Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zprávy z Prahy

V letošním roce hrozí katastrofa pro včely a včelaře.

S velkými obavami očekávají také pražští včelaři dopady mnoha nepříznivých faktorů, kterým musí čelit jejich včely. Stále více z nich zjišťuje, že v některých jejich úlech je zlověstné ticho. „Již koncem listopadu a v prosinci nám hlásili mnozí naši včelaři, že jim z úlů zmizely všechny včely, “ říká posmutněle místopředseda MěV ČSV Prahy pan Jiří Cafourek. Situace je o to horší, že množství úhynu včel hlásí včelaři z celé republiky. „To, že zimu nepřežije v průměru desetina včelstev je vcelku přirozený jev. Současné ztráty na jejím začátku jsou ale již alarmující.“

Ani špičkoví včelařští odborníci však nedokáží určit jednoznačné příčiny těchto masivních úhynů. Může za to mimořádné namnožení roztoče kleštíka včelího (varroa destructor)? Nedokáží se včelstva vyrovnat s novou formou jejich dříve zvladatelného onemocnění – mosema ceranae? Může za to loňské specifické počasí? Nebo něco zcela jiného? Na webu spolku MÁJA (www.majabee.cz) se přiklání jeho předseda RNDr. Václav Švamberk k názoru, že nelze ukázat na jednoho viníka. „Příčiny začínají nedostatky ve výživě včel, chybnými či nedostatečnými zásahy proti varroáze, hromaděním infekčních spor ve starém díle, kumulativním působením pesticidů z intenzivní zemědělské výroby. A přičteme-li k tomu rozmary počasí, není divu, že se včelky s tímto souhrnem stresujících a zničujících faktorů jen obtížně vyrovnávají“, popisuje stručně hlavní možné příčiny včelích úhynů včelařský odborník a autor mnoha tematických publikací (např. nedávno vyšlé knihy VČELÍ PASTVA –rostliny známé i neznámé).

Pokud se bude opakovat katastrofický scénář z roku 2008, kdy zimu nepřežila skoro třetina včelstev (a mnohé příznaky tomu nasvědčují), bude mít tento nedostatek nenahraditelných opylovatelů již vážný dopad na množství kulturních i divoce rostoucích rostlin. Významně to pocítí především zemědělství, kterému vzniknou citelné ztráty na nižší úrodě mnoha plodin. Nejenom řepka olejka, slunečnice, kukuřice, jetel, vojtěška, hořčice či ovocné stromy budou trpět nedostatkem opylení.

Včelaři se samozřejmě budou snažit co nejdříve případné ztráty včel nahradit. Nebude to však snadné a nepůjde to bez pomoci. V Praze bude rychlému doplnění stavu včelstev bránit i nově vyhlášené ochranné pásmo, které vzniklo jako obrana proti šíření noční můry každého včelaře – moru včelího plodu. Mysleme proto v prvních dnech roku 2015 i na včelky a držme jim palce!

 

 

 

Mladí včelaři  Vyšehrad

MLADÍ   VYŠEHRADŠTÍ VČELAŘI

IMG_0597

Kamil_Kaválek_dvacetdvojka@email.cz

VYŠEHRADŠTÍ VČELAŘI
VYŠEHRADŠTÍ VČELAŘI

Podobné příspěvky

MANAŽER ROKU 2015

Šebík

Diesely v Evropě rekordně propadly, nahrazují je hybridy

Afri

Praha je na případný příchod koronaviru připravena

Afri

Tento web používá pro svou práci nutné cookies. Souhlasím Číst více

GDPR zásady