Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zprávy z Prahy

Účinkující na hudebních festivalech návštěvy politiků nevítají.

Účinkující na hudebních festivalech většinou příliš nevítají návštěvy politiků, kteří využívají akcí s mnohatisícovou účastí zejména mladých lidí k předvolební agitaci. Návštěvníci poblíž areálů chodí kolem podpisových míst kandidátů na prezidenta Jiřího Drahoše a Michala Horáčka a přímo na festivalech se mohou setkat s politiky různých stran. Mezi nimi je často předseda hnutí ANO Andrej Babiš, který třeba na festivalu Benátská! v Liberci debatoval s volebním lídrem ČSSD Lubomírem Zaorálkem. Na různých festivalech se objevili například i Tomio Okamura (Úsvit přímé demokracie), šéf ODS Petr Fiala, předseda lidovců Pavel Bělobrádek či místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

“Jsou to lovci duší a přeju jim, aby jim nikdo nesedl na lep, protože mám silný pocit, že to, co říkají, je vzdálené pravdě,” podotkl k účasti politiků na festivalech zpěvák a hudebník David Koller.

Velmi negativně vnímá politiky mezi návštěvníky festivalů kytarista a zpěvák rockové skupiny Škwor Petr Hrdlička.
“Mně to přijde totálně nechutné, já politiky nenávidím a kdybych sem přijel a věděl o nich, tak bych nevystoupil,” prohlásil po koncertu na Benátské!.

“Já myslím, že je to dobrá zpráva pro festivaly, protože politici pochopili, že festivaly jsou atraktivní. Špatná zpráva je to pro politiku, protože se podbízejí,” řekl ČTK spisovatel Michal Viewegh, který měl v sobotu autorské čtení na Sázavafestu ve Světlé nad Sázavou. Tam před ním dorazil i Babiš, podle předsedy krajské organizace hnutí ANO na Vysočině a poslance Josefa Kotta na základě loňského pozvání ze strany pořadatelů.

Někteří hudebníci ale s politiky spolupracují. Lídr Pirátů Ivan Bartoš organizuje vlastní předvolební Freeride tour, na které vystupují zástupci české hiphopové a elektronické scény. Velký ohlas nedávno vzbudila společná fotografie Okamury a písničkáře Jaromíra Nohavici. Loni v únoru na demonstraci na podporu hnutí Svoboda a přímá demokracie vystoupili Aleš Brichta a Pepa Nos. Kapela Kryštof zase zahrála na farmě Čapí hnízdo, kterou provozuje společnost Imoba ze svěřenských fondů spravujících Babišův majetek. Na předvolebních akcích ANO před podzimními volbami do Sněmovny však podle zpěváka Richarda Krajča kapela vystupovat nebude.

“Nechápu, že se nějaké party muzikantů s politiky paktují a mají s nimi kšefty. Když jsme zakládali Škwor, tak jsme si řekli, že budeme klidně hrát pro čerta i ďábla, ale v životě ne pro politiky. Přes to vlak nejede,” uvedl Hrdlička.

Lidé, kteří si na festivaly přijíždějí hlavně odpočinout a poslechnout muziku, se k setkání s politiky nestaví jednoznačně. Velká část z nich je ignoruje, ale mnozí si naopak chodí pro podpisy nebo společnou fotografii.

Pořadatelé účasti politiků na festivalech zabránit nemohou, například na letošním Colours of Ostrava uvnitř areálu i v jeho těsné blízkosti však nesměly být umístěny ani rozdávány materiály propagující politické strany či hnutí. Politici ale přijeli jako soukromé osoby. V případě Babiše je navíc Colours of Ostrava ve specifické pozici, protože hlavním partnerem akce je mimo jiné i Agrofert, který donedávna předseda hnutí ANO vlastnil.

Roman Jireš hj

Podobné příspěvky

Oriflame mají pomocníky pro zdraví a proti stárnutí.

Afri

Ceny ovoce a zeleniny dál porostou

Afri

Jak vybrat správný tuk a olej?

Redaktor J.Hampl

Tento web používá pro svou práci nutné cookies. Souhlasím Číst více

GDPR zásady