Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Auto-Moto Motosport Sport

Skvělá podívaná – historické formule na Mosteckém autodromu

Již potřetí přivítá historické formule Mostecký autodrom

Milovníky a příznivce historických závodních vozů rozmanitých kategorií přivítá Mostecký autodrom. Podařilo se dohodnout s promotéry prestižních evropských okruhových sérií, v nichž svádějí souboje jezdci ve speciálech z dob našich dědů a otců. tento úžasný závodní víkend se uskuteční 28. až 30. června 2019. V doprovodném programu nebude chybět ani sraz majitelů historických automobilů a motocyklů a výstava těchto nablýskaných veteránů v areálu polygonu.

Mostecký autodrom a historické formule

„Novinku představíme ještě do konce října, s promotérem ladíme poslední detaily,“ přislíbila obchodní a marketingová ředitelka společnosti AUTODROM MOST Jana Svobodová. Jde podle ní o další dosaženou metu s cílem umožnit domácím fanouškům na živo sledovat kvalitní a vysoce profesionální závodní série, aniž by za nimi museli cestovat do zahraničí.

Účast na červnovém podniku přislíbili vedle zatím nejmenované série promotéři FIA Lurani Trophy, Triumph Competition & British HTGT a HAIGO – touring cars, formulas. Všechny tři série byly v Mostě součástí premiérového víkendu The Most Historic Grand Prix v květnu 2017.

FIA Lurani Trophy sdružuje vozy formule Junior, které vznikly v roce 1958 zásluhou italského hraběte Luraniho, blízkého přítele nejslavnější české závodnice Elišky Junkové. Až do roku 1963 se za volanty těchto vozů střídali jezdci formátu Jima Clarka, Jochena Rindta a Johna Surteese, pozdější mistři světa ve formuli 1. Samotná trofej byla prvním seriálem závodů jednomístných historických vozů (1975) a v roce 1995 se stala šampionátem FIA.

Seriál Triumph Competition & British HTGT vznikl v roce 1993 a zúčastňují se ho sportovní dvousedadlové vozy anglických značek jako Triumph, Morgan a MG, vyrobené v letech 1945 – 1981. Seriál se jezdí na okruzích formule 1 jako je Hockenheim, Spa, Zolder či Zandvoort. Nově k nim tedy přibyl i mostecký autodrom.

HAIGO (Historische Automobilrennsport Interessen Gemeinschaft Ostdeutschland) je sdružení nadšenců historické závodní automobilové techniky, které pochází východního Německa. Zájmové sdružení vzniklo v roce 2004 na mosteckém autodromu a je složeno ze dvou skupin – jezdců formulových vozů a jezdců cestovních vozů. Hlavní myšlenka vzniku závodní série Haigo byla využít již odložené stroje formule Easter, Mondial a k nim stářím odpovídající konstrukce vozů Žiguli, Lada Samara, Škoda 130 R, BMW, Fordu a dalších. Cestovní vozy i formule absolvují vždy dva oddělené závody.

Autodrom už dříve zveřejnil i termín dalších dvou významných podniků sezony 2019. Jsou jimi evropský šampionát okruhových tahačů Czech Truck Prix o víkendu 31. srpna až 2. září a prestižní mezinárodní šampionát supersportovních vozů ADAC GT Masters. Na úspěšnou letošní dubnovou premiéru v Mostě naváže tentokrát o víkendu 17. až 19. května.

Podobné příspěvky

OPEL Crossland je velké auto za malé peníze

Afri

V Mostě testovaly závodní kamiony už i první zahraniční týmy  

Afri

The Best Extreme Cycling Tracks

Ilja Hynek

Tento web používá pro svou práci nutné cookies. Souhlasím Číst více

GDPR zásady