Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Pozvánky na akce Zajímavosti a události z Prahy 1

Vpád vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968

Pražské jaro je označováno období politického uvolnění v Československu v roce 1968. Toto období začalo v roce 1967 na prosincovém plenárním zasedání ústředního výboru strany. To skončilo 5. ledna 1968, kdy se prvním tajemníkem ústředního výboru Komunistické strany Československa ÚV KSČ stal Alexander Dubček.

Tanky srpen 1968Dále pokračovalo do noci z 20. na 21. srpna téhož roku, kdy vojska Varšavské smlouvy v čele s armádou Sovětského svazu vstoupila do Československa, aby zastavila započaté reformy (Vpád vojsk Varšavské smlouvy).

Většina z nich sice opustila Československo k 16. říjnu 1968 část ale zůstala na území státu jako „sovětské jednotky dočasně umístěné na území Československa“.

Bez časového stanovení termínu odchodu, formálně „do ukončení konsolidačního procesu“. Část těchto jednotek opustila zemi v polovině roku 1987, poslední pak až po sametové revoluci.

Konec reforem a vstup do normalizace

srpen 1968Reformy pražského jara byly pokusem uvolnit režim a urychlit proces demokratizace. Tento záměr se nesetkal s pochopením na sovětské straně, která vyslala (po neúspěšných jednáních) tisíce vojáků vojsk Varšavské smlouvy, aby zahájili okupaci státu, jež měla odstranit z vedení státu reformní komunisty a umožnit vytvoření „Dělnicko-rolnické“ vlády.

Poté, co Československo následně vstoupilo do éry normalizace, vedení strany v podstatě znovu nastolilo politické a ekonomické hodnoty, které vládly koncem padesátých let.

Zdroj: Wikipedie, foto František Dostál

srpen 1968 srpen 1968

Podobné příspěvky

Dnes to je devět let od úmrtí Václava Havla

Afri

Fenomén Divadelní poutě ožívá, na Střeleckém ostrově zahraje Pražský pouťový orchestr

Šebík

7 proti Thébám – metalová nálož hraná živě a nahlas .

Šebík

Tento web používá pro svou práci nutné cookies. Souhlasím Číst více

GDPR zásady