Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zprávy z Prahy

Vláda nevnímá varovné signály

Současný propad stavebnictví ve srovnání s rokem 2008 je 17 %, hodnota nových zakázek pro rok 2013 je oproti roku 2012 nižší o 18,5 %,v dopravním stavitelství dokonce o jednu třetinu. Velká část stavebních společností je nucena propouštět. Některé se snaží udržet své zaměstnance, a tak jim vyplácejí alespoň základní mzdy. Firmy je nechtějí ztrácet, protože jsou jejich největší hodnotou. Stavbaři však mají v poslední době velký podíl na rostoucí nezaměstnanosti a zvyšují počet žadatelů o podporu. V roce 2008 bylo na českém trhu 767 stavebních firem s počtem pracovníků nad 50, v roce 2012 už jen 598. Od roku 2008 jde tedy o úbytek cca o čtvrtinu.

To vše má a bude mít v budoucnu pro odvětví fatální důsledky. Situace nebude lepší ani v letošním roce, pravděpodobně ani v roce 2014. Ve stavebnictví se projevuje větší setrvačnost – i kdyby byly v letošním roce zahájeny kroky k podpoře ekonomického růstu a rozvinula se jednoznačná proinvestiční politika, oboru bude trvat nejméně dva až tři roky, než se to vše kladně promítne do situace stavebnictví.

Okolní země, patřící spolu s námi do Evropské unie, už tento princip pochopily a své stavebnictví podporují. Svaz podnikatelů ve stavebnictví v ČR má například konkrétní informace od Hlavního svazu německého stavebního průmyslu, podle kterého poskytuje německá státní banka zvýhodněné kredity pro komunální výstavbu dopravní infrastruktury, investují do ní i jednotlivé spolkové země, státní banka navýšila program pro sanaci budov s ohledem na snižování emisí CO2 apod. V letech 2009 a 2010 poskytlo Německo na podporu konjunktury stavebnictví 22,050 miliard eur. Dosáhlo tak v roce 2010 růstu stavební produkce reálně o 3,2 %, v roce 2011 už o 5,8 %. Díky tomu se podařilo stabilizovat zdejší pracovní trh. Počet zaměstnanců v německém stavebnictví, který klesal od roku 2008, opět roste úměrně se vzrůstajícím objemem stavební produkce.

 

Dny stavitelství a architektury zahájily další ročník

Manažer roku

Related posts

Šéfkuchař Tomáš Jiskra – Češi to s moukou zbytečně moc přehánějí

Afri

První závod MČR juniorů vyhrál Eduard Krčmář, druhý skončil Zdeněk Holub

Eliška Rybenská

Pozvánka do Botanické zahrady v Praze

Ilja Hynek

Tento web používá pro svou práci nutné cookies. Souhlasím Číst více

GDPR zásady