Tipy volejte: 773 693 460, pište redakce@prazsky-zpravodaj.cz
DomůZajímavostiAuto-MotoMotorky ovládly Prahu

Motorky ovládly Prahu

Motorky ovládly Prahu

Od čtvrtka do neděle (5.-8.3.2015) se konaly dvě akce výhradně pro milovníky motocyklů. První akce byl MOTOSALON v Letňanech a druhou akcí byl veletrh MOTOCYKL 2015 v Holešovicích. Navštívili jsme obě výstavy!

Motosalon Praha

MOTOCYKL 2015
Již 19. rokem nám vystavovatelé předvedli všechny typy a značky motocyklů – ať už se jednalo o skútry, motocykly Harley Davidson, plochodrážní motocykl, krosové motocykly, sportovní, cestovní nebo chopper. Vybírat si bylo opravdu s nemalého množství. Nechyběly ani tříkolky, čtyřkolky a historické vozy z dob Rakouska – Uherska. Největší ,,trhák” na této akci však byl motocykl značky Kawasaki – Kawasaki Nijna H2R s přeplňovaným motorem o síle více než 300 koní. Jednalo se o českou premiéru a kdo se na Kawasaki přišel podívat, nemohl být zklamán. Na své si také přišli milovníci italské značky Ducati. Novinky Miltistrada 1200 S a 1299 Panigale S byly pastvou pro oko nejednoho motorkáře.
Klasikou byl pak stánek značky JAWA! Kdo je opravdový fanoušek motorek, tuto značku nemohl přehlédnout. Zde na návštěvníky mimo jiné čakala kráska 350 California, 350/634 Retro nebo např. 350 Militery. Vedle značky JAWA se návštěvníci mohli zastavit i u plochodrážních motocyklů, které se vyrábějí v Divišově. Ani fandů krosových, enduro a teréních motocyklů nebylo málo. Značka GasGas věnovala expozici modellům typu např. Enduro EC a Trial TXT. Ani zde nechyběli novinky v podobě TXT 280 Racing 2015 a EC 300 Racing 2015. A pak jsou tu ty známé Harley-Davidson. Pro někoho je to jediný opravdový motocykl, pro někoho je řazení tohoto stroje do kategorie motocykl nesmyslné. Ať už jste jakýkoliv typ motorkáře, Harley se měl také čím pyšnit. Třišničkou na dortu byl také model YAMAHA YZF-R1 s křížovým klikovým hřídelem odvozeným od úspěšného modelu YZR-1M z Moto GP. Za shlédnutí stála i výstava Bohemian Custom Bike, která je jedna z nejnaštěvovanějších custom show ve východní Evropě. Na výstavě se objevil i motocykl, který testoval Michael Schumacher, legenda Formule 1. Při této příležitosti mohli návštěvníci podepsat knihu podpory pro Michaela, zanechat osobní vzkaz jemu i jeho rodině. Kniha bude předána jeho rodině.
Na výstavě bylo celkem 160 vystavovatelů a 52 značek motocyklů, čtyřkolek a tříkolek. Nechyběly ani stánky s motorkářským příslušenstvím, oblečením a různými doplňky. Každý den se na podiu konaly přednášky, kde jsme mimo jiné mohli vidět např. besedu s činovníky nejstaršího a nejznámějšího Harley-Davidson clubu na světe, rozhodovr s p. Otou Kmínkem, zástupcem gen. ředitele Speedway Divišov ČR, kde se hovořilo o značce JAWA na ploché dráze. Poslechnout si navštěvníci mohli např. kapelu The Mayhems a Mordor’s gang. Muži si přišli jistě přišli na své u vyhlašování MISS Motocykl 2015 nebo u Pole dance Battle. Před průmyslovým palácem předvedli od čtvrtka do soboty čeští kaskadéři Marek Černý a Jaroslav Janovský kaskadérskou show. Příznivci MOTOGYMKHANY si mohli na motocyklu i zajezdit a vyzkoušet si, co vše to obnáší na postavené trati Matouše Landy.

MOTOSALON 2015
Jedná se o největší prezentaci ve střední Evropě v tomto oboru. Od r. 2010 se místo výstavy střídá – koná se v Brně a následující rok v Praze. Letošní ročník měli návštěvníci možnost vidět v Praze na výstavišti v Letňanech. A že toho bylo k vidění opravdu dost! Ať už se jednalo o značku Suzuki, Honda, Harley-Davidson, BMW, Triumph, Yamaha,..není divu, že letošní ročník přesáhl náštěvnost přes 50 000. 104 vystavovatelů, 240 značek – to byl MOTOSALON. A nezůstalo se jen u motorek. Potkat jste mohli i slavné celebrity ze showbyznisu nebo i sportovce, kteří se motocyklovými sporty živý. Zdeněk Pohlreich se svou manželkou Zdeňkou a svým synem, Eva Decastelo, Alice Bendová, Jan Révai, Pavel Liška, Jan Šťastný, Dalibor Gondík, Václav ‘Noid’ Bárta s manželkou, Petr Vágner, kaskadér Pepa Sršeň, bývalý plochodrážní jezdci Jiří Štancl, Milan Špinka a Václav Verner, současný plochodrážní jezdec Josef ‘Pepe’ Franc, Jaroslav Falta, Antonín Baborovský, Jiří Pošík..ti všichni a spousta dalších osobností se přišli podívat na výstavu motocyklů a nebo přišli besedovat o daném motocyklovém sportu. Karel Abrham přišel ve čtvrtek odhalit novou motorku Honda RCV  pro nadcházející sezónu MotoGP. Ani zde nechyběli stánky s oblečením, doplňky a příslušenstvím. Lidí bylo na výstavě opravdu mnoho. Je vidět, že zájem o motorky je minimálně stále stejný, ne-li větší a že je mezi námi mnoho motorkářů. Zapomínat by se nemělo ani na slečny, které zdobí motocykly a které dělají radost především mužskému pohlaví. Ač se může zdát, že motorky jsou spíše záležitost mužů a ženy jsou pro tyto velké, silné stroje křehké, na výstavě by Vás ženy vyvedly z omylu. Vyhlášení ankety Motocykl roku 2015 – i to patřilo k letošním Letňanům. V neděli byly slavnostně vyhlášeny výsledky soutěže. Motocykly hodnotila jak odborná komise tak i veřejnost prostřednictvím webových stránek či na veletrhu osobě, kde si mohli dané motocykly vyzkoušet a mít tak na hodnocení objektivnější názor. Pro 25 vylosovaných návštěvníků, kteří hlasovali v anketě, čekaly hodnotné ceny. Doprovodný program měl, stejně jako v Holešovicích, co nabídnout. Ať už se jednalo o kaskadérské show, motoškolu Míry Lisýho, kurz první pomoci, besedu týmu Moto Cestou necestou Jižní Amerika 2015 (Jan Révai, Pavel Liška, Egon Kulhánek, Tomáš Matějovský, Hynek Bernard), MotoGymkhana a ukázky sportu motoškoly Landa, tanční vystoupení nebo rozhovory s osobnostmi motosportu, které vyzpovídal Standa Berkovec.

Ale už dost slov…kdo nemohl na MOTOSALON 2015 či MOTOCYKL 2015 dorazit, zde máte alespoň pár fotek pro představu, jak to na výstavách vypadalo.

Facebook komentáře

Sdílejte články