Tipy volejte: 773 693 460, pište redakce@prazsky-zpravodaj.cz
DomůUdálostiZprávy z PrahyVyroste u Anežského kláštera Maršmeloun?

Vyroste u Anežského kláštera Maršmeloun?

Vyroste u Anežského kláštera Maršmeloun?

Záměr investora postavit růžovo-modrou novostavbu vedle Anežského kláštera pocházejícího z první poloviny 13. století budí protesty. Investor chce stavbu, kterou její odpůrci nazývají Maršmeloun, v Pražské památkové rezervaci na Starém Městě zrealizovat na základě smlouvys pražským magistrátem z roku 2007.

V rámci nedávných interpelací na pražském zastupitelstvu uvedl Vítězslav Praks z Občanského monitoringu,že obrovská antropomorfní budova bytového domu nerespektuje své okolí – měřítkem ani objemem zástavby. Maršmeloun (přízvisko je podle barevných anglických bonbónů marshmallow) interpelovali i další zástupci veřejnosti. Radní Jan Wolf (KDU-ČSL, Trojkoalice) reagoval, že design navrhované budovy není pěkný, odhlasovali jej ale předchůdci v roce 2008. „Za poklonkování šéfa památkové péče Jana Kněžínka,“ dodal.

Náměstek primátorky Matěj Stropnický (SZ, Trojkoalice) později doplnil, že projektová dokumentace, která tvoří závaznou přílohu smlouvy mezi hlavním městem Prahou a investorem, prezentovala zcela odlišný objekt, než ten, který dnes vidíme na vizualizacích. V současné době proto nechává prověřit zda tím smlouva s investorem nebyla porušena. „Byl by to totiž jasný impulz kodstoupení od smlouvy ze strany MHMP,“ dodal v tiskové zprávě.

Proti Maršmelounu demonstrovaly stovky lidí

Proti záměru nedávno před radnicí Prahy 1 ve Vodičkově ulici demonstrovalo více než pět stovek Pražanů. Akci pořádalo sdružení Občanský monitoring s památkovou asociací ASORKD. Zúčastnili se jí historici, architekti, bezpartijní i lidé z různých politických stran – Piráti, zelení, lidovci či komunisté. Ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) následně interpelovala poslankyně Marta Semelová (KSČM).

Projekt je podle jejího názoru v přímém rozporuse všemi odbornými zásadami památkové ochrany. „Jedná se o druhý záměr investora. První byl zamítnut závazným stanoviskem ministerstva kultury z roku 2010 z důvodu nedodržení požadavků Národního památkového úřadu. Tyto požadavky však nesplňuje ani nový projekt investora. Investor je ve spolupráci s úřadem Prahy 1 obešel,“ řekla. Petici požadující prosazení požadavků ministerstva kultury z roku 2010 podepsalo během pouhých čtyř dnů víc jak 2400 občanů.

Bude-li opravný prostředek, ministerstvo začne konat

Herman reagoval, že místně příslušným úřadem, který vykonává v přenesené působnosti státní správu na úseku památkové péče na území hlavního města, je pražský magistrát. Ministerstvo kultury jako instančně nadřízený úřad podle jeho slov do současné doby neeviduje žádný opravný prostředek, kterým by bylo napadeno některé ze závazných stanovisek vydaných odborem památkové péče pražského magistrátu jako dotčeným správním orgánem na úseku památkové péče do řízení stavebního úřadu. „Ve chvíli, kdy ho obdržíme, tak se jím samozřejmě budeme zabývat,“ dodal.

Zastupitel Prahy 1 Filip Pospíšil (Zelená pro Jedničku) předložil na zastupitelstvu první městské části návrh usnesení, aby městská část jako účastník řízení podala proti stavbě domu na Františku odvolání. Návrh nebyl přijat – deset zastupitelů se zdrželo. Vedení městské části podle slov starosty Oldřicha Lomeckého (TOP 09) nevidí k odvolání důvod, naopak se odvolává na souhlas magistrátních památkářů.

K výtkám na podobu plánované stavby se ozval investor, nechal se slyšet, že „navržený dům má sice rovnou střechu, ale nebyl by s ní v místě sám, protože některé okolní přestavby a dostavby taktéž počítají s rovnou střechou“. Do sporů o plánovanou stavbu bytového domu vedle Anežského kláštera v centru Prahyse vložila i Česká komise pro UNESCO. Její předseda a současně místopředseda Poslanecké sněmovny Petr Gazík (TOP 09-STAN) vyzval představitele Prahy i resortu kultury k přehodnocení souhlasu se stavbou.

(ac)
22

Fotografie

Návrh Maršmelounu vedle Anežského kláštera
Foto: Facebook Demonstrace Anežský klášter vs Maršmeloun

Facebook komentáře

Sdílejte články