Tipy volejte: 773 693 460, pište redakce@prazsky-zpravodaj.cz
DomůUdálostiZprávy z PrahyTitul Farma roku 2019 putuje do jižních Čech

Titul Farma roku 2019 putuje do jižních Čech

Farma roku

Titul Farma roku 2019 putuje do jižních Čech

Slavnostní vyhlášení výsledků 18. ročníku soutěže Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ ČR) Farma roku 2019, se uskutečnilo tradičně v pražském Divadle ABC. Již počtvrté v historii soutěže putuje zlato do jižních Čech. Odborná hodnotitelská komise určila pořadí dle pěti kritérií – celkového vzhledu farmy, organizace práce, ekonomických výsledků, zamýšleného rozvoje a zapojení rodiny do chodu farmy.

V průběhu večera se prostřednictvím videoklipů více než pětistovka přítomných sedláků a příznivců selského stavu dozvěděla, kterých pět farem bylo do soutěže nominováno a postupně pak také jejich konečné pořadí. Hlavní cenou pro vítěze byla finanční odměna 100 tisíc korun a pro farmy na druhém až pátém místě ceny ve výši 40, 30, 20 a 10 tisíc korun.

Farma roku

Farma Placandovi

Vítězem 18. ročníku soutěže Farma roku se stala Rodinná farma Placandů z Křenovic nedaleko Českých Budějovic. Usedlost pochází ze 16. století, předkové Placandů ji koupili po první pozemkové reformě v roce 1922. Dvougenerační hospodaření rodiny Placandů, kde navíc vyrůstají další naděje do budoucna – synové Jakub a Aleš, obsáhne doslova vše, co si jen lze pod pojmem rodinná farma představit. Obhospodařují výměru 203 ha, z toho 113 ha luk a pastvin a 90 ha orné půdy. Ta slouží k pokrytí krmivové základny i produkci pšenice dodávané do nedalekého mlýna. S láskou, poctivostí, umem a nadšením chovaný skot plemene masný simentál dosahuje špičkových šlechtitelských parametrů. Základní stádo tvoří 30 matek a jeden plemenný býk. Další část živočišné výroby je tvořena chovem prasat. Základem je 10 prasnic a jeden plemenný kanec, Okrajově se zabývají chovem ovcí masných plemen, převážně pro vlastní spotřebu. Novinkou je bourárna s prodejem kvalitního vyzrálého masa přímo ze dvora. „Zákazníci většinou preferují rodinná balení o hmotnosti 10-20 Kg, která jsou složena z masa celého spektra partií. Zákazníkům doporučujeme i recepty na úpravu masa,“ řekla Lenka Placandová. Díky celoroční pomoci dětem z mateřských škol a zdravotně postiženým osobám z českobudějovického centra ARPIDA je křenovické hospodářství místem s jedinečným napojením na okolní život.

Farma Heroutice Stříbro vybojovala Farma Heroutice. Heroutický statek koupili milovníci koní Jana a Miloslav Perníčkovi před třiceti lety, tenkrát to byla ruina bez vody a elektřiny. Jako jedni z mála vycítili potenciál této samoty v krásném koutě nedotčené přírody Středního Povltaví. Od té doby zde odchovali 156 hříbat a společně s dcerou Janou, velmi úspěšnou jezdkyní, se stali pojmem mezi chovateli koní nejen v České republice. Farma je již řadu let renomovaným jezdeckým a chovatelským střediskem, specializovaným na práci s nejmenší jezdeckou generací. Koná se zde nespočet akcí zaměřených na koně včetně dětských pobytů. Zásluhou zetě Lukáše, který farmu společně se svou ženou postupně přebírá, je i vyhledávaným místem konání několika desítek svatebních obřadů a oslav ročně.

Farma PlacantoviBronzovou příčku obsadila Farma Frühbauerovi z Peršíkova na Havlíčkobrodsku. Původní představa Jana Frühbauera staršího věnovat se sedlačině na rodinném hospodářství v Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy pouze jako vedlejší činnosti, vzala rychle za své. A to je jedině dobře. Díky tomu vznikla dnešní ukázková mléčná farma se 140 hektary půdy, o počtu více než stovky dojnic s dlouhodobě vynikající užitkovostí a supermoderní stájí, vídanou dosud spíše v západní Evropě. Hospodářství s velkým zápalem, selským smýšlením, doslova celým svým srdcem a šikovnýma rukama již několik let budují jeho syn Jan se snachou – veterinární lékařkou Markétou, a dnes již i za pomoci svých čtyř dětí – Nely, Jana, Matyáše a Markétky.

PlacandoviJako čtvrtá se umístila Farma rodiny Kozohorských z Chaloupek-Ouběnic. Import několika laní a jelenů z divoké populace v přírodní lokalitě v maďarské Boszenfě se stal před patnácti lety nejen velkým splněným přáním mladého nadšeného myslivce Martina Kozohorského a jeho rodiny, ale i základem dnešního chovu farmové zvěře. Chov s produkcí kvalitního plemenného materiálu je odborníky velmi uznáván.  Kromě padesáti jelenů a čtyřicítky muflonů je 46 hektarů zdejších trvalých travních porostů využíváno i k chovu masného skotu a ovcí. Pátým rokem tu díky vybudování moderních ekologických jatek a bourárny probíhá také finalizace produkce nejen z této farmy s následným prodejem ze dvora a dodáním do mnoha prodejen a restaurací na Dobříšsku, ale i v Praze a okolí.

Na páté místo dosáhl Veselý Grunt z Janové na Vsetínsku. Když začali zemědělští inženýři Denisa a Kamil Mezníkovi, kteří roky pracovali v jiných oborech, před více než deseti lety vysazovat na svazích Vsetínských vrchů své první ovocné sady s cílem budoucího zpracování produkce, dočkali se nepochopení okolí. S heslem „Časy se mění, to dobré zůstává“, dnes provozují veškerou činnost od vypěstování ovoce na 25 hektarech ekologických sadů, až po výrobu hektolitrů kvalitních destilátů ve vlastním ovocném lihovaru. Zástup spokojených zákazníků je důkazem toho, že když se člověk nebojí, byť i radikální změny a jde si za svým snem, úspěch se dostaví.

„Říká se – Sláva vítězům a čest poraženým, ale poražený tady vlastně nikdo není. Každý sedlák, ať už navázal na mnohaletou rodinnou tradici, či začal úplně od začátku, a i přes všechny nástrahy neváhá a rozvíjí své podnikání dál, tak aby statek mohl jednou předat svým dětem, je pro mě vítězem. Vždyť se nebál s vervou pustit do hospodaření, boje s nelítostnými nařízeními, kontrolami, hlášeními, úředníky, zvládl se prohrabat plnými šanony lejster, ustát nepřízeň počasí a často i zkreslený pohled široké veřejnosti, jež lehce odsoudí každého, kdo si jen dovolil na cestu vytáhnout trochu bláta nebo vyrazit na pole s postřikovačem,“ říká předseda ASZ ČR Jaroslav Šebek. Asociace soukromého zemědělství ČR má 7 500 členů sdružených v současné době v 41 regionálních a 10 členských organizacích plošně po celém území země. Tyto podniky obhospodařují necelých 40 procent zemědělské půdy v ČR a podílí se zhruba čtvrtinou na celkové tvorbě zemědělského HDP.

Jaromír a Věra Hamplovi

Facebook komentáře

Sdílejte články