Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zprávy z Prahy

Třetí ročník soutěže Pianista roku skončil vítězstvím Tomáše Impellizzeri

V neděli 29. března proběhlo finále soutěže Pianista roku 2015, kterou spolupořádá New York Café a společnost PETROF. Soutěž již třetím rokem podporuje obnovení tradice barových pianistů; živá hudba by se měla vrátit zpět mezi lidi, do kaváren, restaurací, hotelů či barů. Letos měla porota těžkou práci: vybrat ze šestnácti kvalitních klavíristů tři nejlepší bylo opravdu obtížné.

Jak poznamenává předseda poroty Petr Malásek: „Hudba je velice subjektivní záležitost. Myslím, že v konkurenci tohoto ročníku je skvělé i třeba sedmé místo.“

První místo obsadil Tomáš Impellizzeri, druhý byl Luděk Havel a jako třetí skončil nejmladší účastník soutěže, šestnáctiletý Daniel Bulatkin. Odkazy na jejich výkony během celé soutěže a také záznam přenosu finálového večera můžete najít na www.pianist.cz

Porotu tvořil Petr Malásek, klavírista, skladatel, aranžér a producent, Jitka Fowler Fraňková, koncertní klavíristka a pedagožka a Rostislav Čapek, výrobce strunných nástrojů a pořadatel koncertů akustické hudby.

Aby soutěž byla hravá a rozmanitá, vymýšleli porotci pro každé kolo jiné hudební téma. A tak soutěžící hráli popovou a vážnou hudbu, klasické a exotické tance, reagovali na hypotetické situace jako je rvačka v baru či potopení Titanicu, nebo si losovali skladby a žánry, takže došlo například na Pachelbelův Kánon v D dur zahraný jako ragtime. Jednu z nejtěžších disciplín si vyzkoušeli tradičně ve finále: improvizaci na čtyři vylosované tóny.

Každý soutěžní večer také obohatil svou přítomností čestný host. Zmiňme snad jen šansoniérku Dášu Zázvůrkovou, kterou na klavír doprovázel sám předseda poroty Petr Malásek, či pana Jiřího Suchého nebo Marka Ztraceného.

Kromě hudby a vzácných hostů si diváci vychutnávali i vynikající večeře formou bufetu z kuchyně New York Café. Každý večer se také losovaly divácké ceny, hodnotná vína od partnera akce, společnosti Merlot d’ Or.

Pianisté hráli na klavír PETROF P 210 Pasat a ve finále mohli ocenit mistrovský klavír ANT. PETROF AP 275, nástroj vyvinutý pro velká pódia a nejnáročnější pianisty. Pojmenován byl po zakladateli firmy Antonínu Petrofovi a stejné označení nesly i první nástroje, které z této mistrovské dílny vyšly. Klavír byl oficiálně představen při příležitosti 150. výročí založení firmy loňský rok.

Vítěz soutěže získal finanční odměnu 30 000 Kč, možnost vystoupení na koncertech od společnosti PETROF, víkendové pobyty v exkluzivních hotelech Boscolo Prague a Boscolo (pokračování str. 2)

Budapest, poukaz do luxusních lázní Boscolo Spa v Praze. Letos navíc i unikátní trofej v podobě platinou protkávané plastiky na hudební téma od známé sklářské výtvarnice Gordany Turuk http://www.gordanaturuk.com/sk/ .

Porotci, hosté i pořadatelé se shodli, že třetí ročník byl inspirativní, zábavný a zajímavý; všichni se již těší na další ročník.

Partnery soutěže jsou hotel Boscolo Prague, v jehož prostorách se soutěž odehrává, dovozce francouzských vín Merlot d’Or, mediálním partnerem Deníky Bohemia a uměleckým partnerem Euboia Glass – Gordana Turuk, která laskavě darovala 1. cenu vítězi. Soutěž moderovali Vladimír Kroc a Zuzana Burešová.

###

New York Café – Prague je pražskou pobočkou slavného New York Café v Budapešti. Kavárna se nachází v prostoru novorenesančního lobby hotelu Boscolo Prague. V životě kavárny hraje důležitou roli kultura – návštěvníci si mohou vychutnat své oblíben jídlo během pravidelných literárních, hudebních či jiných uměleckých akcí.

Společnost PETROF je největším výrobcem klavírů a pianin v Evropě, jež v roce 2014 oslavila 150 let výročí od svého založení. Nástroje značky PETROF přinášejí potěšení nejen mistrovským interpretům, skladatelům, studentům a jejich učitelům, ale svým romantickým kultivovaným tónem pak především rozechvívají srdce tisícům milovníků hudby na celém světě.

Soutěž Pianista roku podporuje myšlenku pian na ulici, jejichž cílem je přinášet radost a překvapení do veřejného prostoru. http://www.piananaulici.cz/ Součástí programu byla i sbírka na další piano; spolupráce bude nadále pokračovat.

zdroj : Pianista roku

Podobné příspěvky

Nová posila pro firmu Clever Monitor

Afri

Soutěž BATIST Nej sestřička 2017 má svou vítězku

Jaroslav Hauer

Kniha Jan Koula – novorenesančník a vlastimil

Petr Ondrášek

Tento web používá pro svou práci nutné cookies. Souhlasím Číst více

GDPR zásady