Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Kultura v Praze Pozvánky na akce Uncategorized

STŘELECKÝ OSTROV SI PŘIPOMENE 600. VÝROČÍ UPÁLENÍ JERONÝMA PRAŽSKÉHO.

Praha, 23. května 2016 – Letňák 2016 – Léto pro Pražany na Střeleckém ostrově vzdá hold Jeronýmu Pražskému. Významnému středověkému aktivistovi, jenž byl za své názory před 600 lety upálen na kostnické hranici. Českobratrská církev evangelická si tuto osobnost letos připomíná řadou akcí, jejichž vrcholem bude jednodenní událost s názvem Festival k poctě Jeronýma Pražského – Evropana, vzdělance a buřiče. Alce proběhne s bohatým programem pro děti a dospělé v sobotu 28. května od 13 hodin na Střeleckém ostrově.

jeronym-plakat-A3_final

„Festival je součástí šestiletého projektu Českobratrské církve evangelické Naše reformace, jehož cílem je připomínat jednotlivá církevní výročí a významné osobnosti. To Jeroným Pražský bezpochyby byl. Byl to muž velmi nadaný, otevřený, nesmírně vzdělaný, zcestovalý, akorát možná trochu neprávem stojící v Husově stínu. Návštěvníci si ho mohou připomenout během festivalu, který kromě diskuzí o Jeronýmovi nabídne i pestrý kulturní a zábavný program,“ přibližuje Gerhard Frey-Reininghaus, předseda komise, která církevní výročí připravuje.

Celý festival slavnostně zahájí bohoslužba pod širým nebem, kterou povede Roman Mazur, na jeronýmovské téma bude kázat Lenka Ridzoňová a v podobě dřevěné loutky promluví i Jeroným Pražský. Během odpoledne se pak diváci mohou těšit na koncert klezmerové skupiny Létající rabín, loutkové divadlo nejen pro děti Putování za pravdou, jazzový koncert Filip Klinecký Unit protkaný autorským čtením veršů Pavla Rejchrta či vystoupení skupiny Jablkoň. Dále budou probíhat kreativní dílny pro děti a jejich rodiče, dětská bojová hra či výstava Jeroným Pražský zapůjčená z Husitského muzea v Táboře.

„Českobratrská církev evangelická připravila letos také další aktivity k Jeronýmovu výročí. Například promítala filmy v kostele u Martina ve zdi s následnou diskuzí s odborníky a vytvořila interaktivní test, v němž si lidé mohou ověřit znalosti o této osobnosti. Chystá i novou knihu a komiks o Jeronýmově životě a odkazu, které představí při festivalu na Střeleckém ostrově. Těsně před začátkem festivalu také vyjde od Novoměstské radnice na Karlově náměstí kostýmovaný průvod,“ tisková mluvčí Českobratrské církve evangelické Jana Vondrová.

Jeroným Pražský se narodil okolo roku 1378. V roce 1398 dokončil studia na pražské univerzitě. Z Oxfordu přivezl do Prahy Wyclifovy nejdůležitější spisy. Přednášel na pařížské Sorbonně a na univerzitách v dnešním Německu a Rakousku. Podílel se na vydání dekretu Kutnohorského. Složil několik básní a „protest-songů“. Jako diplomat krále Václava IV. zavítal i do Jeruzaléma. V dubnu 1415 přijel i přes varování do Kostnice. Po Husově smrti byl mučen a ze strachu o život své názory odvolal. Později se k nim však znovu vrátil a byl za ně odsouzen církevním koncilem. 30. května 1416 ho upálili na stejném místě jako Jana Huse.

Bližší informace na stránkách www.letnak.cz.

ZDROJ :TOPART MEDIA

Podobné příspěvky

Pozvánka na 10. ročník Motosrazu Šikland

Afri

Velikonoční trhy začínají už v sobotu 17. března, tři náměstí se oblečou do jarních barev

Jaroslav Hauer

Linkin Park po deseti letech opět v Praze

Eliška Rybenská

Tento web používá pro svou práci nutné cookies. Souhlasím Číst více

GDPR zásady