Tipy volejte: 773 693 460, pište redakce@prazsky-zpravodaj.cz
DomůUdálostiZprávy z PrahyZastupitelé schválili zrušení krajského zastoupení v Bruselu

Zastupitelé schválili zrušení krajského zastoupení v Bruselu

Zastupitelé schválili zrušení krajského zastoupení v Bruselu

Po deseti letech činnosti bude zrušena organizace „Central Bohemia Region – European Office, ASBL“, která provozovala zastoupení Středočeského kraje v Bruselu. Rozhodli o tom středočeští zastupitelé na jednání 8. prosince 2014. Pro prosazování svých zájmů v Evropské unii Středočeský kraj podá žádost o přidružené členství v Evropském hospodářském zájmovém sdružení ACCESS EU! – EEIG se sídlem v Bruselu.

Návrh na zrušení zastoupení kraje v Bruselu předložil zastupitelům hejtman Středočeského kraje Miloš Petera. „K tomuto závažnému kroku jsme se rozhodli po pečlivém vyhodnocení jeho činnosti a přínosu pro kraj. V době založení zastoupení v roce 2004, kdy se zaměřilo zejména na prezentaci kraje, bylo jeho fungování opodstatněné. Nyní je ale v tomto rozsahu neefektivní a je potřeba to změnit. Práce, kterou by mělo zastoupení odvádět, je každodenní činnost ve strukturách EU,“ prohlásil hejtman Miloš Petera a dodal: „tyto činnosti však mohou zajišťovat pouze vysoce kvalifikovaní pracovníci a kraj musí mít jasnou představu o tom, jaké zájmy chce v Bruselu prosazovat.“

Bruselské zastoupení bylo založeno hejtmanem Petrem Bendlem v roce 2004 podle bruselského práva. Středočeský kraj se podle uzavřené smlouvy se společností „Central Bohemia Region – European Office, ASBL“ zavázal jako zakladatel vložit do společnosti formou splátek 625 000 euro (tj. zhruba 17,3 milionu korun). Od roku 2006 do roku 2013 bylo na účet společnosti poukázáno již přibližně 10,5 milionu korun. „Ročně platíme na činnost zastoupení asi 45 až 60 000 euro. To je v poměru s přínosem pro kraj skutečně velmi mnoho. Jediným příjmem pro nás byly platby za nájem od Olomouckého kraje, který měl v naší bruselské budově také kancelář,“ rekapituloval finanční náročnost hejtman Miloš Petera.

Zrušení zastoupení nebude podle hejtmana jednoduchým právním aktem. „Vzhledem k tomu, že bylo založeno podle bruselského práva, musí mu předcházet zrušení celé řady smluv, po prodeji aktiv vyhodnotit přehled o finanční situaci ASBL, uspořádání valné hromady k rozpuštění organizace a k likvidaci společnosti a podobně,“ upřesnil Miloš Petera. „Předpokládáme, že ke konci července 2015 by už mohla být společnost zlikvidována a činnost zastoupení v současné podobě ukončena,“ dodal hejtman.

Podle rozhodnutí zastupitelů Středočeský kraj podá pro prosazování svých zájmů v EU žádost o přidružené členství v Evropském hospodářském zájmovém sdružení ACCESS EU – EEIG se sídlem v Bruselu. „Jednáme po vzoru Moravskoslezského kraje, který tuto společnost využívá. Umožní kraji proniknout do bruselských procesů. Za přijatelné finanční náklady nabízí nezbytné kontakty a možnost uplatňování vlivu prostřednictvím více subjektů,“ konstatoval hejtman.

Společnost sleduje dění v jednotlivých oblastech, je schopná vytipovat fondy, z nichž se dají čerpat peníze a připravené žádosti upraví tak, aby měly co největší šanci uspět. „Pro náš kraj by byl nejvhodnější balíček komplexních služeb s roční platbou 7 200 euro. Pro srovnání – roční platba na fungování Central Bohemia Region – European Office je 60 000 euro. Členství v podobném společenství je tedy daleko levnější a mnohem efektivnější, než samostatné zastoupení,“ řekl hejtman Miloš Petera s tím, že v následujících týdnech bude kraj definovat své zájmy v EU v rámci příslušných odborů.

Facebook komentáře