analytických schopnostech a zázemí nejspíše může s úspěchem dovolit, na rozdíl od jiných lídrů. 

Vítěz bere vše

Pokud bych ho měl srovnávat s někým jiným, tak již se zmiňovaným Okamurou, tak to srovnání s ohledem  k jejich životním cestám vyjde docela zajímavě. Pan Okamura jako dřívější prodejce zájezdů pro mě vyzní jako veleúspěšný prodavač odpustků a Zickler jako dřívější policista jako nekompromisní kazatel. 

Podle mého názoru vítěz tohoto vzájemného duelu mezi Okamurovým SPD a Zicklerovým ŘN-VU bere Poslaneckou sněmovnu a ten druhý bude mít smůlu.  Petr Koucký

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook komentáře

Sdílejte články