Tipy volejte: 773 693 460, pište redakce@prazsky-zpravodaj.cz
DomůZajímavosti a události z Prahy 1Z centra města zmizí pivní kola, Pražané si na ně stěžují

Z centra města zmizí pivní kola, Pražané si na ně stěžují

Z centra města zmizí pivní kola, Pražané si na ně stěžují

Radní Městské části Praha 1 dnes podpořili zákaz pivních kol, na která si Pražané dlouhodobě stěžují. Projížďky, při nichž skupinka turistů na kole pije pivo a hlučí, by měly být zakázány na celém území městské části a v oblastech přilehlých centru. Návrh předložil radní pro dopravu Prahy 1 David Skála (Praha 1 Sobě), který ho současně projednal s pražským náměstkem pro dopravu Adamem Scheinherrem.

Česká legislativa řadí pivní kola mezi běžná nemotorová vozidla stejně jako jízdní kola nebo koloběžky. Proto bylo potřeba ušít řešení přímo na míru. „Předchozí politická reprezentace problém odkládala jako neřešitelný. Nám se ve spolupráci s magistrátem podařilo přijít s řešením stanovením maximální šířky kola. Tak zakážeme vjezd do centra všem pivním kolům a současně neomezíme cyklisty nebo dodavatele, kteří na kolech rozvážejí zboží, a motorovou dopravou přetíženému centru výrazně ulevují,“ vysvětlil radní pro dopravu Prahy 1 David Skála (Praha 1 Sobě). Opatření by mělo začít platit v první polovině letní turistické sezony.

Alkoturismus do centra nepatří

Radní zároveň přišli s návrhem, jak předejít umisťování nových zákazových cedulí nebo jinému systému dopravního značení vytvářejícího další vizuální smog. „Nebudeme kreslit značení neesteticky na chodníky ani zahlcovat centrum dalšími cedulemi. Využijeme stávající cedule se zákazem vjezdu vozidel s hmotností nad 6 t, případně nad 3,5 t, na které nové označení připevníme. Tím město výrazně ušetří,“ doplnil David Skála. Protože zónové vymezení, navíc zahrnující více městských částí, spadá ve správním řízení do kompetence Odboru dopravních agend Magistrátu hl. m. Prahy a metodicky pak pod magistrátní Odbor rozvoje a financování dopravy, městská část na řešení úzce spolupracuje s magistrátem. Pražský náměstek pro dopravu Adam Scheinherr (Praha sobě), se kterým David Skála jedná, zákaz podporuje.

S pivními koly se potýká řada dalších evropských metropolí. Na jedno kolo se vejde patnáct turistů a řidič, který po cestě čepuje pivo a s turisty projíždí především skrze historické centrum. Podle starosty Prahy 1 Pavla Čižinského jsou pivní kola stejně jako nelegální reklama nebo falešné veteránské vozy součástí vizuálního smogu, proti kterému nové vedení Prahy 1 bojuje.

„Pivní kola podle nás Pražanům nic dobrého nepřinášejí a my plníme, co jsme slíbili. Na celém území městské části tuto hlučnou zábavu zakážeme. Alkoturismus do Prahy nepatří. Jsme přesvědčení, že Praha 1 nabízí turistům velké množství jiných zážitků, které mají podstatně vyšší hodnotu a neobtěžují místní,“ uvedl starosta Prahy 1 Pavel Čižinský (Praha 1 Sobě).

Facebook komentáře