Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zprávy z Prahy Pozvánky na akce Volný čas

Vinobraní v Grébovce

S respektem k vinařské tradici pořádá městská část Praha 2 ve dnech 22. a 23. září 2017, tedy mezi svátky sv. Ludmily a patrona vinařů sv. Václava, Vinobraní na Grébovce. V pátek 22. září proběhne „zahřívací kolo“ na náměstí Míru, hlavní část oslav pak o den později v Grébovce. Začíná se po oba dny ve 14:00 a program potrvá až do večerních hodin.

 

„Pro tento rok jsme zvolili retrospektivní téma ´Doteky první republiky´. Vnímáme to jako předznamenání oslav 100. výročí vzniku samostatného Československa, ale hlavně jako výraz úcty k hodnotám, uznávaným v meziválečném období, kdy naše země zažívala vzácné období prosperity a svobody. A pak je to téma jako stvořené pro nádherné kulisy parku, který vinohradská obec získala na počátku 20. století, pár let před vznikem samostatného Československa,“ podotýká starostka Jana Černochová.

Dvacátá a třicátá léta se přihlásí už v pátek na náměstí Míru, kde vystoupí s programem „Vzpomínky na první republiku“ kapela Hašlerka. Ta se ke slovu dostane i v sobotu v Grébovce a spolu s herci vinohradského divadla D21 dotvoří dobovou atmosféru. Meziválečnou slávu českého automobilového průmyslu připomenou tři parádní kousky: Praga Piccolo z roku 1927, Laurin a Klement vyrobený v roce 1931 a o dva roky mladší Tatrovka. Nablýskaní veteráni jsou pro tuto příležitost zapůjčeni ze soukromé sbírky.

Na první republiku bude zaostřeno všude. Například Burianova stezka nabídne zábavný vědomostní kvíz o osobnostech té doby, program v Grottě bude zasvěcen tradičním řemeslům, jako je ruční výroba papíru, produktů z kůže a cínových šperků. Můžete si tu dokonce nechat vyčistit boty a pánové dohladka vyholit tvář.

Po parku bude rozeseto na 70 stánků. Narazíte v nich i na gastronomické speciality první republiky, jako je polévka z červeného zelí s brusinkami nebo konfitovaná husí stehýnka. A bude možné si vyrobit čelenku, tehdejší nezbytný doplněk každé dámy.

Hlavní program se odehraje na pódiu vedle Gröbeho vily. Tady vinobraní oficiálně zahájí starostka Jana Černochová, a jakmile bude odzvoněno, začne hudební maraton. Po Hašlerce přijde Marush – speciální akustické trio tvořené Ondřejem Hejmou, Oskarem Petrem a Kateřinou Pelíškovou, pak kapela Strahov a vinobraní završí večerním koncertem Aneta Langerová. Především dětem bude patřit dolní část Grébovky, kde se pro ně kromě her a soutěží chystá představení „Nevěsta prodaná, co ji složil Smetana“.

Tradici oslav sklizně vinné révy v Grébovce udržuje Praha 2 úspěšně už jedenáct let. I když je v centru města, nezadá si zdejší vinohrad s vyhlášenými moravskými vinicemi. Víno z Grébovky oceňují nejen ti, kteří ho konzumují, ale i odborníci. Na vinobraní ale kromě výpěstků z Grébovky budou produkty zhruba dvacítky dalších vinařů, konkurence je tedy opět obrovská.

O stáncích

V pestrém sortimentu přibližně 70 stánků bude z čeho vybírat. Nejvíce stánků (21) bude prodávat víno a burčák. Ani o občerstvení nebude nouze, můžete porovnávat lahůdky 20 pražských i mimopražských stánkařů. Ve čtrnácti stáncích budou ukázky lidových řemesel a prodej řemeslných výrobků, další budou nabízet různé speciality. Stánky najdete v celém areálu Havlíčkových sadů, nejen v centru dění před Gröbeho vilou, ale také ve spodní části u Dolní Landhausky a před umělou jeskyní Grottou

O burčáku

Burčák je typicky český fenomén, ve většině evropských zemí se s ním nesetkáte. Je to vlastně zkvašená šťáva z raných odrůd tuzemských vín. V menším množství je zdravý, hlavně díky vysokému obsahu vitamínu C, několika druhům vitamínu B a některým minerálům. Ale dejte si pozor, abyste si při přípitku burčákem neťukali, to by bylo velké faux paux.

 

O hudebním programu

Ten si tradičně drží vysokou laťku. Při předloňském večerním koncertu tleskali nadšení diváci v Grébovce Radimu Hladíkovi s Blue Effect, vloni snad ještě víc Stromboli s Bárou Basikovou. Letos bude hvězdou vinobraní zpěvačka Aneta Langerová, která vystoupí 23. září ve 20:30. Ale je na co se těšit už odpoledne, kdy uslyšíte Ondřeje Hejmu, tentokrát nikoliv se Žlutým psem, ale novým uskupením Marush (16:30). A s tanečním rockem zavítá do Grébovky skupina Strahov, kterou jste zvyklí vídat na Dejvickém hudebním létě nebo v „hrajícím hostinci“ Na slamníku u Stromovky (18:15). K vínu pochopitelně patří cimbálovka, ta určitě nebude chybět

O gastronomických specialitách

Vybírat můžete z chutí známých i neznámých.  Objeví se i kulinářské speciality, například polévka z červeného zelí s brusinkami. Stejně jako v minulých letech na vás čeká  bohatá nabídka hamburgerů, středomořské kuchyně, francouzských palačinek, nakládaných a grilovaných sýrů i bio produktů. A samozřejmě víno poteče proudem. Ochutnávat ale můžete i různé sekty a především první letošní burčák z Grébovky. Právě ten dělá vinobraní vinobraním.

 

Related posts

Soutěž BATIST Nej sestřička 2017 má svou vítězku

Jaroslav Hauer

Eva Holubová: nejlépe se cítím, když mě fotí moje dcera!

Afri

Přihlaste se na první thajský online veletrh cestovního ruchu

Afri

Tento web používá pro svou práci nutné cookies. Souhlasím Číst více

GDPR zásady