Tipy volejte: 773 693 460, pište redakce@prazsky-zpravodaj.cz

V Praze by se mohly letos otevřít dvě nové pobočky knihovny

Praha (ČTK) – V Praze by se mohly letos otevřít dvě nové pobočky Městské knihovny, na Letné a v Malešicích. Nové pobočky se pro příští roky chystají v Nuslích, na Petřinách a Černém Mostě. Na dotaz ČTK to dnes řekla mluvčí knihovny Lenka Hanzlíková. Nyní knihovna zřizuje 40 poboček.

V Malešicích by měla nová pobočka být v opraveném bytovém domě v Počernické ulici. “Prostor stavebně je hotový, jedná se o vybavení. Optimistické předpoklady říkají, že otevřít bychom mohli letos. Půjde o klasickou rodinnou knihovnu s důrazem na nabídku volnočasového prostoru,” uvedla mluvčí. Další menší pobočku chce letos knihovna otevřít na Letné, zaměřená bude hlavně na děti.

Na léto by se naopak měly uzavřít pobočky na Lužinách a Vozovna na Žižkově, která byla otevřena v listopadu 2015. Podle Hanzlíkové bylo v objektu nutné reklamovat podlahy.

Další pobočky chce knihovna otevírat i v příštích letech. V Praze 4 chybí velká pobočka už od 60. let. S úpravami objektu bývalé banky by knihovna chtěla začít letos, v současné době vzniká projekt. Stavbou nového kulturního centra, které plánuje Praha 14, je podmíněno otevření pobočky v Hloubětíně.

Do dvou let by měla vyrůst nová budova knihovny na Petřinách. Bude stát asi sto milionů korun, půjde o pátou budovu postavenou pro knihovnu. Pro městskou knihovnu dosud vznikla ústřední budova na Mariánském náměstí a pobočky v Korunní a Ruské ulici. Čtvrtou je budova vědecké knihovny v Dejvicích.

Městská knihovna v Praze ve nabízí více než dva miliony knih a dalších dokumentů. V roce 2015 všechny pobočky knihovny odbavily 6,16 milionu výpůjček. Městem zřizovaná instituce hospodařila s rozpočtem 275 milionů korun, navštěvuje ji přes 173.000 čtenářů.

Facebook komentáře

Sdílejte články