Tipy volejte: 773 693 460, pište redakce@prazsky-zpravodaj.cz
Hledejte cokoli zde na webu
DomůUdálostiTiskové ZprávyVzácná Kutnohorská iluminace bude vystavena na jediný víkend v roce .

Vzácná Kutnohorská iluminace bude vystavena na jediný víkend v roce .

Vzácná Kutnohorská iluminace bude vystavena na jediný víkend v roce .

Středočeši, a nejen ti, mají o nadcházejícím prodlouženém víkendu 4.–6. července jedinečnou příležitost prohlédnout si vzácnou Kutnohorskou iluminaci. „Vystavovat ji budeme v Galerii Středočeského kraje v Kutné Hoře u příležitosti státního svátku 600. výročí upálení mistra Jana Husa.

Věřím, že lidé toho využijí a půjdou si prohlédnout jeden z největších historických skvostů,
zasazený do neméně skvostného prostředí Kutné Hory,“ sdělil středočeský hejtman Miloš Petera (ČSSD).

Pozdně středověká malba na pergamenu je unikátní nejen tématem a uměleckou kvalitou, ale také nezvykle velkým formátem. Znalci ji vždy považovali za jednu z nejvýznamnějších iluminací vzniklých na sever od Alp.

Iluminace, která pochází s největší pravděpodobností z kutnohorského liturgického rukopisu, detailním a takřka reportážním způsobem zobrazuje dobývání, prodej a zpracování stříbrné rudy v Kutné Hoře na konci 15. století. „Jde o nejstarší dochované vyobrazení, které ve zkratce zachycuje celý technologický proces soustředěný od 13. do 17. století v Kutné Hoře,“ připomněl radní pro kulturu a památkovou péči Zdeněk Štefek.

Její cesta na světlo v době novověku byla více než dobrodružná. Na konci roku 2009 vyvolala v uměleckohistorických kruzích značný rozruch informace, že v aukci londýnského aukčního domu Sothebys’ bude dražena dosud nezvěstná iluminace zpodobňující dobývání a zpracování stříbra v Kutné Hoře.

Úkolu získat Kutnohorskou iluminaci zpět do České republiky, potažmo přímo do Kutné Hory, se ujal Středočeský kraj a rozhodl se tuto vzácnou středověkou památku získat pro sbírky Galerie Středočeského kraje. Nakonec ji zástupci kraje vydražili za 510 tisíc liber.

V Kutné Hoře byla veřejnosti poprvé představena 27. prosince 2013 v refektáři Jezuitské koleje. Jednodenní prezentaci navštívilo neuvěřitelných šest a půl tisíce diváků, kteří neváhali čekat ve frontě i několik hodin.
ZDROJ : STŘEDOČESKÝ ZDROJ

Facebook komentáře

Sdílejte články