Tipy volejte: 773 693 460, pište redakce@prazsky-zpravodaj.cz
DomůUdálostiZprávy z PrahyVánoční trhy v centru Prahy jsou inspirovány pohádkovými motivy

Vánoční trhy v centru Prahy jsou inspirovány pohádkovými motivy

Vánoční trhy v centru Prahy jsou inspirovány pohádkovými motivy

Největší vánoční trhy v České republice na Staroměstském a Václavském náměstí letos našly inspiraci v pohádkách. Návštěvníci se mohou těšit na nové dekorace, které čerpají ze známých pohádkových příběhů. Bohatě zdobený strom, který se rozsvítí na dvě hudební melodie, rozzáří tisíce ozdob a světel. Vůbec poprvé si také návštěvníci trhů vychutnají jídlo ze 100% BIO kompostovatelného nádobí. Multifunkční pódium nabídne každodenní kulturní program. Vánoční trhy začnou 1. prosince 2018 a potrvají do 6. ledna 2019.

Organizátorem největších adventních trhů v centru Prahy je společnost Taiko. Hosty čeká v letošním roce několik novinek. „Pohádkové Vánoce a s tím spojené nové dekorace jistě upoutají pozornost jako první. Rád bych ale upozornil na největší novinku letošního roku, a tou je 100% BIO kompostovatelné nádobí, ze kterého si letos návštěvníci trhů vychutnají občerstvení. Velmi mě těší, že můžeme být v této oblasti průkopníky a nabídnout kompletní ekologické nádobí a servisní materiál – od kelímků až po příbory,“ říká Libor Votruba, předseda představenstva společnosti Taiko, která je organizátorem trhů na Staroměstském a Václavském náměstí.

Slavnostní Staroměstské náměstí se zahalí do tradičních barev zlaté, červené a bílé. Ve štítech prodejních stánků se objeví pohádkové motivy, jako jsou holoubci nebo princeznovské šaty. Dominantou se stane tradičně vánoční strom na Staroměstském náměstí, který letos pochází z obce Rynoltice v Libereckém kraji. V Praze stojí od noci z pondělí na úterý a rozzáří ho 4,5 kilometru led světelných řetězů v teplé bílé barvě, 30 kusů obřích zlatých rolniček, bílých zvonků i lískových oříšků. Ty doplní holoubci a koule ve zlaté, bílé a červené barvě. Zajímavou upomínku v podobě selfie si mohou návštěvníci pořídit v unikátním fotokoutku s Popelčiným střevíčkem.

Multifunkční pódium na Staroměstském náměstí bude po celou dobu trhů centrem hudebního a kulturního programu. Návštěvníky čekají živá vystoupení folklórních profesionálních i amatérských souborů z České republiky i ze zahraničí. Chybět nebudou taneční vystoupení a programové bloky pro děti a dospělé.

Na Staroměstském náměstí mohou návštěvníci nakupovat v 99 prodejních stáncích, na Václavském ve 29. Prodejci v nich nabídnou především vánoční zboží a české rukodělné výrobky – vánoční ozdoby, vykrajovátka cukroví, dekorace, svíčky, adventní věnce a zboží s vánoční tématikou. Tržištěm zavoní tradiční vánoční pokrmy, jako jsou horké kaštany, svařené víno, horký punč, vánoční perníčky nebo vánoční cukroví. K občerstvení bude připravená také klasika v podobě českých klobás, grilovaných kuřat a vepřových kolen, kuřecích špízů nebo trhaného grilovaného kuřete v housce.

Smrk ztepilý se poprvé rozsvítí v sobotu 1. prosince 2018 v 16,30 hodin na melodii Karla Svobody z filmu Tři oříšky pro Popelku za účasti herce Pavla Trávníčka. Rozsvítí se však také v 17,30 hodin na melodii  Johna Williamse Somewhere in my memory. Motivy se budou vždy po hodině střídat, poslední animace s hudbou proběhne ve 21,30 hodin. Stejná hudba v doprovodu animace zazní také u slavnostně zdobeného desetimetrového stromu na Václavském náměstí vždy každou celou hodinu od 17 do 21 hodin.

Provozní doba prodejních stánků

Prodejní stánky s širokým produktovým sortimentem budou otevřeny na všech náměstích každý den
od 10 do 22 hodin. Vybrané stánky s občerstvením budou otevřeny denně od 10 hodin až do půlnoci. Vyhlídkový most bude zavřený pro veřejnost pouze v noci ze Silvestra na Nový rok (31. 12. – 1. 1) v době od 22 do 9 hodin.

Vánoční trhy oslaví 100 let republiky novým logem.

Nové logo

Největší vánoční trhy v České republice na Staroměstském a Václavském náměstí 2018 se představí s novým logem. To vychází z tradičních barev červené a zelené a využívá prvků odkazujícím k české tradici foukaných ozdob a pečených perníčků. Grafický design navrhl tvůrce loga Občanského fóra, renomovaný grafik a výtvarník Pavel Šťastný.

Při tvorbě loga využil Pavel Šťastný typické vánoční, ručně vyráběné ozdoby jako symbolu českých Vánoc. „Tradice ručně vyráběných foukaných skleněných ozdob se začíná rozvíjet již ve 20. letech minulého století. V roce 1933 směřovaly první exporty do zahraničí, především do USA, a v roce 1937 jsme již byli v tomto sortimentu hráčem číslo jedna na světovém trhu – proto je v logu použitá také ´hůlka´. Skleněné ozdoby, zejména koule, vnímám jako symbol českých Vánoc,“ upřesňuje Pavel Šťastný a dodává: „Je skvělé, že oslavy 100 let republiky se promítnou

i na Vánočních trzích v Praze a uzavřou tak letošní významný rok.“

 

Facebook komentáře