Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zprávy z Prahy

Zlato se dnes prodávalo za cenu 1800 dolarů za troyskou unci 

zlato

Zlato dnes dopoledne zdražilo na úroveň 1800 dolarů za unci, prvně od roku 2011, míří k dějinnému rekordu. Investoři se bojí závažného, systémového znehodnocení papírových peněz, neboť americká centrální banka už za nově vytvářené peníze nakupuje i dluh firem jako General Motors nebo Volkswagen .

Zlato se dnes dopoledne středoevropského času poprvé od listopadu 2011 prodávalo za cenu převyšující 1800 dolarů za troyskou unci.

Od začátku letošního roku zlato zdražilo v dolarech o zhruba 18,6 procenta. Vývoj jeho ceny je tak v kontrastu s cenou dalších drahých kovů. Stříbro je od začátku roku v dolarech v plusu jen o 3,2 procenta, palladium o 0,9 procenta níže. Platina ztrácí dokonce takřka třináct procent. V korunách kvůli letošnímu oslabení české měny zhodnocuje zlato od začátku roku o takřka 24 procent, stříbro o bezmála osm procenta a palladium o 3,5 procenta. Platina se propadá v korunách o takřka devět procent.

Zlatu prospívá prostředí historicky velmi nízkých úrokových sazeb a extrémně expanzivní měnová politika světově významných centrálních bank v čele s tou americkou, která nově nakupuje – či plánuje nakupovat – za vytvářené dolary dokonce už i jednotlivé dluhopisy amerických podniků a firem, jako je Comcast, AT&T, Apple, General Electric, General Motors, ale také dluhopisy amerických dcer světových automobilek typu Volkswagenu, Daimleru, BMW či Toyoty (viz tabulka níže). Expanzivní měnová politika dále stlačuje úrokové sazby napříč jednotlivými ekonomikami, takže klíčová nevýhoda zlata – to, že nenese žádný úrok – ztrácí na závažnosti. Naopak se na trhy kvůli enormnímu „tištění peněz” dostavuje strach ze znehodnocování papírových měn, proti němuž je zlato historicky osvědčenou pojistkou.

Americká banka Goldman Sachs prognózuje, že zlato se v horizontu roku dostane nad cenovou úroveň 2000 dolarů za unci. I to pochopitelně poptávku po drahém kovu podporuje.

Lukas KovandaLukáš Kovanda, Ph.D.

Národní ekonomická rada vlády (NERV)

Hlavní ekonom, CZECH FUND
lukas@lukaskovanda.cz,  http://www.lukaskovanda.cz

Podobné příspěvky

I přes to všechno patří k nejsilnějším skladbám z alba ARIGATŌ. Kapela Mirai k ní nyní představuje filmový videoklip

Jaroslav Hauer

Víkendový a zážitkový pobyt pro pro gentlemany a dámy.

Afri

Jedním z největších rizik pro děti ve městech jsou nehody na silnicích

Afri

Tento web používá pro svou práci nutné cookies. Souhlasím Číst více

GDPR zásady