Tipy volejte: 773 693 460, pište redakce@prazsky-zpravodaj.cz
Hledejte cokoli zde na webu
DomůŠoubyznysHudbaTřídenní koncertní maraton Martina Chodúra

Třídenní koncertní maraton Martina Chodúra

Třídenní koncertní maraton Martina Chodúra

Od pátku do neděle najezdí Martin Chodúr (29) 2.106 km. Ve středu se vrátil z desetidenní dovolené ve španělské Andalusii, kde byl před několika lety s přítelkyní Ivonkou a kam se letos vypravili i s 3,5 letým synem Martínkem. “Pro Martínka byla tenhle dovolená ve znameních samých poprvé. Poprvé letěl letadlem a poprvé viděl moře, fascinoval ho viadukt klenoucí se mezi dvěma skálami ve městě Ronda”, říká Chodúr .

V pátek se z Beskyd, kde s rodinou žije, vydal do středočeských Lidic na Děkovný koncert, který se každoročně koná v předvečer pietní vzpomínky v Lidicích. Koncert byl věnovaný všem přeživším lidické tragédie z 10. června 1942. Spolu s Martinem na tomto koncertě vystoupila operní sopranistka Lucie Silkenová a Ústřední hudba Armády ČR. Součástí programu Děkovného koncertu pro Lidice bylo čtení jmen 88 zavražděných lidických dětí a “Světla z oken lidických domů”, rozsvěcení svíček na místech původních lidických domů. “Cílem tohoto koncertu je upozornit širokou veřejnost, že vzpomínka na tragédii v Lidicích je stále živá, zvláště ve vzdálených částech světa a současně projevit úctu a dík těm, kteří lidickou tragédii přežili a jsou stále mezi námi. Když se začátkem tohoto desetiletí začal chystat film Lidice, požádali mne jeho tvůrci o závěrečnou píseň do tohoto filmu”, říká Chodúr. “Nakonec si ji sice nevybrali, ale já ji od té doby s úspěchem uvádím ve svém recitálu filmových melodií. Předloni jsem ji v Lidicích zpíval jen na hlafplayback, loni mne v ní a v několika dalších písních měla doprovodit Ústřední hudba Armády České republiky.

Hned po koncertě v Lidicích se Martin Chodúr vracel domů, aby v sobotu večer stihl uvést na Dnech slovenského lázeňského města Turčianské Teplice svůj koncert se svou kapelou MACH. “Vždycky se na naše koncerty moc těším. Rozumíme si muzikantky i lidsky a královsky se bavíme na jevišti i mimo ně.”, říká Martin Chodúr. “Kapelu MACH tvoří špičkoví ostravští jazzmeni – Vlastimil Šmída, Marek Dufek, Mário Separovič a Patrik Benek. Jméno kapelníka, klávesisty a aranžéra Vlastíka Šmídy je takovým pojmem, že se spolu s Lukášem Hradilem stal moderátorem televizního měsíčníku Lettem jazzem na TV Noe”. Po koncertě se hned Martin vrátil domů, protože v neděli ho čekal v severočeské Kadani koncert s litvínovským North Big Bandem pod taktovkou Jaroslava Sochora. “Po koncertech v Litvínově a v Teplicích to bylo naše třetí společné vystoupení. Tentokrát v nádherných Zahradách kadaňského Františkánského kláštera“, dodává Martin. Ten bude během nadcházejícího léta nejen koncertovat v Čechách a na Slovensku, ale se svou doprovodnou kapelou MACH bude zkoušet i zbrusu nový koncertní program 10 let na scéně.
Jeho premiéra se uskuteční 16. listopadu 2019 v pražském Divadle U Hasičů.

Od poloviny loňského prosince Martin Chodúr úspěšně boduje se svou autorskou písní Síla mít rád v hitparádě Česká dvanáctka, kterou každou neděli odpoledne vysílá Český rozhlas Dvojka. V tomhle žebříčku se mu daří tak, že už získal ocenění Zlatá dvanáctka, jeho píseň je nejpopulárnějším hitem tohoto rozhlasového pořadu a už jen čtyři vítězství Martinovi scházejí k získání dalšího ocenění – Platinové dvanáctky.

Facebook komentáře

Sdílejte články