Tipy volejte: 773 693 460, pište redakce@prazsky-zpravodaj.cz
DomůUdálostiTiskové ZprávyV Praze se do konce roku ještě postaví přes 2000 nových bytů

V Praze se do konce roku ještě postaví přes 2000 nových bytů

V Praze se do konce roku ještě postaví přes 2000 nových bytů

Praha, 16. října 2014 – Během posledního čtvrtletí tohoto roku se plánuje v Praze postavit ještě 2147 nových bytů. Celkem by tak mělo být v roce 2014 v Praze dokončeno 4684 bytů. Vyplývá to z vyjádření developerů pro analýzu REAS, kterou zveřejňuje developerská skupina Crestyl. Již v polovině letošního roku pak byly tři čtvrtiny těchto nových bytů prodány. Z analýzy zaměřené čistě na pražský rezidenční trh s novými byty dále vyplývá, že nových bytů se v Praze již několik let po sobě staví méně, než kolik se jich prodá. Nabídka nového bydlení je tak stále omezenější.

„Příznaky vleklé krize již pomíjejí a pražský rezidenční trh se uzdravuje. Poptávka lidí po nových bytech nastartovala relativně rychle a developeři na to nebyli dostatečně připraveni. Přestože počet nově postavených bytů začíná pomalu růst, roste mnohem méně než prodeje, a počet nových bytů na trhu tak stále klesá. V důsledku toho lidé mají stále omezenější výběr. Je to vidět i na rozhodování kupujících – zatímco ještě vloni preferovali pořízení nemovitosti v již dokončených projektech, ve druhém čtvrtletí tohoto roku byly už více než dvě třetiny prodaných bytů v projektech, které jsou teprve ve výstavbě či dokonce zatím pouze na papíře,“ říká Radim Sayed, obchodní ředitel developerské skupiny Crestyl.

V příštím roce developeři v Praze očekávají dokončení 3781 nových bytů, 38 % z nich je dokonce prodáno. 78 % těchto bytů je přitom již ve výstavbě, patří k nim například druhá etapa projektu DOCK v Libni. Celkový počet prodaných bytů pak stále roste. Loni mírně vzrostl na 5534 bytů, v prvním pololetí letošního roku se již prodalo téměř tři tisíce bytů, což je nárůst o více než 6 % oproti druhé půlce loňského roku a meziročně dokonce o 9 %.

Analýza zahrnuje pražský trh s novými rezidenčními projekty. Pro skupinu Crestyl ji zpracovává poradenská společnost REAS, aktuální informace byly sbírány v květnu a červnu 2014. Data se získávají od developerů pomocí telefonického dotazování s využitím počítače (CATI). Pokud jsou takto získaná data nekompletní či nejednoznačná, doplňují se a ověřují osobní návštěvou míst výstavby a prodejních kanceláří developerů a následně se telefonické dotazování opakuje. Je tak zaručeno, že analýza vychází z dat, která jsou kompletní a ověřená.

O skupině CRESTYL:

Skupina CRESTYL působí na českém realitním trhu od roku 1996 a patří mezi vedoucí developery s širokým portfoliem rezidenčních a komerčních projektů. Skupina CRESTYL se

v současné době aktivně věnuje rozvoji více než čtrnácti lokalit po celé České republice s celkovou investiční hodnotou přesahující 1 miliardu EUR. Skupina Crestyl dlouhodobě dbá na kvalitu a design svých projektů. Vedle nadstandardního zpracování, volby prvotřídních materiálů a velkoryse řešených prostor, je kladen důraz také na pohodlí projektů.

Další informace vám podá agentura EMC a.s.:
Ondřej Micka, mob.: +420 724 352 552
Lucie Bolková, mob.: +420 608 447 688
Tel: + 420 251 091 211
E-mail: crestyl@emcgroup.cz

Facebook komentáře