Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zprávy z Prahy Pozvánky na akce

Ve sněmovně Parlamentu ČR probíhá expozice na téma Osvobození ČSR ve stopách Ludvíka Svobody

Vernisáž výstavy v poslanecké sněmovně  Parlamentu České republiky, která byla zahájena 1. června představuje dvě expozice. První je na téma Osvobození Československa, druhá je zaměřena na památky kulturního dědictví UNESCO Ruska.Pod záštitou místopředsedy výboru pro životní prostředí Jaroslava Holíka se uskutečnilo slavnostní zahájení výstavy Osvobození ČSR ve stopách Ludvíka Svobody.

vystavaDne 1. června 2020 se v prostorách Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky konalo zahájení organizovaných velvyslanectvím Ruské federace v České republice a meziparlamentní skupinou přátelství Ruská federace-Česká republika fotodokumentační výstavy «Cesta k Vítezství: historické zdroje dokazují», věnované 75. výročí osvobození Východní Evropy od nacismu, a fotografické výstavy «Objekty kulturního dědictví UNESCO v Rusku» u příležitosti nadcházejícího Dne Ruska.

První výstava, která byla připravena Ruskou historickou společností za podpory velvyslanectví Ruské federace v Praze a ve spolupráci s Ministerstvem kultury Ruské federace, Ruskou vojensko-historickou společností a fondem Dějiny Vlasti, obsahuje unikátní materiály, včetně těch, které měly status přísně tajné, ze sbírek Státního ústředního muzea současné historie Ruska, Ústředního archivu Ministerstva obrany Ruska, Archivu zahraniční politiky Ministerstva zahraničních věcí Ruské federace. Značná část expozice je věnována osvobození Československa od nacistů, včetně historie formování a bojové cesty 1. československého armádního sboru pod velením Ludvíka Svobody.

Druhá expozice, jejíž hlavní část byla vytvořena v roce 2019 na podnět Komise Ruské federace pro záležitosti UNESCO u příležitosti 65. výročí vstupu Ruska do této mezinárodní organizace, obsahuje fotografie všech objektů kulturního dědictví UNESCO na území Ruské federace a rovněž panely věnované nehmotnému dědictví UNESCO v Rusku.

Ve svém uvítacím projevu velvyslanec Ruské federace v České republice Alexander Zmejevskij zdůraznil aktuálnost organizace v České republice výstavy, která slouží zachování historické pravdy o Druhé světové válce na pozadí stále častějších zde pokusů o přepisování historie.

Místopředseda Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky T.Okamura věnoval pozornost životní cestě Ludvíka Svobody a zároveň vyzdvihl kulturní a přírodní bohatství Ruska.

Za podmínek trvajícího nebezpečí rozšiřování v České republice koronavirové infekce byl počet účastníků akce omezen. Zároveň všichni zájemci budou moct seznámit se s digitální verzí výstav na webu a sociálních sítích ruského velvyslanectví.

Výstavu  ,, Cesta k  Vítězství:  historické zdroje dokazují ” naleznete zde :

 https://czech.mid.ru/documents/21974306/28737988/osvobozeni.pdf/2d8312da-5103-432f-b14d-abb18d29d72a?fbclid=IwAR14aJSKcbTUFoezhmBWke-vEvqnnQUEz3Or7JH3OYBglw6IxrriH13mJL4.

Expozice «Objekty kulturního dědictví UNESCO v Rusku» bude zveřejněna v Den Ruska. Rovněž je naplánována její demonstrace v období od června do října 2020 v několika městech České republiky v rámci 7. festivalu Dny slovanské kultury Kulturní dědictví UNESCO Ruska a Bosny i Hercegoviny.

Zdroj: https://czech.mid.ru/cs_CZ/humanitarnispoluprace

Podobné příspěvky

Program na víkend? Zajděte na Pilníkovo pozdní odpoledne!

Studio Jaroslava slaví 10 let úspěšné činnosti

Afri

Roztančené divadlo Praha, III. ročník

Afri

Tento web používá pro svou práci nutné cookies. Souhlasím Číst více

GDPR zásady