Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zprávy z Prahy

Zřídím horkou linku do Senátu a dám si tam pozor na lejna od pávů

Ondrej Zavodsky

Pane Závodský, do voleb zbývá nějakých deset dní, vy se v nich ucházíte o hlasy na Kladensku a v Praze-západ. Můžete se nám představit?

Jsem táta čtyř dětí, jsem právník a celoživotně nespokojený s představou, v jakém stavu zemi naše generace dětem předá. Zároveň nejsem nějaký aktivista, který nenabízí řešení, jsem celoživotní státní zaměstnanec a vím, kde a jak reformy uskutečnit.

Chcete získat hlasy voličů. Proč by vás měli volit?

Protože se domnívám, že naší zemi mám co dát. Mám zkušenosti se stěžejními sociálními a ekonomickými reformami, mám odvahu se úspěšně poprat s přesilou. Země čeká na zásadní změny a já mám všechny vlastnosti a schopnosti je uskutečnit.

Jaké změny musí ČR uskutečnit?

Předně určitá část našich spoluobčanů nevyhnutelně padá na sociální dno. Okolo půl milionu lidí má tři a více exekucí, z toho už se nedá bez pomoci dostat. Připočtěme jejich nejbližší a zjistíme, že nějaká osmina našich spoluobčanů se nemůže finančně nadechnout. Zoufalí lidé dělají zoufalé věci a stát dělá, že se nic neděje.

Co s tím?

Předně musíme o této situaci začít mluvit. Stát má stovky koncepcí, jak řešit ten či onen problém. Jenomže jedna vůbec nepočítá s druhou. Nastíněná situace se musí vzít jako jeden problém a ty mraky koncepcí se musí propojit.

Z jakých oblastí jsou ty nepropojené koncepce?

Vezměme si problematiku hazardu a exekucí. Prosadil jsem zákon o hazardních hrách, v jehož důsledku klesl počet provozoven s automaty ze 7500 na zhruba 1200. Nějaké dva roky tady už ovšem měl fungovat registr vyloučených hráčů, aby lidé s příspěvky od státu nebo v úpadku hrát nemohli. Plánovali jsme další opatření. Jenomže v propojení opatření proti hazardu a regulací exekucí již nikdo nic neudělal, protože tým odborníků, v jehož čele jsem stál, ministryně financí Schillerová rozprášila.

Proč bychom měli věřit, že právě vy něco změníte?

Protože já už jsem dokázal něco změnit. Prosadil jsem tři stěžejní změny – hazardu, majetku státu a systém odstraňování starých ekologických zátěží. V roce 2014 jsem to v podobných rozhovorech slíbil a během jednoho funkčního období jsem svůj slib jako náměstek ministerstva financí splnil. Téměř všichni kandidáti na senátora vykládají o úpravě exekucí. Avšak já jako jediný chodím pravidelně do Sněmovny, když se návrh na změnu v exekuční problematice projednává, a snažím se do procesu změny zapojit. Já si hesla nemaluji na billboardy, ale něco dělám. Pokud důvěru voličů získám a v Senátu zasednu, budu moci dělat mnohem víc.

Na vašich webových stránkách ondrejzavodsky.cz mluvíte o chabé dopravní dostupnosti měst jako je Kladno a okolní obce. Co s tím můžete vy jako senátor dělat?

Jako náměstek na MF jsem ztransparentnil, zrychlil a zlevnil zakázky při likvidacích ekologických havárií. Staral jsem se o to, aby se neznehodnotila čistá voda pod Kladnem. V rámci programu revitalizací jsme také budovali dopravní stavby a dělali jsme to mnohem efektivněji. Jako senátor se budu důrazně ptát, proč ještě nestojí železniční rychlodráha na Kladno a jak je to s obchvatem Buštěhradu.

Často používáte spojení „přátelský stát“, co si pod tím představujete a jak toho lze dosáhnout?

Mým oblíbeným příkladem, kterým vysvětluji vstřícný či přátelský stát, je můj zážitek před mnoha lety. Byli jsme s tátou ve Švýcarsku, táta nechal svítit světla u auta a chcípla nám naše „stodvacítka”. Říkali jsme si, jaký to bude průšvih, když na nás někdo z místních zavolá policii. Najednou přišel strážník a ptal se, jaký máme problém, nakonec s jeho kolegou naši vymlácenou baterii nabili, zasalutovali a s přáním pěkných zážitků v jejich zemi s úsměvem odjeli. Je mi přes čtyřicet a podobného chování státu, který občanům nezpůsobuje problémy, ale snaží se jim pomoci, bych se chtěl dožít.

Co pro to budete dělat?

Kromě popsaných koncepcí, jak pomoci části lidí z nouze, musíme setřít příkopy mezi jednotlivými úřady, obcemi a občanskými iniciativami, aby všichni bez zbytečných formalit spolupracovali na řešení skutečných problémů jednotlivých lidí i celé společnosti. Chci zřídit horkou linku do své kanceláře, protože chci, abych o problémech voličů věděl jako první a s pomocí svých zkušeností a kontaktů je řešil. Chtěl bych být příslovečným „senátorským ombudsmanem“ pro občany a pro lidi ve svém obvodu.

Co plánujete v rámci volební kampaně?

Chci hlavně mluvit s lidmi o jejich problémech a stále vymýšlet další řešení, jak jim pomoci a zlepšit kvalitu jejich života. Když mluvím o přátelském státu, chci jej symbolicky prezentovat, chci lidem, kteří míří každý den do zaměstnání, nabídnout kávu a popovídat si s nimi.

Na co budete v souvislosti s jarní karanténou vzpomínat?

Ve vzpomínkách mi navždy zůstane kontrast mezi neuvěřitelným lidským potenciálem pomáhat dalším okolo na straně jedné a autokratickou tupokracií s jejími nesmyslnými zákazy a příkazy na straně druhé. Tím nejhezčím, co karanténa přinesla domů, je to, že manželka začala péct moc dobrý chléb a od března to u nás v bytě krásně tím pečením voní.

A teď z jiného soudku, jak jste strávil prázdniny?

Jak už jsem říkal, máme čtyři děti, tři ve škole a nejmladší Aničku ve školce. Rozhodně jsem se nenudil, třetinu času jsem se věnoval dětem, jejich vzdělání, pustili jsme si spoustu přírodovědných pořadů a pořadů o historii, mám pocit, že jsem se díky tomu hodně věcí dozvěděl. Další třetinu času jsem věnoval běžným pracovním věcem a třetinu času psaní nové knihy, která nedávno vyšla. Výstup na vrchol korupce: Od obálek k národní prostituci. Když šly děti spát a na psaní knihy už jsem neměl myšlenky, četl jsem knihy, na něž jsem v poslední době neměl čas.

Jste nevidomý. Dá se všechno, o čem jste až doposud mluvil, zvládat? A to i funkce senátora?

S úsměvem musím říct, že v tom nevidím problém. Zvládl jsem bez zraku zregulovat hazard, v němž se točí ročně okolo čtvrt bilionu korun, nevím, proč bych nemohl v práci pokračovat. Kromě toho, na všechno nejsem sám, všechno řešíme s vodicím psem Cirkem.

Je něco, na co si váš pes musí zvykat, až zasednete v Senátu?

Zřídím horkou linku do Senátu a dám si tam pozor na lejna od pávů

Zatím největší problém představují pávi ve Valdštejnské zahradě. Vodicí pes není připraven na jejich kadění ze stromů. Když jsme tam před pár dny šli, fekální nálož nás minula opravdu těsně. Ale zvládl jsem se vyrovnat i s horšími věcmi a s pávy si proto bez obav poradím.

Kryštof Doležal

Podobné příspěvky

PONREPO – PRAŽSKÉ ARCHIVNÍ KINO , PROGRAM DUBEN 2015

Šebík

Drtivá většina Čechů a Slováků se chce zlepšit v sexu

Afri

Ocenění nejlepších českých potravinářů

Redaktor J.Hampl

Tento web používá pro svou práci nutné cookies. Souhlasím Číst více

GDPR zásady