Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Kultura v Praze Tiskové Zprávy Zprávy z Prahy

Vánoční trhy 2014 v Praze

Vánoční trhy 2014 začnou na Staroměstském i Václavském náměstí 29. listopadu a potrvají až do začátku ledna

Dvaasedmdesátiletý smrk ztepilý rozsvítí již za tři dny herečka Hana Maciuchová. V 17 hodin se postupně rozbliká v animaci trvající dvě a čtvrt minuty na hudbu Antonína Dvořáka. Zajímavější než v předchozích letech bude rozsvícení díky novému kontroleru, který zvládne víc světelných triků než předchozí přístroj. „Dokáže kromě rozsvěcení a zhasínání také stmívat, takže si můžeme o něco víc vyhrát se světelnými efekty. Celá show se pak lépe naváže na samotnou hudbu,“ popisuje průběh rozsvícení stromu Vlastimil Jakubec, zástupce firmy S.O.S. – DEKORACE, která připravuje osvětlení a ozdoby pro vánoční trhy.

Celé Staroměstské náměstí vyšňoří především teplá bílá barva s akcenty červené a zlaté. Vánoční strom z Nespek na Benešovsku, který organizátoři pokáceli v neděli

23. listopadu, ozdobí kopie tradičních perníčků o velikosti půl metru, které zaznamenali velký úspěch na trzích před dvěma lety. „Ozdoby perníků recyklujeme, opravili jsme je a použijeme tento motiv i na prodejních domcích. Tradiční Vánoce měly u hostů trhů v roce 2012 velký úspěch, proto je použijeme znovu. Nakonec se inspirujeme také motivy z předchozích let. Na stromě se objeví půlmetrové ozdoby ve tvaru jablek, slaměných andělů a červených bonbonů,“ říká Vlastimil Jakubec. Zelenou dominantu náměstí rozsvítí sto tisíc led diodových žárovek a tři sta blesků. Špičku stromu ozdobí kometa.

Na Václavském náměstí dekoratéři umístí desetimetrový umělý strom oděný do zlaté barvy s obřími zlatými koulemi. Prodejní domky ozdobí také motivy perníčků.

Stánky obklopí sochu Jana Husa

Tržiště na Staroměstském náměstí zůstává v ověřeném rozmístění s pódiem směrem k vyústění do Dlouhé ulice, ale k určitým změnám dojde. Více stánků například najdou návštěvníci ve tvaru prstence kolem sochy Jana Husa, kde uvidí především ukázky řemesel a nabídku pokrmů. Před stromem se tak plocha náměstí víc uvolní.

„Rozvolnili jsme také částečně stánky od Staroměstské radnice směrem do Pařížské. Vzniklo tam víc průchozích otvorů a také se rozšířily. Lidé tak mohou pohodlněji procházet,“ upřesňuje Pavel Kocych, architekt trhů. Na Staroměstském náměstí také poprvé organizátoři v rámci vánočních trhů umístí orientační mapu, která se osvědčila při velikonočních trzích. Návštěvníci ji najdou za Pomníkem mistra Jana Husa. Prostor o velikosti 4,5 x 3 metry ukáže hostům, kde najdou některé druhy občerstvení nebo kde mohou zakoupit vánoční drobnosti. Celkem bude na Staroměstském náměstí 110 prodejních domků.

Za vánočním stromem bude připravený především pro děti již tradičně Betlém s živými zvířaty. Ten mohou vidět hosté trhů od neděle 30. listopadu.

Ve znamení charitativních sbírek

Již poosmé se symbol pražských Vánoc – smrk na Staroměstském náměstí – zapojuje do charitativního projektu rádia City – Rozsviťte s námi Prahu! Také letos od začátku listopadu může každý, kdo chce, pomoci prostřednictvím žárovek na stromě přispět. Tentokrát na podporu vzdělání a rozvoje talentu dětí z pražských a středočeských dětských domovů. Cílem je vybrat peníze na výuku talentovaných dětí na hudební nástroj, výuku cizích jazyků nebo organizaci dětského lyžařského kurzu. Patrony projektu se letos stali herci Bohumil Klepl a Martin Zounar a moderátorka Iva Kubelková. Vybrané peníze rozdělí ředitelka neziskové organizace SPOLU DĚTEM. V úterý 28. listopadu odpoledne bylo na kontě sbírky přes 130 tisíc korun.

Ti, kteří chtějí přispět, mohou až do sobotního rozsvícení poslat dárcovskou sms ve tvaru DMS ZAROVKA na číslo 87 777 a symbolicky si pak žárovku rozsvítit na stránkách rádia City. Cena jedné sms je třicet korun. Projekt vyvrcholí při rozsvícení stromu na Staroměstském náměstí 29. listopadu v 17 hodin.

V rámci trhů se také již tradičně objeví sbírka na další dva projekty pro potřebné. Na Staroměstském náměstí najdou zájemci po celou dobu trhů umístěnou jednu kasičku, kam mohou přispět na Nadaci Pražské děti. Svůj stánek s prodejem charitativních výrobků bude mít také klub ŽAP, který pomáhá ženám s nádorovým onemocněním.

Otvírací doba prodejních stánků

Prodejní domky s produktovým sortimentem budou otevřeny na všech náměstích každý den od 10 do 22 hodin. Stánky s občerstvením budou otevřeny denně od 10 hodin až do půlnoci.

Vánoční trhy 2014 začnou na Staroměstském i Václavském náměstí 29. listopadu a potrvají až do začátku ledna. (v jednání do 6. ledna 2015) Vánoční atmosféru navodí souběžně i náměstí Republiky, a to od 29. listopadu do 30. prosince 2014.

Podobné příspěvky

Tlouštíci na Prima FTV již 2.dubna ve 21.35

Afri

Pivo Fénix ti dává prostor – ateliér za design

Afri

Už se smí do přírody, objevte tajemství jarních hub

Afri

Tento web používá pro svou práci nutné cookies. Souhlasím Číst více

GDPR zásady