Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zprávy z Prahy

Vánoční svátky a Silvestr v Praze je tradičně velmi bohatý na kulturní program

Staroměstské náměstí

Rybí polévka, Česká mše vánoční nebo mobilní zvonohra: Staroměstské vánoční trhy přichystaly návštěvníkům přes sváteční dny bohatý kulturní program.

Praha, 23. 12. 2019: Slavnostní předvánoční atmosféra v Praze je úžasná, na tom se každoročně shodují nejen Pražané, ale i turisté a zahraniční média. Nejoblíbenějším místem jsou trhy na Staroměstském náměstí, jejichž pořadatelé připravili i pro letošní rok bohatý kulturní program. Po celou dobu konání vánočních trhů od konce listopadu až po začátek ledna se návštěvníkům představí více než 4500 umělců.

Jan ChabrNa co konkrétně trhy lákají během svátků?

Na staroměstských vánočních trzích jde rozhodně o víc než jen dobré jídlo a pití. Na bohatém doprovodném programu se podílejí domácí i zahraniční umělci. Pokud půjdete náhodou kolem a propásli jste slavnostní rozsvěcení stromu, stojí za to se na náměstí zastavit. Vánoční strom se totiž za hudebního doprovodu dvou různých melodií a speciálních světelných animací rozsvěcí pravidelně každý den. První z animací je inspirována ústřední melodií Vadima Petrova z Krkonošských pohádek, ta druhá skladbou Johna Williamse Somewhere in My Memory.

„Praha stejně jako v minulých letech přistoupila k tomu, že se bude strom rozsvěcet několikrát za sebou vždy v 16:30, 17:30, 18:30, 19:30, 20:30 a 21:30 tak, aby se to nekrylo s celou hodinou, která patří orloji,“ uvedl radní pro majetek hlavního města Prahy Jan Chabr.

Mgr. Jan Chabr, radní pro majetek hlavního města Prahy

 

V pondělí 23. prosince a na Štědrý den proběhne již tradiční rozlévání rybí polévky za účasti primátora hlavního města Prahy Zdeňka Hřiba, starosty Prahy 1 Pavla Čižinského, radního Jana Chabra nebo zastupitele Jiřího Pospíšila. Tým kuchařů polévku uvaří z 260 kilogramů kaprů z jižních Čech, 130 kilogramů zeleniny, 40 kilogramů cibule, 90 kilogramů hladké mouky, 65 kilogramů másla a 60 litrů smetany.

jan Čižinský nalévá polévkuRadostí, ze kterých jsme měli v PRAHA SOBĚ „druhé Vánoce”, bylo v letošním roce nepočítaně. Prolínaly se rovnoměrně všemi oblastmi, které máme v pražské politice na starosti, od dopravy a financí až po kulturu a sociální věci. Sdíleli jsme je s vámi pravidelně různými kanály, abyste mohli z první ruky sledovat, jak Prahu krůček po krůčku proměňujeme v město, které má na prvním místě zájmy všech svých obyvatel — ne jen několika mocných.

Teď přicházejí ty opravdové Vánoce a těm se žádné „politické” nevyrovnají. Tak ať jsou šťastné a veselé!

Zároveň dovolte, abych vám představil také touto cestou iniciativu 3000 statečných, kterou jsme s týmem lidí nejen okolo PRAHA SOBĚ spustili před pár dny a o které jste možná slyšeli z médií. Ti z vás, které tato celostátní aktivita zajímá, najdou níže vizi a odpovědi na nejčastější otázky, které mi chodí. Samozřejmě se mě na cokoliv ptejte také vy.

A to nejdůležitější. Prahu neopouštíme a ani trochu nepolevujeme v naší snaze změnit ji v město přívětivé a nápomocné všem, kdo v něm žijí. Chceme jen přispět k tomu, aby se nám dobře žilo nejen v jednom městě, ale také v celé naší krásné zemi.

Radostné a požehnané Vánoce. přeje Jan Čižinský

Na Štědrý den večer vystoupí od 21 hodin smíšený pěvecký sbor Vox Pragae, orchestr Praga Sinfonietta a sólisté předních českých a zahraničních operních scén, kteří zahrají Českou mši vánoční „Hej, mistře“ Jakuba Jana Ryby. Ta vypráví příběh o zvěstování Kristova narození a příchodu pastýřů k jesličkám.

Na první svátek vánoční se od 18 hodin na Staroměstském náměstí rozezní mobilní zvonohra. Tento unikátní obrovský nástroj má celkem 57 zvonů, které symbolizují jednotlivé pražské městské části. Ještě předtím od 16 hodin odehrají členové Divadla Mazec pohádku pro celou rodinu Župan peče cukroví.

Na Štěpána se na náměstí představí od 16 hodin kapela Kůzle s vánočním pásmem. Jedná se o šestičlenný hudební soubor ve složení od bicí soupravy, baskytary, elektrických a akustických kytar a dechových nástrojů a vokálů hrající autorské písně. Následovat bude Večerníček s Českou televizi od 17:30 a na ten naváže v 17:45 vánoční koncert Bohužel.

Na Silvestra pak rozproudí atmosféru DJ Mikael van Dikeen s českými i světovými hity. V prodejních stáncích můžete nakupovat každý den od 10 do 22 hodin. Některé stánky s občerstvením jsou otevřeny denně od 10 hodin až do půlnoci. A jedno upozornění – v noci ze Silvestra na Nový rok bude z bezpečnostních důvodů pro veřejnost uzavřen vyhlídkový most.

Michaela Celárková, michaela.celarkova@media-list.cz

Sabina Prokopcová,  sabina.prokopcova@media-list.cz

Podobné příspěvky

Ceny klasické hudby Classic Prague Awards

Redaktor J.Hampl

Vinobraní v Grébovce

Jaroslav Hauer

Kniha “A taky jsem vařila u Werichů” má již druhé vydání

Jaroslav Hauer

Tento web používá pro svou práci nutné cookies. Souhlasím Číst více

GDPR zásady