Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zprávy z Prahy

Žluté lázně zvou na dokumenty o žralocích

shark

8. srpna 2019 – 19. srpna 2019 zaplaví Žluté lázně žraloci. Díky exkluzivní spolupráci této oblíbené pražské oázy klidu a zábavy s dokumentárním kanálem Discovery Channel budou mít návštěvníci jedinečnou příležitost zhlédnout tři unikátními pořady o těchto fascinujících predátorech z letošního 31. ročníku Shark Weeku.

Hostům Žlutých lázní se tak nabízí skvělá šance pozorovat žraloky v jejich přirozeném prostředí na velkém plátně letního kina.

Promítání začíná 19. srpna 2019 ve 20:30.

V letním kině v přímém epicentru areálu Žlutých lázní budou uvedeny tři snímky z letošního nabitého programu. Těžko si lze představit vhodnější místo, než je právě tato oblíbená odpočinková destinace nedaleko centra české metropole. Díky své poučné povaze jej ocení různorodí návštěvníci – od rodin s dětmi až po fanoušky zde pořádaných oblíbených cestovatelských večerů.

Promítání začne ve 20:30 dokumentem Zákony čelistí: Nebezpečné vody (Laws of Jaws: Dangerous Waters). V něm nás čtyři na slovo vzatí experti seznámí, jak to ve skutečnosti je s útoky žraloků na lidi. Jedním z nich je i Paul de Gelder, bývalý mariňák, kterého žralok připravil o dvě končetiny.

Rekonstrukcí 5 reálných žraločích útoků však poukážou na časté omyly a pochybení, kterých se ohrožení plavci dopouštějí. Faktem však je, že lidské oběti jsou v porovnání s počtem ročně ulovených žraloků nesrovnatelné mizivé. Ve 21:30 se vydáme k australskému pobřeží v dokumentárním snímku Ostrov čelistí: Pokrevní bratři (Isle of Jaws: Blood Brothers).

Zde se nachází přirozené útočiště velkých bílých žraloků a výzkumníci mají v hledáčku dva z nich, které považují za bratry. Existuje v podmořské říši něco jako pokrevní pouto? Promítá se bratrská sounáležitost i do vzorců chování při lovu? Tým expertů si klade za cíl pořídit dosud nevídané záběry, které zodpoví tyto otázky a mnohé další.

Naši žraločí výpravu zakončíme na ostrově pouhých 150 námořních mil od Mexika ve 22:30. Nebezpečná oblast Guadalupe (Great White Kill Zone: Guadalupe) je vlastně sondou do každodenní reality jedné z největších enkláv velkých bílých žraloků na světě.

Zde budeme svědky boje, který zde žraloci vedou s tuleni. Jak to, že zde ale nenajdeme to, co odborníci nazývají zónou smrti, které jsou typické pro každou takovou oblast s hojným výskytem žraloků? V Guadalupe totiž nezaznamenáváme žádné útoky na člověka. Proč tomu tak je budou vědět všichni ti, kdo se na tento zajímavý dokument podívají.

Stačí jen dorazit 19. srpna k bránám Žlutých lázní, které se návštěvníkům otevřou již 19. srpna 2019 ve 20:30. Vstupenky je možné zakoupit na pokladnách Žlutých lázních.

První týdenní tematické programové schéma Shark Week mělo na Discovery Channel premiéru v roce 1988. Jedná se o dlouhodobý projekt, který vzniká ve spolupráci s ochranářskou nadací Oceana.

Ta se věnuje snahám o ochranu světových moří a oceánů, jejich fauny i flory. Ve svých četných projektech se zaměřuje na palčivé problémy jako narůstající počet plastových odpadů či všemožné ohrožené druhy, např. na velryby a právě žraloky.

Zde se etablovala jako zásadní protivník lovu žraloků. S podobným poselstvím vstoupil na obrazovky Discovery Channel i Shark Week – pomoci snahám ochráncům a bojovat s předsudky, které v lidech vyvolává zavádějící popkulturní fikce.

Neboť, jak by řekl klasik – největší strach máme z nepoznaného. 

Přijďte se proto nebát do Žlutých lázních a poznejte tyto pozoruhodné mořské živočichy.

 

Podobné příspěvky

JIHOČESKÉ NOVÉ HRADY festival hudby, hudebních nástrojů a kulturních projektů

Jaroslav Hauer

Druhé vydání knihy IMAGE A FIREMNÍ IDENTITA

Šebík

Třídenní koncertní maraton Martina Chodúra

Jaroslav Hauer

Tento web používá pro svou práci nutné cookies. Souhlasím Číst více

GDPR zásady