Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Pozvánky na akce Volný čas Zprávy z Prahy

Vinobraní v Grébovce

S respektem k vinařské tradici pořádá městská část Praha 2 ve dnech 22. a 23. září 2017, tedy mezi svátky sv. Ludmily a patrona vinařů sv. Václava, Vinobraní na Grébovce. V pátek 22. září proběhne „zahřívací kolo“ na náměstí Míru, hlavní část oslav pak o den později v Grébovce. Začíná se po oba dny ve 14:00 a program potrvá až do večerních hodin.

 

„Pro tento rok jsme zvolili retrospektivní téma ´Doteky první republiky´. Vnímáme to jako předznamenání oslav 100. výročí vzniku samostatného Československa, ale hlavně jako výraz úcty k hodnotám, uznávaným v meziválečném období, kdy naše země zažívala vzácné období prosperity a svobody. A pak je to téma jako stvořené pro nádherné kulisy parku, který vinohradská obec získala na počátku 20. století, pár let před vznikem samostatného Československa,“ podotýká starostka Jana Černochová.

Dvacátá a třicátá léta se přihlásí už v pátek na náměstí Míru, kde vystoupí s programem „Vzpomínky na první republiku“ kapela Hašlerka. Ta se ke slovu dostane i v sobotu v Grébovce a spolu s herci vinohradského divadla D21 dotvoří dobovou atmosféru. Meziválečnou slávu českého automobilového průmyslu připomenou tři parádní kousky: Praga Piccolo z roku 1927, Laurin a Klement vyrobený v roce 1931 a o dva roky mladší Tatrovka. Nablýskaní veteráni jsou pro tuto příležitost zapůjčeni ze soukromé sbírky.

Na první republiku bude zaostřeno všude. Například Burianova stezka nabídne zábavný vědomostní kvíz o osobnostech té doby, program v Grottě bude zasvěcen tradičním řemeslům, jako je ruční výroba papíru, produktů z kůže a cínových šperků. Můžete si tu dokonce nechat vyčistit boty a pánové dohladka vyholit tvář.

Po parku bude rozeseto na 70 stánků. Narazíte v nich i na gastronomické speciality první republiky, jako je polévka z červeného zelí s brusinkami nebo konfitovaná husí stehýnka. A bude možné si vyrobit čelenku, tehdejší nezbytný doplněk každé dámy.

Hlavní program se odehraje na pódiu vedle Gröbeho vily. Tady vinobraní oficiálně zahájí starostka Jana Černochová, a jakmile bude odzvoněno, začne hudební maraton. Po Hašlerce přijde Marush – speciální akustické trio tvořené Ondřejem Hejmou, Oskarem Petrem a Kateřinou Pelíškovou, pak kapela Strahov a vinobraní završí večerním koncertem Aneta Langerová. Především dětem bude patřit dolní část Grébovky, kde se pro ně kromě her a soutěží chystá představení „Nevěsta prodaná, co ji složil Smetana“.

Tradici oslav sklizně vinné révy v Grébovce udržuje Praha 2 úspěšně už jedenáct let. I když je v centru města, nezadá si zdejší vinohrad s vyhlášenými moravskými vinicemi. Víno z Grébovky oceňují nejen ti, kteří ho konzumují, ale i odborníci. Na vinobraní ale kromě výpěstků z Grébovky budou produkty zhruba dvacítky dalších vinařů, konkurence je tedy opět obrovská.

O stáncích

V pestrém sortimentu přibližně 70 stánků bude z čeho vybírat. Nejvíce stánků (21) bude prodávat víno a burčák. Ani o občerstvení nebude nouze, můžete porovnávat lahůdky 20 pražských i mimopražských stánkařů. Ve čtrnácti stáncích budou ukázky lidových řemesel a prodej řemeslných výrobků, další budou nabízet různé speciality. Stánky najdete v celém areálu Havlíčkových sadů, nejen v centru dění před Gröbeho vilou, ale také ve spodní části u Dolní Landhausky a před umělou jeskyní Grottou

O burčáku

Burčák je typicky český fenomén, ve většině evropských zemí se s ním nesetkáte. Je to vlastně zkvašená šťáva z raných odrůd tuzemských vín. V menším množství je zdravý, hlavně díky vysokému obsahu vitamínu C, několika druhům vitamínu B a některým minerálům. Ale dejte si pozor, abyste si při přípitku burčákem neťukali, to by bylo velké faux paux.

 

O hudebním programu

Ten si tradičně drží vysokou laťku. Při předloňském večerním koncertu tleskali nadšení diváci v Grébovce Radimu Hladíkovi s Blue Effect, vloni snad ještě víc Stromboli s Bárou Basikovou. Letos bude hvězdou vinobraní zpěvačka Aneta Langerová, která vystoupí 23. září ve 20:30. Ale je na co se těšit už odpoledne, kdy uslyšíte Ondřeje Hejmu, tentokrát nikoliv se Žlutým psem, ale novým uskupením Marush (16:30). A s tanečním rockem zavítá do Grébovky skupina Strahov, kterou jste zvyklí vídat na Dejvickém hudebním létě nebo v „hrajícím hostinci“ Na slamníku u Stromovky (18:15). K vínu pochopitelně patří cimbálovka, ta určitě nebude chybět

O gastronomických specialitách

Vybírat můžete z chutí známých i neznámých.  Objeví se i kulinářské speciality, například polévka z červeného zelí s brusinkami. Stejně jako v minulých letech na vás čeká  bohatá nabídka hamburgerů, středomořské kuchyně, francouzských palačinek, nakládaných a grilovaných sýrů i bio produktů. A samozřejmě víno poteče proudem. Ochutnávat ale můžete i různé sekty a především první letošní burčák z Grébovky. Právě ten dělá vinobraní vinobraním.

 

Podobné příspěvky

Změní se obydlené domy u Staroměstského náměstí v hotel?

Afri

Stát zvažuje možnost „znárodňování”

Afri

Afri

Tento web používá pro svou práci nutné cookies. Souhlasím Číst více

GDPR zásady