Tipy volejte: 773 693 460, pište redakce@prazsky-zpravodaj.cz
DomůUdálostiZprávy z PrahyZkušení vozíčkáři s poraněním míchy pomáhají

Zkušení vozíčkáři s poraněním míchy pomáhají

Zkušení vozíčkáři s poraněním míchy pomáhají

Česká asociace paraplegiků – CZEPA, z.s. v roce 2019 naplno spouští projekt Peer mentoringu. Celkem 7 zkušených vozíčkářů, peer mentorů, již má první kontakty s klienty, kterým pomáhají „postavit se na vlastní nohy“.

„Zejména sebezkušenostní výcvik je v projektu ojedinělý. V praxi jsme tak ověřili psychosociální zpracování vlastního traumatu peer mentorů a tak i jejich předpoklad pro profesionální podporu vozíčkářů, kteří jsou krátce po úrazu. V zahraničí je často dostačujícím předpokladem pro práci peer mentora pouze dlouhodobá zkušenost se životem na vozíku říká Alena Jančíková, ředitelka CZEPA.

V České republice přibývá ročně v průměru 170 jedinců po poranění míchy, kteří jsou k pohybu nuceni používat invalidní vozík.

„Jsem velmi potěšena, že Česká asociace paraplegiků dostala příležitost spustit projekt peer mentoringu, a že peer mentoři již pomáhají. Pro pacienty krátce po úrazu míchy je pomoc průvodce s podobnou zkušeností obrovskou a nenahraditelnou podporou. Tímto projektem zároveň plníme jeden z hlavních cílů asociace, tedy navrátit vozíčkáře krátce po úrazu zpět do aktivního života, do práce, ke studiu, k rodině. Jde o podporu nejen vozíčkářů samotných, ale také příspěvek celé společnosti i ekonomiky ČR, kdy se vozíčkáři, často v produktivním věku, navracejí zpět do zaměstnání a státu odvádějí daně, oproti těm, kteří zůstávají pacienty dlouhodobě a zůstávají závislí na pobírání dávek a rodině“ říká Alena Jančíková, ředitelka CZEPA.

Možnost domluvit si schůzku s peer mentorem mohou všichni pacienti po poranění míchy. Podpora peer mentorů je určena nejen vozíčkářům, ale také jejich rodinným příslušníkům z celé ČR. Česká asociace paraplegiků tak pomáhá i v regionech. Služba je bezplatná.

Peer mentoring

 Cílem projektu peer mentoring České asociace paraplegiků – CZEPA, z.s. je podpořit vozíčkáře krátce po úrazu míchy v návratu do aktivního života. Peer mentor je muž nebo žena s poraněním míchy. Žije na vozíku delší čas a žije ve srovnatelné kvalitě života jako zdravý člověk. Chápe, jak těžkou životní situaci poranění míchy přináší.

  • Nové uživatele vozíkuprovází obdobím návratu do běžného života, k rodině, přátelům, do zaměstnání a do školy, ke sportu a dalším zájmům.
  • Pomáhá rodinám a přátelům nových vozíčkářůvyrovnat se s postižením blízkého člověka a nalézt cestu, jak mu poskytnout nejvhodnější podporu. Projekt je financován Evropskou unií.

Peer mentoři prošli odborným výcvikem a spolupracují se zkušenými odborníky – spinální specialistkou, sociální pracovnicí a psychologem a pracují pod odbornou supervizí. Služba je pro zájemce bezplatná. Projekt je financován Evropskou unií. Na webových stránkách České asociace paraplegiků – CZEPA, z.s. v sekci peer mentoring jsou k dispozici také příběhy sedmi vybraných  peer mentorů.

Více zde: https://www.czepa.cz/cinnost/peer-mentoring

Facebook komentáře

Sdílejte články