Tipy volejte: 773 693 460, pište redakce@prazsky-zpravodaj.cz
Hledejte cokoli zde na webu
DomůUdálostiZprávy z PrahyVysoké pokuty hrozí kvůli konci platnosti certifikátů pro EET

Vysoké pokuty hrozí kvůli konci platnosti certifikátů pro EET

podnikatelske odbory

Vysoké pokuty hrozí kvůli konci platnosti certifikátů pro EET

Podnikatelské odbory jsou pobouřeny, protože desítkám tisíc podnikatelů hrozí, že dostanou až půlmilionovou pokutu kvůli elektronické evidenci tržeb. Končí platnost prvních certifikátů pro EET, které byly vydány před třemi lety, ale automaticky se neobnovují.

Podnikatel si jejich platnost musí pohlídat sám. A tak se objevují první případy, kdy podnikatel inkasuje tržbu, ale finanční správa o tom neví, takže podnikateli hrozí za nezaslání údajů o evidované tržbě datovou zprávou správci daně až půlmilionová pokuta.  Situace může být ještě horší, protože v listopadu vyprší platnost u 52 tisíc certifikátů, v únoru 2020 dokonce u 112 tisíc certifikátů.

Podnikatelské odbory poukazují na to, že stát jen vybírá peníze, ale veškeré náklady a povinnosti s tím spojené padají na živnostníky a malé a střední podnikatele. „Pokud stát vymyslel a uvalil na podnikatele podmínku, musí se postarat o to, aby její plnění bylo možné a komfortní. Stát uvalil povinnost a důsledky, často fatální, ponechal na drobných podnikatelích,“ prohlásil šéf Podnikatelských odborů Radomil Bábek. Stát se ani nesnažil zajistit EET technicky. „Hodil malým podnikatelům a živnostníkům na krk oprátku EET, technickou stránku předhodil soukromým subjektům a v okamžiku, kdy dopadají na živnostníky fatální důsledky projektu EET, dávají úřady a úředníci  od toho ruce pryč a jen budou inkasovat obří pokuty,“ zlobí se Radomil Bábek.

Radomil Bábek, předseda výboru Podnikatelských odborů

Ing. Vanda Böhmová, tajemnice Podnikatelských odborů

Facebook komentáře

Sdílejte články