Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zprávy z Prahy Pozvánky na akce

Svět ve středu slaví 150. výročí narození Mahátmy Gándhího

Výročí 150 let narození Mahátmy Gándhího, jednoho z největších politických a duchovních vůdců Indie, uctí koncert Filharmonie Bohuslava Martinů přímo na den výročí 2. října v kostele sv. Šimona a Judy v Praze.

Pod taktovkou indického dirigenta Debashishe Chaudhuriho zazní díla inspirovaná indickou kulturou i kompozice, které svou vnitřní ideou vyjadřují obrovskou sílu ducha jedince usilujícího o poznání nejvyšší pravdy. Diváci se mohou těšit na doprovodný program – výstavu knih, promítání fotografií a citátů M. Gándhího, a velký model jeho památeční poštovní známky vydané Českou poštou.

Koncert se koná pod záštitou Její Excelence paní Narinder Chauhan, velvyslankyně Indie v ČR, za podpory indické vlády a pod záštitou ministerstva kultury ČR. Partnery jsou Ústav jižní a centrální Asie University Karlovy a Metropolitní universita Praha.

Program:
E. ELGAR Indická koruna
J. A. CARPENTER Gítáňdžali (písně inspirované básněmi R. Thákura)
L. VAN BEETHOVEN Symfonie č. 3 Es dur Eroica

Móhandás Karamčand Gándhí (2. října 1869 – 30. ledna 1948) byl vůdcem indického hnutí za nezávislost. Gándhí, který zastával názor nenásilné občanské neposlušnosti, vedl Indii k nezávislosti a inspiroval hnutí za občanská práva a svobodu po celém světě. Od Rabíndranátha Thákura dostal titul Mahátma neboli “velká duše”, či “ctihodný”.

Některé slavné výroky Mahátmy Gándhího:
“Musíte se sami stát tou změnou, kterou chcete, aby ve světě nastala”.
“Člověk je jen výtvorem svých myšlenek. Co si myslí, určuje to, čím se stane”.
“Kdykoli čelíte soupeři, podmaňte si ho svou láskou”.

DEBASHISH CHAUDHURI, INDICKÝ DIRIGENT ŽIJÍCÍ V ČR:
„Mahátma Gándhí byl obrovským obdivovatelem evropské hudby. Příliš se neví, že se během svého pobytu v Londýně učil hrát na klavír a housle. Viděl, jak důležitá je role hudby v evropském kulturním životě, a chtěl jí porozumět zevnitř. Svému příteli R. Thákurovi také doporučil, aby výuku západní hudby zařadil do osnov své školy v Indii. I když jsou východní a západní styly tak odzlišné, velmi se doplňují a podporují. Proto jsem při vytváření programu k uctění tohoto myslitele a vizionáře vybral jak indickou tak i evropskou hudbu.“

J. E. NARINDER CHAUHAN, VELVYSLANKYNĚ INDIE V ČR:
„Indická vláda se rozhodla připomenout 150. výročí narození Mahátmy Gándhího, otce indického národa, na národní i mezinárodní úrovni, aby šířila jeho poselství prostřednictvím různých kulturních aktivit:
a. ‘Vaišnava džana tó téné kahijé džé’ devocionální píseň (bhadžan) zpívaný českou zpěvačkou Nikolou Rybaříkovou;
b. Antologie, kterou napsal prof. Jan Filipský, indolog a gándhíovský učenec, na téma „Co pro mě Gándhí znamená“;
c. ‘Satjavarta´ – zkušenost lidí, na jejichž život měl Gándhí vliv, J.E. pan Daniel Herman, bývalý ministr kultury ČR;
d. Online kvíz o Mahátmovi Gándhím
e. Světový den životního prostředí 5. června 2019 věnovaný Mahátmovi ministerstvem životního prostředí ČR a výsadba 150 stromů;
f. Pamětní poštovní známka České pošty vydaná dne 26. června 2019;
g. Pocta Maestra Debashishe Chaudhuri věnovaná M. Gándhímu ve 4 městech;
h. Bollywoodský filmový festival věnovaný Bapu @ 150, říjen 2019;
i. Překlad autobiografie M. Gándhího, „Moje experimenty s pravdou“ do češtiny;
j. Distribuce knih o Gándhím školám a univerzitám.

PETR HNÍZDO, ředitel odboru mezinárodních vztahů, MINISTERSTVO KULTURY ČR:
„Vzájemné kulturní vztahy mezi Českou a Indickou republikou jsou dlouhodobě přátelské a bezproblémové. O to se v minulosti zasloužila řada významných osobností, včetně dlouhé a kvalitní indologické tradice. Za významný milník česko-indických kulturních vztahů považuje Ministerstvo kultury rok 2014, který byl vyhlášen „Rokem česko-indické kulturní spolupráce“. Jednou z posledních úspěšných realizací spolupráce jsou koncertní turné Filharmonie Bohuslava Martinů v Indii. První se uskutečnilo v roce 2016. Druhé se podařilo s pomocí MK a Zastupitelského úřadu v Dillí zrealizovat v loňském roce v rámci oslav 70. výročí založení diplomatických vztahů mezi Českou republikou a Indií. Jsem velmi rád, že na toto turné navazuje také pomyslná česká část, která se uskuteční při příležitosti 150. výročí narození Mahátmy Gándhího. Otec národa Mahátma Gándhí je reálným příkladem lidskosti a odvahy, která dovedla indický lid k vnitřní jednotě a dosažení politického osvobození Indie bez použití násilí. V letošním roce si v České republice připomínáme 30 let od nenásilné sametové revoluce. Gándhího myšlenky inspirovaly řadu disidentů a osobností aktivních v listopadových událostech včetně prvního českého prezidenta Václava Havla.“

Více informací na webových stránkách spolupracujících institucí:
– vstupenky Praha (ticket portal)
– Filharmonie Bohuslava Martinů – www.filharmonie-zlin.cz/807a-mahatma-gandhi-musical-tribute
– dirigent Debashish Chaudhuri

Podobné příspěvky

Světový den chleba vyhlásila Mezinárodní unie pekařů a cukrářů

Redaktor J.Hampl

Sezona Global Champions začne v Dauhá

Afri

Zoo Praha zůstala v neděli 29. října zavřená

Jaroslav Hauer

Tento web používá pro svou práci nutné cookies. Souhlasím Číst více

GDPR zásady