Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zprávy z Prahy

Zahraniční obchod v květnu skončil v plusu

Zahraniční obchod v květnu pozitivně překvapil, skončil v plusu. Na oslavy je ale ještě velmi brzy . Zahraniční obchod  se zbožím dopadl v květnu lépe, než analytici očekávali.

Analytici oslovení agenturou Bloomberg očekávali ve střední hodnotě svých odhadů záporné saldo květnové bilance zahraničního obchodu, čítající minus 8,4 miliardy korun. Ve skutečnosti zahraniční obchod vykázal přebytek, byť poměrně nízký, čítající 1,3 miliardy.

Dovoz propadl o více než třetinu

Poměrně příznivý výsledek má na svědomí zejména ta skutečnost, že v důsledku koronavirové krize klesá jak vývoz, tak ale i dovoz. Meziroční propad objemu vývozu činil v květnu bezmála 43 procent, dovoz propadl o více než třetinu.

Vzhledem k poměrně vysoké dovozní náročnosti českého exportu však propad dovozu signalizuje nejen oslabené možnosti spotřeby ze strany domácností v ČR, ale také slabší produkční činnost tuzemských firem. Ta se projeví v nadcházející době slabší úrovní jak celkové produkce, například průmyslové, tak v návaznosti na to nižším objemem vývozu. Nelze vyloučit, že se se bilance zahraničního obchodu ČR dostane opět do záporu jako v dubnu.

Vzhledem k postupnému růstu cen ropy na světových trzích a dovážených ropných produktů už v měsících následujících po letošním květnu nelze předpokládat tak příznivý dopad právě nižších cen ropy a ropných produktů na celkové saldo bilance zahraničního obchodu. Za celý letošní rok by jak objemu dovozu, tak vývozu měly klesnout zhruba o pětinu, takže saldo bilance zahraničního obchodu zůstane s přehledem v kladném pásmu, byť ne tak výrazně kladném jako loni.

Stavebnictví – květen

Stavebnictví bude letos tlumit propad průmyslu, propadne se zhruba jen čtvrtinově v porovnání s ním. Stavební produkce v ČR poklesla v květnu meziročně nejvýrazněji od července 2016, zhruba o desetinu. V porovnání s bezmála třetinovým propadem průmyslu je to stále ještě poměrně příznivý výsledek. Navíc produkce v oblasti infrastrukturního stavitelství zůstává meziročně prakticky „na svém”, propadla se meziročně o necelé procento.

Pokles pozemního stavebnictví

Pokles stavebnictví tak má na svědomí zejména stavitelství pozemní. Tento pokles souvisí s tím, že stavební firmy a developeři, zejména menší firmy a podnikatelé ve stavebnictví, přišly v době koronakrize kvůli nejisté budoucnosti o zakázky, případně zastavili či pozastavili své projekty.

Současně se stavební firmy potýkaly s nedostatkem pracovní síly, zejména té zahraniční, na níž je tuzemské stavebnictví poměrně citelně závislé.

Přesto může stavebnictví v nadcházející době představovat na makroekonomické úrovni tlumič hlubokého propadu v průmyslu. Některé pracovníky, například ty manuální, může také průmyslu „přetahovat” a tím přispívat ke zmírnění zhoršování situace na trhu práce. Ekonomický vývoj ve stavebnictví je setrvačnější než v průmyslu. Plánuje se na delší dobu dopředu, například kvůli dlouhým povolovací procesům, takže relativně rychlou krizi může stavebnictví přestát poměrně dobře, byť by se jednalo o krizi i celkem hlubokou.

Stavebnictví, zejména opět infrastrukturní stavitelství, by také mělo v relativně výrazné míře těžit ze zesílené a akcelerované investiční činnosti vlády. K výraznějšímu investování vlády by mělo dojít, jak plyne z jejích proklamací, otázkou však je, zda existuje dostatek projektů připravených rovnou k zainvestování. K akceleraci a zesílení investiční činnosti vlády, s důrazem na regionální rozvoj a podporu malých a středních podniků, vybízí vládu také Národní ekonomická rada vlády.

Stavebnictví se tak v letošním roce propadne nejvýše o pět procent, tedy třikrát až čtyřikrát méně než průmysl.

Lukas Kovanda, ekonomLukáš Kovanda, Ph.D.

Národní ekonomická rada vlády (NERV)

Hlavní ekonom, CZECH FUND
lukas@lukaskovanda.cz
www.lukaskovanda.cz

Podobné příspěvky

Dvě ocenění za světovou stavbu roku získalo studio Heatherwick stojící za pražským Savarinem

Afri

14.9. se v parku u metra Opatov uskuteční pražské cyklozvonění

Afri

Od Oidipovy manželky k Anně Karenině, Pavla Forest se chystá na velkou titulní roli.

Afri

Tento web používá pro svou práci nutné cookies. Souhlasím Číst více

GDPR zásady