Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zprávy z Prahy

Zlato dnes pokořilo hranici 1900 dolarů za unci

zlato

Zlato dnes pokořilo hranici 1900 dolarů za unci, prvně od září 2011. Nezadržitelně se blíží k absolutnímu cenovému rekordu, zejména kvůli expanzivní měnové a rozpočtové politice USA.

graf zlataCena zlata dnes odpoledne středoevropského času pokořila hranici 1900 dolarů za troyskou unci. Stalo tak poprvé za celé období od 6. září 2011, jak plyne z dat Bloombergu. V celách dějinách dosáhlo zlato ceny alespoň 1900 dolarů za unci pouze ve třech dnech. Kromě 6. září 2011 také 23. srpna a 5. září téhož roku.

V posledních dnech cena kovu citelně narůstá a pokud se nic zásadního nezmění, je prolomení absolutního cenového rekordu už jen otázkou času, konkrétně otázkou nejbližších obchodních dnů. Absolutního rekordu dosáhla cena zlata během obchodování dne 6. září 2011, kdy se zlato prodávalo až za 1921,17 dolaru za troyskou unci.

Expanzivní měnová politika světově významných centrálních bank

zlatoDůvodem citelného nárůstu ceny zlata je fakt, že mu zvláště poslední dobou prakticky vše „hraje do karet”. Expanzivní měnová politika světově významných centrálních bank v čele s tou americkou sráží úrokové sazby až do záporu. Například reálný výnos amerického pětiletého dluhopisu, tedy výnos zohledňující inflaci, se nyní pohybuje kolem úrovně -1,16 procenta, což je nejnižší úroveň za uplynulých sedm let.

Nejistota globálně narůstá

S poklesem reálných úrokových sazeb řady investičních nástrojů k nule, či dokonce do záporu se stírá klíčová nevýhoda zlata, kterou je právě to, že žádný úrok nenese. Zvýrazňují se tím pádem staletími prověřené výhody zlata, kterou je zejména to, že představuje pojistku pro časy zvýšené nejistoty. Nejistota nyní globálně narůstá zejména kvůli stoupajícímu riziku druhé vlny pandemie koronaviru a kvůli rostoucímu geopolitickému napětí, zejména pokračujícímu zhoršování vztahů dvou největších světových ekonomik, USA a Číny.

Námořní kadetiZnehodnocení americké měny

Poptávku po zlatě pohání také slábnoucí dolar. Znehodnocení americké měny plyne kromě zmíněné vysoce expanzivní měnové politiky americké centrální banky také z expanzivní rozpočtové politiky vlády Spojených států, jejímž důsledkem je enormně se zvyšující zadlužení USA.

Investoři masivně investují do zlata nejen v jeho fyzické podobě, ale také prostřednictvím fondů. Veřejně obchodované fondy, které se specializují na investice právě do zlata, v souvislosti s rostoucí poptávkou investorů letos navýšily objem zlata v držení o 28 procent na 105 milionů troyských uncí. To zhruba odpovídá 3266 tunám zlata. Pro srovnání, například Česká národní banka nyní drží devět tun zlata, což jsou tedy veškeré české státní rezervy tohoto kovu.

Z podobných důvodů jako zlato letos citelně zdražuje také stříbro. V posledních dnech je jeho letošní zhodnocení dokonce ještě citelnější, než je tomu v případě zlata.

V české měně se zlato na svůj absolutní cenový rekord již letos vyšplhalo. Dne 18. května 2020 cena jedné jeho unce činila i 45 143,08 koruny, tedy nejvíce v historii. Od té doby je však tempo posilování koruny vůči dolaru relativně citelnější než růst dolarové ceny zlata, takže ve výsledku v době citelného růstu dolarové ceny kovu, a to až do blízkosti historického maxima, jeho korunová cena zůstává pod svým dějinným maximem.

Lukas KovandaLukáš Kovanda, Ph.D.
Národní ekonomická rada vlády (NERV)
Hlavní ekonom, CZECH FUND
lukas@lukaskovanda.cz
www.lukaskovanda.cz

Podobné příspěvky

Svět a světlo malíře ILKA

Afri

MDŽ – Moderní Design pro Ženy

Afri

Úspory 40 % Čechů vzrostly, lidé se bojí budoucnosti

Afri

Tento web používá pro svou práci nutné cookies. Souhlasím Číst více

GDPR zásady