Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Tiskové Zprávy Zprávy z Prahy

Veliká novina o hrozném mordu Šimona Abelese. Nový román Marka Tomana vydává Argo

Veliká novina o hrozném mordu Šimona Abelese

Nový román Marka Tomana důmyslně splétá historii a současnost.

Vydává Argo, 452 stran, doporučená cena 298 Kč.

Nejmodernější metody archeologického výzkumu, vztah otce a syna, několik set let stará legenda, virtuální realita, hledání pravdy v dějinách i ve vlastním životě, stav současné české společnosti, židovství, křesťanství, politika, nenávist a láska… báseň a pravda… A také Praha, magické město jako stvořené k tomu, aby se stalo jevištěm pro tajuplný příběh… To vše se prolíná a vytváří jedinečnou atmosféru strhujícího románu Marka Tomana Veliká novina o hrozném mordu Šimona Abelese.

„Já ho snad zabiju,“ – to snad bleskne hlavou leckterému naštvanému otci. Ale že by něco takového opravdu udělal? V roce 1694 se pražské úřady shodly s veřejností, že židovský obchodník Lazar Abeles zavraždil svého syna, protože chtěl chlapec přestoupit ke křesťanství. A věřili tomu skoro všichni…

Skutečný příběh údajného zločinu ze 17. století se v knize propojuje s příběhem dnešního pražského teenagera, který jednoho dne záhadně zmizí. Pohřešovaný Šimon Albrecht je vášnivým hráčem zvláštní počítačové hry. Jeho otec se ho pokouší najít jejím prostřednictvím – a zároveň rozplétá tajemství smrti Šimona Abelese.

Policejní služebny, srazy hráčů počítačových her, podivný soudní proces, podzemí Týnského chrámu, vědecký výzkum hrobů, nacionalistické demonstrace, ale také mediální prostředí 17. a 21. století, to všechno zachycuje nový román Marka Tomana. Čtivým stylem líčí napínavý příběh z minulosti, který má překvapivě mnoho podobného s dneškem.

Marek Toman (*1967) vydal několik knih básní, překladů a próz. Jeho knihy pro děti Dobytí ostrova Saaremaa (Baronet 2007) a Můj Golem (Argo 2010, nominováno na Magnesii Literu) byly zároveň mezinárodními projekty, zahrnujícími řadu vystoupení ve školách, knihovnách a v kulturních centrech. S Tomanovým jménem jsou spojovány romány Pavla Torcha Zvláštní význam palačinek (Argo 2005) a Já, ideální partner (Argo 2008). Edičně připravil dílo Jiřího Daniela (Mé myšlenky se velice nepodobají dýmu, Torst 1997), přeložil texty irského spisovatele Richarda Kearneyho (Samův pád) a anglicky psanou knihu českého exulanta Adolfa Hermanna (Mých prvních pět životů). V roce 2011 vyšel zatím jeho poslední román Frajer.

Podobné příspěvky

Dodávka elektřiny v Praze je nejspolehlivější v ČR

Afri

Žluté lázně zvou na dokumenty o žralocích

Afri

Grilování s Kozlem .

Šebík

Tento web používá pro svou práci nutné cookies. Souhlasím Číst více

GDPR zásady