Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zprávy z Prahy

Starostové chtějí lidem usnadnit uzavření občanského sňatku 

foto svatba

Ačkoliv podle oficiálních českých statistik zájem o uzavírání sňatku mezi lidmi v posledních letech stoupá, starostové desítek městských částí krajských či statutárních měst se při oddávání musí potýkat s komplikacemi týkající se omezeného výběru termínu či místa svatby.

foto svatbyV hlavním městě České republiky se s nimi musí kvůli chybějícímu matričnímu úřadu na území městské části vypořádávat lidé například v Praze-Slivenci, Praze-Petrovicích či Praze-Vinoři. Starostové se proto rozhodli lidem situaci usnadnit a ve svém úsilí o změnu legislativy se Svaz městských částí hlavního města Prahy spojil s poslanci i advokáty.

Starostové pražských městských částí chtějí lidem usnadnit uzavření občanského sňatku.

svatbaMenší výběr termínu

Výběr termínu svatby lidem znesnadňuje nutná přítomnost matričního úředníka. Může se například stát, že si snoubenci vyberou k uzavření sňatku třetí červencovou sobotu. Právě tuto sobotu je ale úředník na dovolené nebo oddává jinou svatbu. Snoubenci se proto nemůžou vzít v jimi zvolené datum, které pro ně může mít velmi symbolický význam. „Přitom i malé pražské části se počtem obyvatel rovnají obcím, které mimo Prahu běžně matriční úřady mají, tedy se jich takové omezení nedotýká. Lidem, kteří chtějí být sezdáni na našem území, ale život komplikuje. Proto jsme se rozhodli pokusit se změnit legislativu,” vysvětluje předsedkyně Svazu městských částí hlavního města Prahy a starostka MČ Praha-Slivenec Jana Plamínková.

Výběr místa a trvalý pobyt

Aby se dvojice mohla civilně vzít na jimi zvoleném místě, které náhodou leží na území městské části bez matričního úřadu, uvádí současný zákon o matrikách podmínku trvalého pobytu. „Ten musí mít v městské části alespoň jeden z páru, což vede k zúžení výběru místa pro uzavření sňatku,” dodává Plamínková. Trvalý pobyt totiž už dávno není jediným zdůvodněním výběru místa svatby – snoubenci se v městské části mohli například seznámit nebo prožít důležité okamžiky svého vztahu. Současně je čím dál běžnější, že se nastávající manželé rozhodnou svůj sňatek uzavřít na zcela jiném místě, než ve kterém žijí.

nevestaŘešením situace je úprava zákona o matrikách, o níž usilují starostové pražských městských částí. Návrh takové úpravy pro ně zpracovali Frank Bold Advokáti a o načtení a prosazování se dosud zasadili poslankyně Věra Kovářová (STAN) a poslanec Ondřej Profant (Pir). Původní podoba návrhu počítala mimo jiné i s tím, že by ke sňatku stačilo matriční osvědčení. Přítomnost matričního úředníka by potom při uzavření civilního sňatku nebyla nutná. „Po konzultaci s Ministerstvem vnitra se však návrh změnil tak, že zůstane podmínka přítomnosti matrikáře, ale bude splněna v případě, že oddávající zastupitel bude splňovat podmínky odborné způsobilosti matrikáře, tedy složí takzvané matriční zkoušky,“ dodává právnička kanceláře Frank Bold Advokáti Jitka Mihulková.

Upravený návrh čeká pravděpodobně na podzim druhé čtení v Poslanecké sněmovně. „Přesto, že se jedná o kompromis mezi stávajícím komplikovaným stavem a námi upřednostňovaným řešením, vítáme jej. Naším cílem je pokud možno co nejvíce usnadnit párům vstup do manželství v místě a termínu, který si vyberou,“ komentuje návrh starostka MČ Praha-Petrovice Olga Hromasová.

Jana Plamínková
předsedkyně Svazu městských částí hlavního města Prahy
starostka MČ Praha-Slivenec
email:  starosta@praha-slivenec.cz

Olga Hromasová
místopředsedkyně Svazu městských částí hlavního města Prahy
starostka MČ Praha-Petrovice
email:  hromasova@prahapetrovice.cz

Pavla Hloušková
PR Frank Bold
email: pavla.hlouskova@frankbold.org

 

Podobné příspěvky

Tlouštíci opět dnes na FTV Prima ve 21,35

Afri

Pekelný ostrov 2017 přivítal Sweet, Olympic nebo Katapult

Jaroslav Hauer

Mezinárodní veletrh vín I.W.S.P. 2013

Afri

Tento web používá pro svou práci nutné cookies. Souhlasím Číst více

GDPR zásady